U okviru programa „Muzička scena Vojvodine“ Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanski“ organizuje u sredu, 21. oktobra 2020. godine predavanje i koncert kompozitora dr Zorana Mulića „Romska kultura i tradicija“.
Veče posvećeno romskoj kulturi i tradiciji biće održano u Art bioskopu „Aleksandar Lifka“ u Subotici, Trg žrtava fašizma 5. Početak programa je u 19 časova.
Učestvuju: prof. dr Zoran Mulić i ansambl „Mulić“
Ulaz je slobodan, a za prisustvo na predavanju i koncertu, neophodno je nošenje zaštitne maske! Organizatori mole sve posetioce da prilikom dolaska na koncert poštuju uputstva organizatora, a koja će biti u skladu sa svim propisanim merama zaštite Vlade Republike Srbije, kako se ni na koji način ne bi ugrozili zdravlje i bezbednost svih prisutnih.
O predavanju
U svom hiljadugodišnjem raseljenju po celoj zemljinoj kugli, Romi su iz svoje zemlje matice, Indije, naselili mnoge zemlje kako Evrope, tako i obe Amerike. Romi su najbrojniji raseljen narod po Evropi. Računa se da ih ima u Evropi oko 12.000. Inače, Indija nikad nije priznala da je zemlja matica Romima, i otuda nastaju mnogi problemi, počev od osnovnih egzistencionalnih, pa do osnovnih ljudskih prava, samo zbog toga što pripadate romskoj populaciji.
U osnovi to je nepravedno gledište, jer veliki broj Roma kako u svetskim okvirima, tako i kod nas, dao jesvoj ogroman doprinos, slobodno se može reći, sveukupnoj civilizacijskoj kulturi i umetnosti.
Upravo zbog toga, ovo predavanje ima za cilj da makar i malo baci svetlost i izazove razmišljanje sa drugačijim pogledom na romski narod. Muzika je tu, ako su po nečem Romipoznati, to je upravo muzika, da razgali ljudske duše, i izazove emocije koje će omogućiti da se sagleda i shvati romski život, i romski identitet.
S toga vas pozivamo da zajedno provedemo izvesno vreme, te se bar delimično upoznamo sa ovim skrajnutim narodom na margine društvenog i sveukupnog života.
Prof. dr Zoran Mulić
Novosadski kompozitor prof. dr Zoran Mulić jedan je od vodećih vojvođanskih muzičkih stvaralaca, koji je svojim raznovrsnim autorskim delovanjem dao izuzetan doprinos unapređenju i razvoju našeg muzičkog života.
Ponikao je u muzičkoj porodici, tako da je i njegovo opredeljenje za profesionalno bavljenje muzikom bilo spontano i potpuno prirodno. U Novom Sadu je završio studije kompozicije na Akademiji umetnosti i magistraturu u klasi eminentnog kompozitora i profesora Rudolfa Bručija, nakon čega započinje njegovo profesionalno delovanje, najpre u Srpskom narodnom pozorištu i na Akademiji umetnosti.
Profesor Mulić 1984. godine postaje dirigent Velikog tamburaškog orkestra Radio Novog Sada, koji je vodio petnaestak godina, ostvarivši sa tim ansamblom izuzetno uspešne koncerte i turneje, posvećujući se takođe i aranžerskom radu i pisanju kompozicija za tamburaške orkestre. Takođe, bio je dirigent i Subotičkog tamburaškog orkestra. Uporedo sa tim, on se ogledao i na drugim poljima kompozitorskog stvaranja, pišući solo pesme, solističku i kamernu muziku, simfonijska dela i horske kompozicije, kao i scensko muzička dela, balete „Izbiračica“ i „Večiti mladoženja“ koji su sa velikim uspehom izvedeni na sceni Srpskog narodnog pozorišta.Čuveno je njegovo delo „Liturgija Svetog Jovana Zlatoustog“.
Dobitnik je nagrada: Iskra kulture Vojvodine, Pro Urbe grada Subotice, Vukova nagrada Srbije, Zlatna statueta Kosta Abrašević – Valjevo, specijalna nagrada SUMA CUM LAUDE na Internacionalnom takmičenju u Belgiji itd. Više puta je osvajao prvu nagradu na Festivalu tamburaških orkestara Jugoslavije, a više od dvadeset puta prve nagrade na Festivalu tamburaških orkestara Vojvodine. Dobitnik je i niza nagrada za aranžmane.