Potrošači, informišite se o svojim pravima!!!

Kategorija: 

Problemi sa kojima se susreću potrošači ovoga leta, odnose se na “neznanju” od toga kakav je kvalitet robe koju kupuju, da li je saobrazan sa deklaracijom koju je izdao proizvođač, da li stvarno potrošač kupuje original proizvod kako mu trgovac prezentuje, sve do aktuelnih problema sa turističkim uslugama nastalim usled više sile ove letnje sezone.

Takođe, potrošači ovog leta imaju pravo da znaju kakav je svakodnevni kvalitet vode na bazenima, kakvog je kvaliteta materijala opreme za plažu (kupaći kostimi, dušeci, gume, dečije plastične igračke), i tako dalje….

O problemima potrošača i novinama koje donosi Zakon o zaštiti potrošača, usvojen od strane Vlade Srbije, ukazuje Violeta Stamenković, diplomirani pravnik. Ona je jedna od 13 posrednika u Srbiji, koja se nalazi na listi tela za vansudsko rešavanje potrošačkih sporova pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija RS.

Bitna promena u predlogu Zakona je nametanje obaveze trgovcima, da moraju da učestvuje u postupku vansudskog rešavanja potrošačkih sporova sa kupcima. Značajno je i to što će svaka radnja morati da istakne obaveštenje da je prodavac po zakonu obavezan da učestvuje u postupku vansudskog rešavanja potrošačkih sporova. Što znači da je kazna za one koji odbiju da učestvuju u medijaciji (vansudskom poravnanju) ili ne objave obaveštenje da kupac ima pravo na vansudsko rešavanje spora je 50.000 dinara.

U zakonu je predviđeno da kupac neće morati da plati uslugu majstora za popravku ukoliko mu majstor, nije dostavio specifikaciju radova ako je iznos popravke veći od 5.000,00 dinara, tako da će popravke majstora biti uslovljene obavezom da za svaki račun koji je veći od 5.000 dinara, sačine specifikaciju troškova i da tačno napišu iznos.

Novim zakonom je zabranjeno direktno oglašavanje telefonom, faksom ili elektronskom poštom, bez prethodnog pristanka potrošača. Prodavci koji se ne budu obazirali na podatke u registru "Ne zovi", rizikuju plaćanje kazne od 50.000 dinara.

Kakvo je stanje trenutno u Srbiji što se tiče rešavanja potrošačkih sporova, pokazatelj je zvanični Izveštaj o radu nacionalnog registra potrošačkih prigovora za 2020. godinu. U izveštaju se ističe da je veliki problem u nedovoljnoj informisanosti potrošača. Preporuka je da aktivnosti trebaju da budu usmerene na unapređenje i jačanje sistema vansudskog rešavanja potrošačkih sporova, unapređenje saradnje ključnih aktera u ovoj oblasti: resorno ministarstvo-lokalna samouprava-udruženja za zaštitu potrošača; unapređenje informisanosti potrošača kroz sistemski pristup uvođenja zaštite potrošača u nastavni program.

Naime, prema Izveštaju o radu nacionalnog registra potrošačkih prigovora koje se nalazi na sajtu Ministarstva trgovine, evidentirano je u toku 2020. godine, 22.213 potrošačkih prigovora. Što znači da je po regionima, od ukupnog broja prigovora potrošača najviše prigovora bilo je u regionu Beograda 52,79%, zatim u regionu Vojvodine 20,61%, Šumadije i Zapadne Srbije 15,24% prigovora i u regionu Istočne i Južne Srbije 11,36%.

U 2020. godini najveći broj prigovora potrošača se odnosio na robu (76,06%), dok se 23,94% prigovora odnosilo na usluge.

Posmatrano sa stanovišta vrste robe, najviše prigovora potrošača se odnosi na obuću (22,01%), belu tehniku (9,71%), televizore (8,04%), mobilne telefone (7,01%), računare i IT opremu (6,54%), kućne aparate (6,20%), odeću (6,06%), kao i na nameštaj/stolariju i opremu za enterijer (5,81%).

Možete i Vi postati posrednik, odnosno medijator u vansudsko rešavanje u potrošačkim sporovima. Obaveštavam lica sa visokom stručnom spremom, da mogu da pohađati obuku u cilju dobijanja licence posrednik, odnosno medijator! Obuku će realizovati Fakultet političkih nauka Beograd, u periodu od 13. do 17. septembra 2021. godine. Zainteresovana lica za ovu obuku mogu dobiti sve informacije preko e-mail:  [email protected]

Regionalna kancelarija posrednika
Violeta Stamenković

Custom Search