Konferencija u Mišićevu o budućnosti organizacija poštovalaca solunskih dobrovoljaca

Pon, 09.12.2019 - 19:17 -- darko.kovacevic

Konferencija u Mišićevu o budućnosti organizacija poštovalaca solunskih dobrovoljaca - Najava proslave sledeće godine o doseljavanju solunskih dobrovoljaca

Organizacija potomaka i poštovalaca Solunskih dobrovoljaca Kralj Petar I održala je konferenciju u mesnom Domu kulture Mišićevo , gde su raspravljali gotovo dva sata o brojnim prošlim aktivnostima njihovog udruženja koje deluje u Bajmoku, Aleksi Šantiću, Novog Žedniku, Gornjoj Rogatici, Sokolcu, Bačkoj Topoli, Tomislavcima, Rastini, Somboru, Subotici, Karađorđevu, Mišićevu, Dušanovu, Višnjićevu, Kolutu, Paliću i nekim drugim mestima Severnobačkog i Zapadnobačkog okruga. Predsedavao je gospodin Dušan Vulić iz Sombora, a domaćin je bila mesna organizacija mesta Mišićevo, koja organizuje tradicionalno veliku proslavu Vidovdana u tom mestu, koje je dobilo ime po poznatom srpskom vojskovođi Živojinu Mišiću. Na raspravi su učestvovala gospoda: dr Slavomir Dedić iz Sombora, Dragutin Lukić iz Bajmoka, Jovan Vukobratović i Bogdan Vlatković iz Rastine, Milan Vukelić iz Subotice, Milorad Teslić iz Gornje Rogatice, Pero Šunjka iz Mišićeva, Miloš Sjeran, Branko i Dragan Milašinović, Dodor Pajić, Milan Tomić, Dragutin Pjevac, Novica Blagojević i Mirko Vidović, svi iz mesta Aleksa Šantić i domaćini skupa iz Mišićeva, koji su obezbedili časnu trpezu posle okonačanja ove interesantne konferencije. Predsedavajući konferencije gospodin Dušan Vulić iz Sombora je na početku izjavio ponosno:

- Poštovani prijatelji, novinari i svi vi, koji ste članovi našeg Udruženja poromaka i poštovalaca Solunskih dobrovolja Kralj Petar I, znamo da smo prisutni gotovo u svim opštinama i mnogim mestima Sevrnobačkog i Zapadnobačkog upravnog okruga u AP Vojvodini, ali i u drugim opštinama Srbije. Ove godine mi smo uz podignute spomenike u mestima gde živimo i radimo održali pomen poginulim i umrlim Solunskim dobrovoljcima u Prvom svetskom ratu , dok su junački probijali Solunski front I oslobodili našu Srbiju od fašističkih zavojevača iz Austrougarske. Pohvaljeni smo u sredstvima javnog informisanja I ponosni smo što je cela Srbija, a posebno ova regija, videla kako to mi orgnizovano obeležavamo istoriju Srbije. Hvala svima,koji su na bilo kakav način učestovali u ovoj proslavi 100- godišnjice slavne srpske vojske, ali ne mislimo tu stati sledeće godine. Naime, sledeća godina je jako važna za naš srpski narod, jer ćemo obeležiti stogodišnjicu doseljavanja našeg naroda iz Like, Hercegovine, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Korduna, Slavonije u Hrvatskoj došli su kolonizacijom na ove terene u AP Vojvodini, a mi takvu odluku Kralja Petra ne želimo zaboraviti. Kolone dobrovoljačkih porodica čiji su djedovi, sinovi, rođaci bili Solunski dobrovoljci su se ovde naselili i danas su mnogi mlađi ljudi ponosni na svoje pretke,jer su doselili u ovaj svet. Mi smo se okupili da predložimo i usvojimo plan rada za sledeću godinu, gde će biti mesta za proslave našeg naroda - rekao je između ostalog gospodin Duško Vulić, čovek koji je uspešan predsedavajući popularnog udruženja u Bačkoj i AP Vojvodini.

