Међународна манифестација Дани европске баштине у 2020. слави наслеђе и образовање кроз улогу образовања у наслеђу и наслеђа у образовању.
Програмом су обухваћени различити аспекти наслеђа, материјалног и нематеријалног, посвећени специфичном односу наслеђа и образовања, а који нам омогућавају да продубимо везе са знањем, традицијом и вештинама које су дефинисале наше окружење. Програм, под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије, траје од 16. септембра до 17. октобра, а припремљени су бројни садржаји у више градова Србије, у складу са актуелном епидемиолошком ситуацијом.
У оквиру програма међународне манифестације Дани европске баштине 2020-те године Међуопштински завод за заштиту споменика култура Суботица у сарадњи са Клубом студената археологије Филозофског факултета Универзитета у Београду организовао је радионицу у Гимназији „Светозар Марковић“ у Суботици 23.09.2020. године, представљајући археолошку друштвену игру „Археологија на длану“.
Игра је креирана са идејом да се како деца тако и одрасли упознају са најважнијим локалитетима из читаве прошлости на територији републике Србије, што обухвата значајна налазишта од палеолита до средњег века. У оквиру игре покривено је 18 археолошки истражених налазишта, са 40 питања која су прилагођена деци и одраслима.
Табла на којој се игра је подељена на поља међу којима су груписани локалитети по њиховој хронолошкој одредници, а чија боја у заглављу одговара боји картице. Игра траје три круга, а циљ је да играч сакупи што више картица са налазиштима, а картица се добија приликом давања тачног одговора на питање које се налази на полеђини кратице. На картицама се налази слика локалитета као и најважније информације о њему, док су питања на њиховој полеђини.
Радионицу су водиле сараднице Међуопштинског завода за заштиту споменика културе Суботица Ана Гавриловић, дипломирани археолог, ауторка игре, из Клуба студената археологије и Душка Радосављевић, студент археологије.
Програм манифестације у Србији у оквиру Дана европске баштине 2020 можете преузети са линка Министарства културе и информисања:
::