Наредба Градског штаба за ванредне ситуације са инструкцијама Кризног штаба

Kategorija: 
Izvor: 

На основу члана 29. Закона о одбрани и Одлуке о проглашењу ванредног стања председника Републике Србије, председника Народне скупштине и председника Владе Републике Србије, у условима проглашеног ванредног стања имајући у виду мере и ограничења уведена Одлуком о проглашењу ванредног стања, те Уредбе о мерама за време ванредног стања („Сл. гласнику РС“, бр. 31/20, 36/20, 38/20, 39/20, 43/20, 47/20, 49/20, 53/20, 56/20, 57/20, 58/20 и 60/20) потврђене Законом о потврђивању уредаба које је Влада уз супотпис председника Републике донела за време ванредог стања („Службени гласник РС“, бр. 62/20), Одлуком о ублажавању мера забране обављања јавног превоза путника за време ванредног стања („Службени гласник РС“, бр. 63/20), Одлуком о посебним мерама пружања услуга у области трговине на мало, која обухвата продају хране и пића у угоститељским објектима и продају хране за ношење („Службени гласник РС“, бр. 63/20) и Одлуком о ограничењу пружања услуга у области трговине на мало, које обухватају продају робе и вршење услуга у трговинским центрима и локалима у које се улази из затвореног простора („Службени гласник РС“, бр. 39/20 и 63/20), Градски штаб за ванредне ситуације, на десетој ванредној седници одржаној дана 4.5.2020.г. доноси

 

Н А Р Е Д Б У

 

1. Ублажава се мера којом је ради заштите од ширења заразне болести COVID-19 забрањено обављање јавног превоза путника у железничком саобраћају и друмском саобраћају аутобусима.

2. Од 4. маја 2020. године дозвољава се обављање међумесног превоза путника у друмском саобраћају.

3. Од 8. маја 2020. године дозвољава се обављање градског и приградског превоза путника у друмском саобраћају.

4. Град Суботица и ЈП „Суботица транс“ дужни су да обављање градског и приградског превоза организују на начин дат Инструкцијом за организовање јавног градског, приградског и локалног превоза у примени мера превенције, спречавања ширења и смањења ризика болести COVID-19, Кризног штаба за сузбијање заразне болести COVID-19 од 28. априла 2020. године 08 број 53-3455/2020-1 (у даљем тексту: Инструкција), која је саставни део ове наредбе.

5. Аутобуски превозници и аутобуске станице дужни су да обављање међумесног линијског, посебног линијског и превоза путника за сопствене потребе организују у складу са тач. 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12. и 13. Инструкције, с тим што су аутобуски превозници који међумесни линијски превоз на линијама до 50 km обављају приградским аутобусима, односно на линијама до 15 km приградским и градским аутобусима дужни да у организацији превоза поштују и тач. 4. и 10. Инструкције.

6. Пружаоци станичне услуге (ЈП „Суботица транс“) на аутобуским станицама морају применити превентивне мере којима се осигурава безбедност запослених и безбедност корисника услуга (обавезна дезинфекција свих просторија аутобуске станице, опреме, мобилијара, обавезна употреба заштитних средстава тј. маски и рукавица, обавезно мерење температуре путницима у складу са посебним планом мера, које су саставни део акта о процени ризика, а који управљач аутобуске станице доноси у складу са законом и прописима из области безбедности и здравља на раду).

7. У складу са могућностима аутобуских превозника, потребно је ангажовање што већег броја аутобуса, а у циљу што редовнијег одвијања превоза путника у друмском саобраћају.

8. Аутобуски превозници са регистрованим редом вожње у међумесном превозу путника у друмском саобраћају у обавези су да до 1. септембра 2020. године обављају поласке за које постоје исказане потребе путника, али не мање од 25% полазака са регистрованих редова вожње, након чега је неопходно да превоз обављају у складу са регистрованим редом вожње.