Odmah posle besede gospodina Dušana Vulića javio se za reč član udruženja iz Sombora dr Slavomir Dedić, koji je rekao:

- Dostojanstveno smo obeležili proboj Solonskog fronta, svi nam čestitaju što smo se setili da to uradimo, ali mi smo zbog toga i formirani, da jednostavno niko ne zaboravi velike žrtve u I Svetskom ratu i naše pretke. Pripremamo jednu novu knjigu o Solunskim dobrovoljcima i o mnogim drugim stvarima koje su nedovoljno poznate našem narodu na ovom terenu. Lično sam se ponudio da sa grupom stručnjaka za istoriju i da sa nekim književnicima izdamo tu publikaciju u toku sledeće godine.No, nije to baš tako lako pustiti u javnost, jer nam nedostaju znatna finansijska sredstva, potrebna je pomoć u novcu iz svih opština gde žive potomci Solunskih dobrovoljaca, ali nam treba podrđka Vlade AP Vojvodine i pomoć naše Srbije, pola posla je već odrađeno, a ima toga dosta da se uradi. Molim sve naše građane da pomognu u svakom obliku da ta naša lepo koncipirana knjiga o Solunskim dobrovoljcima i nama samima, koji smo potomci Solunskih dobrovoljaca, bude uskoro u štampi, a da onda gotovu knjigu imamo u rukama kada sledeće godine proslavljamo doseljavanje Solunskih dobrovoljaca u ove krajeve – pričao je gospodin dr Slavomir Dedić iz Sombora na konferenciji u mestu Mišićevo kod Bajmoka.

- Mislim da je došlo vreme da se što više založimo da bi nam mesta bila lepo uređena, da se obožimo I umnožimo, jer nam preti bela kuga, to se vidi danas na svim mestima. Prisutno je iseljavanje u mnogo razvijenije zemlje, jer gde nema novih fabrika nema ni dece u školama, nema svadb i nema krštenja dece. Trebamo se založiti da mnoge ulice u zemlji dobiju imena značajnih naših književnika, političara, prosvetnih radnika, lekara iz prošlih vremena. Mislim tu na naše pokojne Solunce,koji su doneli dugo čekanu slobodu u našu zemlju. Sve poštujmo od drugih naroda, koji rade i žive u našoj sredini, ali se mora poštovati i sve ono što je stvaralo i još uvek stvara život u našoj Srbiji. Imamo vremena da osmislimo kako će izgledati naša proslava doseljavanja Solunskih dobrovoljaca ovde u Bačkoj, sve dobro pogledajmo, ovaj predlog je odličan za tu novu knjigu o nama, ali nam treba nacrt kako će to izgledati, treba kucati za novac na mnoga vrata, daće nam za to sredstva mnogi, ja sam siguran u sve to. Mi odlično sarađujemo sa gradskim vlastima u Subotici - reči su gospodina Milana Vukelića, uvaženog predsednika Udruženja poštovalaca Solunskih dobrovoljaca iz grada Subotice.

- Predlažem da se već uskoro nađemo u našem Bajmoku, treba nam dobra strategija za budućnost. Ovo sa knjigom je mnogo lepa stvar, ali sam malo zabrinut za samo izdavanje, jer je pesma iz Drugog svetskog rata od mog pokojnog oca skraćena na pola, a to nije lep način da se nekome oduzme njegova kompletna moć da napisanu pesmu objavi u celosti. Mislim da uz sve to što će biti objavljeno ima mesta i za pesmu moga oca o stradanju našeg naroda u Drugom svetskom ratu u Bajmoku i logou u Mađarskoj, jer su naši građani odvedeni u susednu zemlju i mnogi se nisu vratili kući pošto su bili streljani. Rekao bih da se moramo obratiti mesnim organizacijama, skupštinama opština u regiji i Vladama AP Vojvodine i Srbije. Zašto ? Vidim u samom Bajmoku da ima malo ulica sa ulicama naših junaka, heroja, pesnika, književnika iz slavne naše prošlosti. Znam da ima više naziva ulica sa nazivom Nova 1, Nova 2, Nova 3, a mislim da to treba menjati i dati takvim ulicama nazive naših poginulih ili zaslužnih građana iz naše istorije. Govorim o tome da se trebamo probuditi iz sna i shvatiti da se i na taj način trebamo boriti za interese poštovalaca Solunskih dobrovoljaca – konstatovao je svima poznati društveni delatnik i bivši visoki oficir JNA i Vojske Srbije gospodin Dragutin Lukić, pesnik, književnik i ponosni otac dva odrasla sina iz Bajmoka.

