Zajednički projekat udruženja manjina u prekograničnom regionu

Sub, 16.10.2021 - 17:41 -- nikola.tumbas

Dana 15.10.2021. godine održana je otvarajuća konferencija projekta "Budućnost iz prošlosti - razvoj prekograničnog turizma na osnovu rukotvorina", koji se fokusira na kulturnu baštinu srpske manjine u Mađarskoj i mađarske u Srbiji. Projekat traje u periodu od 01.07.2021. do 31.12.2022. Kroz rezne aktivnosti dva udruženja Banat - sprsko udruženje iz Mađarske i Talentum, mađarsko udruženje iz Srbije, koji se bave folklorom i očuvanjem svojih tradicija više decenija, nude višedecenijsko iskustvo kroz razne radionica stvaranja rukotvorina koje su vezano za kulturu prekogranične regije i koje mogu da budu interesantne kao nove ponude, novi proizvodi za turizam sa ovog područja. Proizvodi se neće prodavati, ali će se obratiti pažnja na privlačnost, interesantnost, lepotu i naravno posebnost lokalnih rukotvorina.

Tokom 18 meseci implementacije projekta praviće se nakiti, medenjaci, glinene proizvodi, narodne nošnje i narodni instrumenti uz koordinaciju profesionalnih instruktora, i primarna ciljna grupa svih projektnih aktivnosti su deca, odnosno mladi ljudi, te do kraja projekta kratke animacije će biti napravljene za mlađu publiku.

Svi tradicionalni događaji Udruženja TALENTUM, kao što su Takmičenje u solo plesu, božićni program, kamp u julu mesecu, će služiti kao dodatna logistika, podrška projektnim aktivnostima i pratformi za promociju Handcraft projekta. Nakon svih aktivnosti, proizvodi će biti izloženi u Gradskom muzeju. Uz sve gore navedeno, dva partnera na projektu će nastaviti da budu pouzdani partneri, i posetiće svaki događaj jedan drugoga, i učestvovaćemo aktivno, plesom, pesmom i podrškom.

Deo projekta je i da se proširi Sava Centar u Desku (mesto pored Segedina u Mađarskoj). Obuhvataće 200 m2, na prizemlju će biti 2 multifunkcionalna sobe (trening zanatlije, izložbe, zanatske radionice). Na prvom spratu lončarska i drvena radionica.

Ukupno vrednost projekta iznosti 415.227 EUR, od toga planirani troškovi za aktivnosti u Srbiji iznosi 110.355,6 EUR. Projekat se finansira sredstvima Evropske unije, kroz Interreg-IPA CBC Mađarska-Srbija programa.

Nakon otvarajuće konferencije, održan je prvi događaj, odnosno radionica nizanja perli, tokom kojeg učesnici su naučili način nizanja nakita. Radionica je bila održana u veselom ambijentu uz žive svirke mađarskih folk muzičara, a na kraju i naravno narodnog plesa mladih plesača.

Sledeći događaji koji će se realizovati tokom godine su Takmičenje u solo plesu u Subotici i Radionica dekorisanja medenjaka u Hajdukovu.

 

info&photo - Brezovszki Roland

Ličnosti: 
Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search