II

1. Почев од 4. маја 2020. године правна лица и предузетници који обављају делатност у области трговине на мало, која обухвата продају хране и пића ту делатност, односно пружање услуга могу да обављају, односно да послуживање корисника врше и непосредно у затвореном простору и у простору организованих башти на отвореном – уз примену превентивних мера прописаних овом наредбом и утврђених актом послодавца.

2. Правна лица и предузетници (послодавци) који пружају услуге у делатностима из ове тачке, подтачка 1. ове наредбе, а на начин описан наведеном подтачком наредбе дужни су да, у односу на запослене и кориснике услуга, примене све превентивне мере од утицаја на безбедност и здравље запослених и корисника услуга, а посебно оне које се односе на спречавање ширења заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2 (организовање процеса рада који обезбеђује одржавање социјалне дистанце, односно међусобног растојања између два лица од најмање два метра, обавезну дезинфекцију мобилијара, машина, алата и уређаја за рад после пружене услуге сваком појединачном кориснику, обавезну употребу заштитних средстава тј. маски и рукавица од стране запослених – за пружање услуга на отвореном, као и додатне мере, ограниченог броја лица у просторији, а у случају мањег растојања од два метра између корисника пружање услуга уз примену стаклене, пластичне или сличне баријере, обавезну дезинфекцију просторија и подова, обавезну употребу заштитних средстава тј. маски и рукавица и од корисника услуга – за пружање услуга у затвореном простору), и да у том смислу допуне посебан план примене мера из става 1. ове тачке.

III

1. Почев од 8. маја 2020. године дозвољава се непосредна продаја робе купцима и непосредно вршење услуга корисницима услуга у трговинским центрима и сличним објектима уз примену превентивних мера прописаних овом наредбом, другим прописом који се односи на делатност коју обавља правно лице или предузетник и утврђених актом послодавца.

2. Правна лица и предузетници (послодавци) који пружају услуге у делатностима из ове тачке подтачка 1. ове наредбе дужни су да, у односу на запослене и кориснике услуга, примене све превентивне мере од утицаја на безбедност и здравље запослених и корисника услуга, а посебно оне које се односе на спречавање ширења заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2 (организовање процеса рада који обезбеђује ограничен број лица у простору, одржавање социјалне дистанце, односно међусобног растојања између два лица од најмање два метра, пружање услуга уз примену стаклене, пластичне или сличне баријере, обавезну дезинфекцију просторија и подова, мобилијара, машина, алата и уређаја за рад после пружене услуге сваком појединачном кориснику, обавезну употребу заштитних средстава тј. маски и рукавица од стране запослених и корисника услуга), и да у том смислу донесу посебан план примене мера, који је саставни део акта о процени ризика који се доноси сагласно закону и прописима из области безбедности и здравља на раду.

IV

Ова наредба примењује се од 4.5.2020.г.

Примена мера из тачке II и тачке III ове наредбе траје док траје ванредно стање проглашено у Републици Србији, односно док траје опасност од ширења заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2.

V

Наредбу објавити у „Службеном листу Града Суботице“ и путем средстава јавног информисања.

 

Командант штаба за ванредне ситуације

Градоначелник Богдан Лабан

 

***

 

ИНСТРУКЦИЈА ЗА ОРГАНИЗОВАЊЕ ЈАВНОГ ГРАДСКОГ, ПРИГРАДСКОГ И ЛОКАЛНОГ ПРЕВОЗА У ПРИМЕНИ МЕРА ПРЕВЕНЦИЈЕ, СПРЕЧАВАЊЕ ШИРЕЊА И СМАЊЕЊА РИЗИКА БОЛЕСТИ COVID-19

1. Рад јавног градског, приградског и локалног превоза путника (у даљем тексту: јавни превоз) ће се организовати фазно, у складу са епидемиолошком ситуацијом, односно на тај начин што ће се услуге јавног градског и приградског превоза пружати према следећим приоритетима:

прва фаза: запослена лица,

друга фаза: студенти и ђаци,

трећа фаза: незапослени, туристи, остала лица (укључујући и пензионере млађе од

65 година),

- четврта фаза: лица старија од 65 година.