- Predlažem da se istinski posvetimo uređenju naših mesta u svakom obliku, jer ako to ne uradimo mi, neće nam niko tako nešto uraditi. Dakle, da više vremena posvetimo očuvanju spomenika našim poginulim borcima i Solunskim dobrovoljcima, da sledeću proslavu dolaska Solunskih dobrovoljaca izdignemo na jako visoki nivo. Knjiga je dobra zamisao, treba nam pomoć novinara da pišu o našim aktivnostima, a zna se nam treba pojačanje od mlađih ljudi, nastavnog osoblja iz osnovnih i srednjim škola, treba propagirati zajedništvo našeg naroda i znam da mi to sve možemo i moramo – dirnuo je svojom pričom prisutne u dušu gospodin Milan Tomić iz mesta Aleksa Šantić, koji je u to mesto stigao nedavno iz Slavonije.

- Mislim da ideja ima puno kako da sad sledeće godine obeležimo dolazak Solunskih dobrovoljaca u ove krajeve AP Vojvodine, mi iz mesta Rastina ćemo dati svoj veliki doprinos da proslava kolonizacije u ove krajeve bude mnogo lepa i da se okupi što više našeg sveta. Treba nam pomoć u finansijama i molim sve da se uključe u tu delatnost, jer knjiga je lepo zamišljena, moramo je videti pred samo štampanje, jer ima nekih koji imaju primedbe na njen sadržaj, želimo da se piše o istaknutim pojedincima, istoriji našeg naroda, sportskim i društvenim delatnostima naših udruženja, želimo nešto što će svi sa oduševljenjem prihvatiti. Idemo sa ponosom u sve buduće aktivnosti našeg udruženja - došao je sa malim zakašnjenjem na ovaj skup, ali se videlo da raspolaže sa mnogo informacija, koje život znači ovom udruženju “Solunaca” gospodin Jovan Vukobratović iz Rastine, kojem je asistirao njegov prijatelj iz mesta Rastina gospodin Bogdan Vlatković- Baća.

- Naše opštine I gradovi bi trebali više posvetiti više brige o svakom selu, jer smo svakodnevno svedoci šta se tu dešava. Nekada je ovde u mestu Mišićevo bilo dosta učenika do četvrtog razreda osnovne škole, danas nije to tako, par učenika ima I danas, ali oni idu autobusom svaki dan na nastavu u obližnji Bajmok. Želimo zaustaviti trend iseljavanja u velike gradove i druge države, ali moramo pažljivo sve sagledati i krenuti u lepšu budućnost naših sela – jasan je bio gospodin Pero Šunjka iz prigradskog mesta Mišićevo kod Subotice.

- Naravno, sve treba sagledati što je ispričao večeras svaki naš član, moramo delovati pametno i boriti se da naša mesta budu primer saradnje, tolerancije I divim se ideji dr Slavomira Dedića da će nam predočiti na sledećem sastanku u Bajmoku kako bi konačno trebala izgledati ta naša nova knjige o Soluncima,našoj istoriji i svim događajima iz ovog kraja u poslednjih sto godina, jer sledeće godine je jubilej, koji će se zauvek pamtiti i kod nas, ali i kod naše dece – objašnjavo je svima gospodin Dragan Malešević, nastavnik osnovne škole iz Alekse Šantića, mesta koje je dobilo ime po velikom pesniku Aleksi Šantiću.

- Mislimo da je naše udruženje dobro zamišljeno, mi iz opštine Bačka Topola odajemo priznanje Solunskim borcima i radujemo se što je sledeća godina posvećena doseljavanju naših porodica iz dobrovoljačkih Solunskih jedinica u ove krajeve. Moramo da pohvalimo vas iz Subotica.info, jer ste bili i pisali o svim našim događajima. Hvala, jer retko ko dolazi pisati o našim selima i ovakvim proslavama gde se proslavlja proboj Solunskog fronta.U našem selu su ponosni Ličani, ali ima i drugih što su došli odlukom Kralja Petra u AP Vojvodinu - na kraju se svima obratio gospodin Milorad-Mišo Teslić, poslanik Skupštine Bačka Topola, koji je stigao na konferenciju “Solunaca” iz Gornje Rogatice kod Bačke Topole.

Borislav Eraković

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search