Nacionalni dan borbe protiv raka dojke

Kategorija: 

U Srbiji i Subotici je ove godine jubilarna deseta godišnjica obeležavanja 20. marta, Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke. Za obeležavanje je izabran prvi dan proleća što simbolizuje buđenje prirode i stvaranje novog života, a cilj obeležavanja je podizanje svesti javnosti o značaju i mogućnostima prevencije raka dojke.

Jedna od četiri maligne bolesti kod žena je rak dojke i to je vodeća maligna bolest kod žena svuda u svetu. Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije u svetu svake godine od raka dojke oboli oko 2,2 milion žena, a preko 680 hiljada žena umre (GLOBOCAN 2020.). U Srbiji je 2019. godine od karcinoma dojke obolelo 4.636 žena i 94 muškarca, a umrlo 1.665 žena i 41 muškarac (IZJZ Srbije, Registar za rak RS).

U Severnobačkom okrugu je iste godine od raka ukupno obolelo 630 žena, a od raka dojke 132 žene (21%). U istoj godini je od raka umrlo 230 žena, a njih 33 od raka dojke (14,3%). Svaka peta novoobolela žena je mlađa od 50 godina (21,6%), a njih skoro polovina je mlađa od 65 godina (44%). Svaka treća žena koja je umrla pripada grupi radno aktivnih žena.

Srbija je sa stopom obolevanja od 72,3/100.000 žena u 2019. godini slična zemljama u okruženju (u razvijenoj Evropi 90,7/100.000 žena). Iste godine u Severnobačkom okrugu stopa je iznosila 68/100.000 žena. Stopa umrlih žena u našoj zemlji je među najvišima u Evropi i u 2019. godini je iznosila 19,3/100.000 dok je u razvijenoj Evropi bila 15,6/100.000, a u Sevrenobačkom okrugu 14,4/100.000 žena. Razlog visokih stopa smrtnosti je u dijagnostikovanju raka dojke u kasnoj fazi. U Srbiji se samo kod 30% žena rak dojke otkrije dok je manji od 2cm. Uspešnost lečenja zavisi od proširenosti bolesti u trenutku postavljanja dijagnoze.

Faktori rizika za razvoj raka dojke se dele u dve grupe: one na koje ne možemo uticati (kao što su nasledna predispozicija, ženski pol i starenje) i one na koje možemo uticati (rađanje dece posle 30. godine, nedojenje dece, pušenje, fizička neaktivnost, nepravilna ishrana i gojaznost, konzumiranje alkohola).

Važno je da vaša ishrana svakog dana sadrži bar 5 porcija povrća i voća (ili najmanje 400g). Prednost dajte ribi i posnim mesima, žitaricama od celog zrna (hleb i proizvodi od integralnog brašna) i mlečnim proizvodima sa manjim sadržajem mlečne masti. Pazite na skrivene masnoće i čitajte etikete na proizvodima koje kupujete. Za pripremu hrane koristite kuvanje, barenje ili dinstanje. Održavajte svoju telesnu težinu u granicama normalnih vrednosti.

Prestanite da pušite i zalažite se da radite i živite u sredini bez duvanskog dima i aerosola novih duvanskih proizvoda. Ne preporučuje se korišćenje alkohola mlađima od 18 godina, a kod odraslih u umerenim količinama (1-2 pića u jednoj prilici) i retko.

Mere prevencije su najbolji način borbe protiv malignih bolesti. Ono što svaki pojedinac može da uradi je da bira i usvaja pozitivna ponašanja. Redovne kontrole zdravlja su od životnog značaja jer vam pružaju šansu da na vreme i u ranoj fazi otkrijete eventualnu bolest, onda kada se još osećate potpuno zdravo i nemate nikakvih tegoba. Vama lično skrining može spasiti život, a vašoj porodici očuvati kvalitet porodičnog života. Benefite imaju i zdravstveni sistem i država zbog smanjenih troškova lečenja. Brinite o svome zdravlju i učinite danas i vi nešto za zdravlje vaših grudi.

Od 16.03.2020. godine zbog epidemije COVID-19 u Subotici se ne sprovodi organizovani skrining na rano otkrivanje raka dojke. U oktobru prošle godine je pokrenuta inicijativa da pokretni mamograf dođe u Suboticu i Severnobački okrug kako bi žene imale mogućnost da obave mamografski pregled dojki. Sa povratkom u redovan režim rada Opšte bolnice Subotica stvoriće se uslovi da se ponovo započne realizacija skrininga. Važno je i u narednom periodu održati visoku stopu odziva žena na skrining pregled.

Prim. mr sc. med. dr Nada Kosić Bibić, spec. socijalne medicine, koordinator za skrininge

Custom Search