Koncert - Pesme našeg okruženja i najlepše arije iz opara i opereta
U petak 07.06.2019. u 19h u Gradskoj većnici biće održan multikulturalni događaj - Koncert solo pesama srprkih, mađarskih, bugarskih i rumunskih kompozitora i nekoliko najlepšijh ariaj iz opera i opereta.
Ovaj šarolik i veoma interesantan i retko izvođen program izvešće tri umetnice iz 3 zemlje: Silvia Minea, sopran - Srbija; Anđelika Popesku, mecosopran - Rumunija i Anelija Vidinova Atanasova, sopran - Bugarska. Na klaviru ih prati Maja Grujić, pijanistkinja i profesor na Akademiji umetnisti u Novom Sadu.
Na programu će se naći nejlepši biseri solo pesama inspirisani folklornim temama svakog od ova 4 naroda kao i popularne arije iz opereta "Grofica Marica" i "Kneginja Čardaša", i iz opera Karmen, Toske i Trubadura. (Isti koncert je održan u sali Matice srpske u Novom Sadu 4.juna kao i u sali SANU u Beogradu 6.juna.)
Ulaz na koncert je slobodan!
***
Силвиа Минеа, сопран, завршила је нижу Музичку школу "Исидор Бајић" у Новом Саду на клавирском одсеку, а затим уписала исту средњу школу и 2000. године матурирала на одсеку соло певања у класи др Милице Стојадиновић. У току школовања освајала је награде на републичким такмичењима и на такмичењу „Никола Цвејић“. Уз стипендију владе Румуније основне студије завршила је на Државном универзитету за музику у Букурешту, где је 2005. године дипломирала представом Чаробна фрула В. А. Моцарта, у улогама - Памине и Прве даме. На истом универзитету 2006. године завршава и мастер студије улогом Мими у Пучинијевој опери Боеми. За време и након студија радила је на усавршавању гласа са познатим румунским баритоном и педагогом Мирчом Безетијем и његовом супругом Викторијом Безети, дугогодишњом примадоном Румунске националне опере у Букурешту, затим са баритоном Емилом Матејем као и са бугарским тенором Калудијем Калудовим. Од повратка у земљу на усавршавању гласа и интерпретације поново ради са др Милицом Стојадиновић. Поред бројних концерата у Букурешту, на такмичењу које је 2006. године организовао тамошњи Мађарски културни центар освојила је cпецијалну награду што јој је омогућило да одржи низ солистичких концерата. Између 2005. и 2009. године запослена је у хоровима Дивина Армоние и Нихил Сине Део, на чијим се концертима често истицала у солистичким деоницама. Са овим хоровима остварује низ лепих програма духовног, фолклорног и оперског репертоара, бројне турнеје по Румунији и Бугарској, као и концерт румунских божићних песама у Француској, у познатом фестивалском граду Егзан Прованс. (Aix-en-Provence). У јуну 2009. године враћа се у Нови Сад и почиње да ради у музичкој редакцији програма на румунском и српском језику Радио Новог Сада РТВ Војводине, где ће до 2013. бити сарадник у програму и уредник више ауторских емисија. Од 2010. године ради и као професор соло певања у основној и средњој Музичкој школи "Петар Коњовић" у Сомбору, a њени ученици освајају награде на свим битним такмичењима у земљи. До сада је наступила на бројним концертима и фестивалима у Румунији, Хрватској и Србији и редовно одржава солистичке концерте широм Војводине. 2017. године поново се представила и букурештанској публици, овим истим концертом у прелепој сали Музеја Жорж Енеску, као и у бугарском граду Русе, те је тако остварена идеја да ову дивну музику разних народа након успешних наступа у Бугарској и Румунији поделе и са српском публиком.
Анђелика Попеску (Angelica Popescu), мецосопран, певање почиње да учи у музичкој гимназији румунског града Трговиште, у класи професорке Лидије Андроник (Lidia Andronic). На многобројним такмичењима су препознати и награђени њени вокални квалитети, па тако добија могућност да сарађује са културним организацијама из Шведске на више концерата (Векше, Малме, Стокхолм). Након средње школе уписује музичку педагогију на Факултету музичких уметности у истом граду, а затим смер соло певања на Државном универзитету за музику у Букурешту у класи проф. др. Мариане Колпош (Mariana Colpos), солисткиње Националне опере у Букурешту. У току студија усавршава се код реномираних професора и извођача И.Воинеаг, Н. Константинеску и С. Сорина Мунтеану. Њена уметничка делатност се развијала кроз многе наступе, како у оквиру Националног универзитета тако и у другим институцијама: Национална опера Букурешта (гост на концерту духовне музике), затим концерти у Палати „Шуцу“ и Музеју Г.Енеску у Букурешту. У темишварској филхармонији “Банатул“ на 37. фестивалу Музички Темишвар наступила је у Малеровој 2. симфонији под диригентском палицом маестра Аморија Ду Клосел-а (Amaury Du Closel).Тренутно је, поред своје богате концертне делатности у домену камерне и оперске музике, солиста и члан хора Нихил Сине Део (Nihil Sine Deo) из Букурешта, а међу последњим пројектима у којима је учествовала су концерт арија и соло песама у Mузеју Добри Христов у Софији 2018. године.
Анелија Видинова Атанасова (Aneliya Vidinova Atanasova), сопран из Бугарске, завршила је Средњу музичку школу ,,Веселин Стојанов” у граду Русе на одсеку соло певања у класи професорке Катрине Емилове. Као добитник студентске стипендије добија могућност за даље школовање на Државном универзитету за Музику у Букурешту, у класи маестра Иоана Стојана (Ioan Stoian). Још од студентских дана започиње веома богату концертну делатност, како у Румунји тако и у Бугарској. Учествује на многим такмичењима на којима осваја бројне награде, од којих су најистакнутије: друга награда на Међународном такмичењу оперских гласова - Родос, Грчка, и прва награда на Међународном такмичењу соло певача ,,Катја Попова”, Бугарска. У току уметничке каријере изводила је духовна дела (Стабат Матер – Г.Росини, Реквијем - В.A.Моцарт) и оперске улоге (Виолета Валери - Травијата, Ћо-ћo Сан - Мадам Батерфлај). 2013. године наступала је на престижном фестивалу Жорж Енеску у улогама Норн III и Герхилде у Вагнеровој Тетралогији Прстен Нибелунга, под диригентском палицом маестра Марека Јановског (Marek Janowski). Тренутно је стални члан букурештанске Филхармоније Жорж Енеску, а такође и солиста и један од руководилаца хора Нихил Сине Део (Nihil Sine Deo). Међу последњим пројектима у којима је учествовала су концерт арија и соло песама у Mузеју Добри Христов у Софији 2018. године и концерти руских романси у оквиру фестивала «Europe Nomade Au Levant de L'Еurope» у Паризу и Кламару у априлу ове године.