Suprotno praksi u razvijenim demokratskim društvima, da se izborni zakoni ne menjaju pred same izbore, Skupština Republike Srbije samo nekoliko meseci pred održavanje parlamentarnih, pokrajinskih i lokalnih izbora izglasala je izmene koje u značajnoj meri menjaju tok izbornih radnji i, pre svega, način utvrđivanja izbornih rezultata.
Dve od tri značajne izmene - smanjenje izbornog praga sa 5% na 3% i učešće manje zastupljenog pola na izbornim listama sa minimum 40% - domaća javnost je u velikoj meri ispratila.
Međutim, treća, ništa manje značajna izmena prošla je bez gotovo ikakvog odjeka u javnosti.
Član 81. novousvojenog Zakona o izboru narodnih poslanika, između ostalog kaže i da "Političke stranke nacionalnih manjina i koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina učestvuju u raspodeli mandata i kad su dobile manje od 3% glasova od ukupnog broja birača koji su glasali, pri čemu se prilikom raspodele mandata primenom sistema najvećeg količnika, količnici svih izbornih lista političkih stranaka nacionalnih manjina i koalicija političkih stranaka nacionalnih manjina uvećavaju za 35%." Isti stav se nalazi i u novousvojenom Zakonu o lokalnim izborima.
Šta to u praksi znači?
Izborni rezultati koje "stranke nacionalnih manjina i koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina" ostvare, će na svim nivoima biti uvećavani za 35%. Ova izmena možda neće značajno uticati na sastav republičke Skupštine, ali je u lokalnim sredinama situacija izuzetno drugačija. Ponajviše u opštinama i gradovima sa raznolikom strukturom stanovništva i sa značajnom zastupljenošću nacionalnih manjina, a među kojima je i Subotica.
U prevodu, u mestima poput Subotice, stranka nacionalne manjine koja na izborima osvoji, recimo, 15.000 glasova će u lokalnom parlamentu imati veći broj odbornika od stranke koja na izborima osvoji 20.000 glasova.
Demokratska stranka je decenijama među najglasnijim borcima za ljudska i građanska prava, uključujući i prava nacionalnih manjina. Ipak, ističemo da je ova odredba protivustavna i da se na ovaj način narušava jedan od osnovnih principa demokratije u kome glas svakog pojedinca vredi isto, kao i da će primena ove odredbe dovesti do toga da će sastavi lokalnih skupština, u mnogim mestima, drastično odstupati od izbornih rezultata, odnosno volje birača.
Informativna služba GrO DS Subotica