Konferencija „Govor mržnje“

Sre, 04.05.2022 - 23:50 -- nikola.tumbas
Tijana Kojić o ideji Ilona Maska za slobodu govora na Twitteru
Tijana Kojić o ideji Ilona Maska za slobodu govora na Twitteru
Balint Pastor o govoru mržnje
Balint Pastor o govoru mržnje
Zoran Pavlović o govoru mržnje i slobodi govora
Zoran Pavlović o govoru mržnje i slobodi govora

Pokrajinski zaštitnik građana-ombudsman, u saradnji sa Institutom za kriminološka i sociološka istraživanja iz Beograda, organizovao je danas u Velikoj većnici Gradske kuće konferenciju pod nazivom „Govor mržnje“. Konferenciji je prisustvovao i predsednik Skupštine grada dr Balint Pastor (Dr. Pásztor Bálint) koji je, obraćajući se prisutnima sa skupštinske govornice, istakao da je zbog savremenog, ubrzanog načina života i društvenih mreža reč o temi koja je aktuelna u čitavom svetu i da je i naš zajednički zadatak da se borimo protiv ove pojave.

Problem sloboda izražavanja mišljenja, s jedne, i granica te slobode, sa druge strane, svakako je osnovna dilema. Kao žrtve zločina iz mržnje pojavljuju se uglavnom pripadnici manjinskih grupa. Kada kažem manjinske grupe, onda se može misliti na pripadnike  verskih, nacionalnih, ali i svakih drugih manjina. Govor i akti mržnje često za posledicu imaju vršenje krivičnih dela sa elementima nasilja. Znači, govor mržnje nije štetan zato što je to atak na toleranciju, atak na skladan suživot, atak na mir i sigurnost, nego zbog toga što to vrlo često predstavlja samo prvi korak ili inicijalnu kapislu koja kasnije dovodi do krivičnih dela sa elementima nasilja“, naglasio je dr Balint Pastor.

Napomenuo je da se, kada se govori o slobodi govora, treba prisetiti rečenice velikog filozofa iz doba prosvetiteljstva Voltera koji je, kako je naveo, rekao: „Gadim se onoga što govorite, ali ću do smrti braniti vaše pravo da izrazite svoje mišljenje“.

 „To je rečenica na kojoj počiva, poslednjih nešto malo više od 200, 250 godina, funkcionisanje demokratije, funkcionisanje skladnog suživota u društvima koje mi smatramo demokratijama, odnosno u društvima koja za sebe smatraju da su demokratska“, istakao je, između ostalog, dr Balint Pastor.

Obraćajući se medijima uoči početka konferencije, dr Balint Pastor je ocenio da je situacija vezana za položaj nacionalnih manjina mnogo bolja nego što je bila pre desetak ili 15 godina.

Ne treba zaboraviti kakvo je stanje bilo 2003, 2004, 2005. godine kada su mediji svakodnevno izveštavali o incidentima na račun pripadnika nacionalnih manjina. To je davna  prošlost, to je iza nas, i svakako to govori o zrelosti našeg društva i da smo uradili dobar posao, jer smo svi zajedno napravili atmosferu u kojoj toga nema“, rekao je dr Balint Pastor.

Dodao je da su učinjeni i pravni koraci i da je krivični zakon postao strožiji što se tiče ove teme.

U krivičnom zakonu deset godina postoji jedna izmena prema kojoj se delo učinjeno iz mržnje smatra otežavajućom okolnošću, ali i ovakve konferencije svakako doprinose tome. Zahvaljujem se pokrajinskom ombudsmanu što je baš Suboticu odabrao da ovde govorimo o ovim temama. Izdaće se jedan zbornik, tu su eminentni stručnjaci koji će govoriti na ovu temu. To što govorimo o ovoj temi ne znači da postoje neki ogromni problemi, već da o tim problemima treba razgovarati i da ih treba iskoreniti u potpunosti“, zaključio je dr Balint Pastor.

Pokrajinski ombudsman prof dr. Zoran Pavlović je rekao da smatra da moramo da idemo ka tome da imamo nultu toleranciju prema svakom govoru koji izaziva bilo kakvu diskriminaciju na osnovu roda, pola, godina, seksualne opredeljenosti itd.

Bez jednog tolerantnog i nediskriminatornog stava nećemo moći da dođemo do boljeg sutra i zajedničke budućnosti. Mi smo stava da  o ovoj temi treba stalno da govorimo, da krenemo od nas samih, pa onda preko posrednika javne reči do nosilaca pavosudnih funkcija. Naravno, nesporna je uloga nezavisnih institucija  koje treba da preuzmu svoj deo odgovornosti, da  reaguju bez oklevanja na svaki govor mržnje, na  svaki grafit, na svaku javno izgovorenu reč, bez obzira gde se ona nalazi. Zbog svega toga predlažem da se u našim nastupima trudimo da budemo što je moguće tolerantniji jedni prema drugima, da osuđujemo javno i lično svaki oblik diskriminatornog ponašanja i da  idemo ka boljem i zajedničkom sutra“, poručio je Pavlović.

Na konferenciji su učestvovali predstavnici nezavisnih institucija, naučnih instituta i akademske zajednice koji su govorili o ulozi nezavisnih institucija u suzbijanju govora mržnje, građansko-pravnoj zaštiti, krivičnoj odgovornosti, o prisustvu govora mržnje na internetu, javnoj komunikaciji, vršnjačkom nasilju, kao i o njegovom uticaju na ostvarivanje prava nacionalnih manjina.

 Za potrebe konferencije, pokrajinski zaštitnik građana-ombudsman pripremio je i zbornik radova u kome su učesnici konferencije tematizovali govor mržnje i kao naš lokalni problem, ali i kao problem koji, zahvaljujući moći i uticaju društvenih mreža, nadilazi uske nacionalne granice i sve više postaje globalan.

 

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search