Свака јединица локалне самоуправе утврдиће одлуком период трајања сваке од фаза на основу препорука надлежних завода/института за јавно здравље.

2. Возачи јавног превоза морају обавезно носити личну заштитну опрему (маску и рукавице) док управљају возилом.

З. Остала службена лица која се налазе у возилу (редари, кондукгери и контролори) морају обавезно носити личну заштитну опрему (маску и рукавице, по могућности и заштитне визире).

Возачка кабина мора бити одељена физичком баријером од путничког дела возила (пластична или друга погодна провидна преграда).

Услуге јавног превоза могу користити само лица која носе личну заштитну опрему маску и рукавице, тј. неће бити дозвољен улаз путницима који на правилан начин не користе заштитну маску и рукавице.

Улазак путника у возило је могућ само на једним вратима (предњим или задњим), с тим што се возило мора видљиво обележити са спољашње и унутрашње стране на којим вратима је улаз, а на којим излаз путника из возила.

У унутрашњости возила мора бити јасно обележен правац кретања путника (од улаза ка излазу).

На улазним вратима возила мора стајати један запослени код превозника (тзв. редар) који ће водити рачуна да ли путници улазе правилно носећи личну заштитну опрему, давати упутства о понашању током вожње, вршити проверу валидације возних исправа, вршити друге радње како би се обезбедила сигурност путника и возача.

Седишта морају бити видљиво обележена са успоствљеним размаком који омогућава одговарајућу физичку дистанцу између путника (на дуплим седиштима само један пугник и сл. - физичка дистанца у складу са могућностима, односно расположивим капацитетима возила јавног градског и приградског превоза).

Места за стајање у возилу морају бити видљиво обележена на тај начин да се поштује одговарајућа физичка дистанца, у складу са могућностима, односно расположивим капацитетима возила јавног градског и приградског превоза.

Возило се обавезно мора појачано дезинфиковати, пре првог поласка или након повратка у аутобазу по завршетку рада, а по могућству возило треба дезинфиковати и у току радног дана. Посебну пажњу треба обратити на возачку кабину и рукохвате, валидаторе и друге предмете који се често додирују.

Пре и после сваке појединачне вожње, возило се мора проветрити природном вентилацијом, отварањем свих прозора и врата на возилу. Уколико временске прилике дозвољавају, препоручује се да прозори буду отворени и у току вожње. Не користити централизовани начин климатизације. У случају да су прозори блокирани, превозник је дужан да их одблокира.

На стајалиштима морају бити видно истакнута правила понашања у возилу (улазак један по један, ношење личне заштитне опреме, физичка дистанца, начин уласка и изласка путника из возила и др.), као и обележена места за стајање путника на стајалишту ради формирања реда којим се обезбеђује физичка дистанца.

15. У складу са могућностима превозника, потребно је анагажовање што већег броја возила, а у циљу што редовнијег одвијања јавног превоза.

Ову инструкцију доставити Министарству државне управе и локалне самоуправе које ће по један примерак доставити свим јединицама локалне самоуправе.

Јединица локалне самоуправе може ближе разрадити примену ове инструкције, али на тај начин да се у потпуности примењују све мере превенције, спречавање ширења и смањења ризика болести COVlD-19.

Кризни штаб за сузбијање заразне болести COVID — 19

08 Број: 53-3455/2020-1

28. април 2020. године

у Београду

Više o ovoj temi...

