Svetska nedelja dojenja 1–7. avgust 2020. godine
„SAVETOVANJE O DOJENJU KOJE PRUŽAJU OBUČENE OSOBE”
Svetska alijansa za podršku dojenju (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) inicirala je obeležavanje Svetske nedelje dojenja kako bi se intenzivirale aktivnosti na zaštiti, promociji i podršci dojenju, a ove godine je u fokus osnova za zagovaranje postavila “Savetovanje o dojenju koje pružaju obučene osobe”. Savetovanje o dojenju koje pružaju obučene osobe značajno poboljšava stopu dojenja stoga se pozivaju lideri vlada, donosioci politika, oni koji ih sprovode, kao i donatori da ulažu u obezbeđivanje pristupa savetovanju o dojenju majkama od strane obučenih osoba: najmanje šest puta počev od trudnoće dok dete ne navrši dve godine i bez dodatnih troškova za porodice.
Bebe treba odmah staviti u položaj kontakta kože na kožu kako bi se omogućilo dojenje u toku prvog sata života, treba praktikovati isključivo dojenje prvih šest meseci i nastaviti dojenje do dve godine starosti ili duže. Nedavne procene pokazuju da samo 46% beba počinje sa dojenjem u prvom satu života, dok je oko 44% odojčadi mlađe od 6 meseci isključivo dojeno. Stopa nastavljanja dojenja u uzrastu od 2 godine je oko 45%.
Savetovanje o dojenju koje pružaju obučene osobe je ključno za poboljšanje stope dojenja. Svetska zdravstvena organizacija razvila je smernice koje definišu očekivane usluge i kompetencije osoblja koje su neophodne za visoko kvalitetno savetovanje o dojenju. Globalni pregled rezultata u pogledu dojenja ukazuje da je obuhvat savetovanjem o dojenju od strane obučenih osoba nedovoljan. Države moraju učiniti više kako bi pružile kvalitetno savetovanje o dojenju od strane obučenih osoba svim porodicama da bi se obezbedila jednaka nega za sve i bolji ishodi.
Savetovanje o dojenju je razgovor tokom koga neko ko je prošao odgovarajuću obuku sluša i odgovara na razmišljanja i osećanja žene koja se odnose na dojenje, poštujući njenu ličnu situaciju i želje. Savetovanje o dojenju treba da pruži edukaciju, otkloni strahove i sumnje, obezbedi stručnu praktičnu pomoć i rešavanje problema, kao i smernice u periodu trudnoće, tokom rođenja deteta i u postporođajnom periodu tokom prve dve godine života deteta. Potrebno je da ovakvo savetovanje bude pristupačno, dostupno i obezbeđeno svim majkama koje doje, čak i u vanrednim situacijama i u humanitarnim krizama.
U 2019. godini samo oko polovina zemalja je uključila savetovanje o ishrani odojčadi i male dece u najmanje tri četvrtine svojih ustanova primarne zdravstvene zaštite. Dve trećine je imalo programe u zajednici koji su uključivali savetovanje u najmanje tri četvrtine svojih regiona. Sa druge strane savetovanje o dojenju koje pružaju obučene osobe doprinelo je smanjenju rizika od nepočinjanja dojenja u prvih sat vremena po rođenju za 42%.
Obeležavanje Svetske nedelje dojenja je ujedno i prilika da se javnost upozna sa ciljevima i aktivnostima Nacionalnog programa podrške dojenju, porodičnoj i razvojnoj nezi novorođenčeta i da se još snažnije pruži podrška savetovanju o dojenju, kako kroz finasijsku podršku na edukaciji svih zdravstvenih radnika koji pružaju ove usluge majkama i dojiljama, tako i kroz podršku sprovođenju Bolnica prijatelja beba u svim porodilištima.
Podržite i Vi dojenje, pružite podršku roditeljima danas! Time osnažujete porodicu i doprinosite njenom zdravlju.
Prim. mr sc. med. dr Nada Kosić Bibić,
spec. soc. medicine,
Načelnik Centra za promociju zdravlja