Европска недеља превенције рака грлића материце се обележава ове године од 20. до 26. јануара. Циљ је подизање свести жена о овој болести и начинима превенције. Прва Европска недеља обележена је 2007. године после интервенције Интересне групе за рак грлића материце, када је Савет Европе донео препоруке о започињању Кампање и обележевању Европске недеље превенције рака грлића материце.
Препознајући значај ове кампање, Србија већ тринаести пут активно учествује у њеном обележавању. Овом недељом преносимо поруку о значају доступних мера превенције у нашој земљи, у циљу спречавања обољевања и умирања од рака грлића материце. Основна порука свим женама је да је рак грлића материце малигна болест која се може спречити. „РАНО ОТКРИВАЊЕ МОЖЕ СПРЕЧИТИ РАК ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ” је слоган који ће обележити овогодишњу кампању и потребу да још једном апелујемо на жене одређених узрасних група да у Европској недељи превенције рака грлића материце размишљају о свом репродуктивном здрављу и да у току године одвоје дан када ће посетити свог лекара ради обављања превентивног прегледа.
Током 2016. године у Србији је регистровано 1239 новооболелих жена свих узраста од рака грлића материце, а током исте године 453 жене су у Србији умрле од овог рака. Када је реч о обољевању од рака грлића материце, Србија се налази на петом месту у Европи, после Лeтоније, Босне и Херцеговине, Естоније и Молдавије. Према смртности, наша земља се такође налази на петом месту у Европи, после Румуније, Молдавије, Бугарске и Литваније.
Најзначајнији фактор ризика за развој рака грлића материце јесте полнопреносива инфекција одређеним типовима хуманог папилома вируса (90-95% свих случајева). Због тога се сматра да је најефикаснија мера примарне превенције имунизација против хуманог папилома вируса (ХПВ). Имунизација не искључује потребу за обављањем редовних превентивних прегледа, узимајући у обзир да постојеће вакцине не штите од свих типова ХПВ, који имају висок онкогени капацитет.
Важно је знати да се скоро сваки случај рака грлића материце може спречити. Добро организовани скрининг програми могу да спрече и до 80% случајева рака грлића материце, откривајући малигну дегенерацију ћелија у преинвазивној фази. До оваквог закључка се дошло на основу праћења стопа обољевања и умирања женског дела становништва од рака грлића материце у државама које спроводе превентивне програме и имају добро организовани скрининг програм. Важно је и не треба заборавити да понашање у корист здравља и избегавање ризичног понашања такође значајно доприносе смањивању ових стопа.