Na osnovu člana 39. stav 1. Zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama („Sl. glasnik RS“, broj 87/2018), člana 20. stav 1. tačka 8. i člana 44. Zakona o lokalnoj samoupravi („Sl. glasnik RS“, broj 129/2007, 83/2014 – dr. zakon 101/2016 – dr. zakon i 47/2018) i člana 12 St.1. t.14.Statuta grada Subotice („Sl.list grada Subotice“, br.27/2019 od 10.10.2019.), a na osnovu Zaključka Gradskog štaba za vanredne situacije broj 217-II-8/2021 od 10.06.2021. godine, gradonačelnik donosi,

O D L U K U o ukidanju vanredne situacije za celu teritoriju grada Subotice

1. Ukida se vanredna situacija za celu teritoriju grada Subotice, proglašena Odlukom gradonačelnika, zbog poboljšanja epidemiološke situacije usled zarazne bolesti COVID 19,...

detaljnije
Post date: Čet, 10.06.2021 - 18:20

Nakon dužeg razmatranja kao i praćenja epidemiološke situacije u zemlji i preporuka Kriznog štaba Vlade Republike Srbije, preduzeće “Park Palić” d.o.o. donelo je odluku da se tradicionalna manifestacija “Prvomajski uranak na Paliću” ove godine neće održati.

Imajući u vidu činjenicu da manifestacija svake godine ima izuzetno veliku posećenost, svojim savesnim ponašanjem i otkazivanjem manifestacije želimo da ispratimo odgovorne odluke koje je Grad Subotica doneo kada je u pitanju organizacija sličnih događaja, ali i da poručimo da je bezbednost i zdravlje svih nas na prvom mestu.

Park Palić d.o.o.

Post date: Uto, 27.04.2021 - 15:38

Kako bi se omogućilo starijim građanima Subotice da što brže i jednostavnije pristupe vakcinaciji protiv zarazne bolesti COVID-19, Dom zdravlja Subotica nastavlja, u subotu i nedelju, 20. i 21. marta, akciju imunizacije svih građana starijih od 60 godina, koji se nisu prijavili preko portala e-uprave ili su se prijavili, a nisu još bili pozvani da prime vakcinu.

Imunizacija vakcinom kineskog proizvođača „Sinofarm“ obavljaće se od 08:00 do 13:00 časova u:

subotu 20.3.2021. godine u:

  • ambulanti I, u Subotici, na adresi Kumičićeva ulica 4;
  • ambulanti u MZ Graničar, na adresi Istočni vinogradi bb;
  • ambulanti MZ Aleksandrovo, na adresi...
detaljnije
Post date: Pet, 19.03.2021 - 18:26

Kako bi se omogućilo starijim građanima Subotice i naselja Đurđin i Novi Žednik da što brže i jednostavnije pristupe vakcinaciji protiv zarazne bolesti COVID-19, Dom zdravlja Subotica nastavlja, u četvrtak, 19. marta, akciju imunizacije svih građana starijih od 60 godina, koji se nisu prijavili preko portala e-uprave ili su se prijavili, a nisu još bili pozvani da prime vakcinu.

Imunizacija vakcinom kineskog proizvođača „Sinofarm“ obavljaće se od 08:00 do 13:00 časova u:

  • ambulanti I, u Subotici, na adresi Kumičićeva ulica 4;
  • ambulanti u Đurđinu, na adresi Borisa Kidriča bb;
  • ambulanti Novi Žednik, na adresi Ilije Lubarde 2;
... detaljnije
Post date: Čet, 18.03.2021 - 17:47

Evropska komisija predložila je stvaranje digitalnog zelenog sertifikata kako bi se olakšalo bezbedno slobodno kretanje unutar EU tokom pandemije kovida 19.

Digitalni zeleni sertifikat biće dokaz da je osoba vakcinisana protiv kovida 19, dobila negativan rezultat testa ili se oporavila od infekcije. Biće dostupan besplatno, u digitalnom ili papirnom formatu. Sadrži QR kod kako bi se osigurala sigurnost i autentičnost sertifikata. Komisija će izgraditi pristupnu mrežu kako bi osigurala da se svi sertifikati mogu verifikovati širom EU i podržaće države članice u tehničkoj primeni sertifikata. Odgovornost država članica je da odluče o tome koja ograničenja javnog zdravlja se neće odnositi na putnike, ali će takve odluke morati da se primene na isti način na putnike koji...

detaljnije
Post date: Sre, 17.03.2021 - 19:07
Custom Search