Domaćini kažu: ovo je jedinstveni primer da jedna država na svojoj zemlji gradi institucije druge nacije, ali mi želimo da se upoznajemo i povezujemo
Od kraja marta u pograničnom mađarskom mestu Morahalom počeo je sa radom Srpski kulturni centar „Kolo“. Izgrađen je novcem Evropske unije, kao i ulaganjem same lokalne samouprave, a kroz IPA projekat prekogranične saradnje, kao „ogledalo“ projekat jer se sa srpske strane, na Paliću gradi Mađarski kulturni centar. Ova investicija pod nazivom „Raznobojna saradnja“ (Colourful cooperation) koštala je 3,17 miliona evra iz fonda EU, a objekat u naselju Morahalom, završen je za godinu dana.
Sala, prigodno nazvana Balkan, proteklog petka bila je ispunjena žagorom dece. Srpski kulturni centar „Kolo“ još nije zvanično otvoren, čeka se dogovor o zajedničkom terminu koji bi odgovarao i Beogradu i Budimpešti, ali novo kulturno sedište već uveliko obavlja svoju misiju povezivanja i negovanja kulture dva naroda. Prošlog petka okupio je učenike osnovnih muzičkih škola iz Srbije i Mađarske na klavirskom takmičenju „Muzika Balkanika“ za koje je prijavljeno 50-tak dece. Lea (13) i Dunja Vorgić (11) stigle su iz Ade, Dunji je ovo i prvo međunarodno takmičenje, i uzbuđeno razgledaju novi prostor i kažu da žele da se upoznaju sa drugarima iz Mađarske. Za svoj prvi nastup svečano se odenuo i devetogodišnji Davor Đorđev, iz mađarskog mesta Deska, pored Segedina, u kojem žive Srbi. U Srpskom kulturnom centru „Kolo“ ovi mališani doživeli su uzbuđenje svog prvog međunarodnog nastupa i takmičenja, ali imali prilike i da se upoznaju.
Od hola, do pozorišne sale raskošno osvetljenje sa tri velika kristalna lustera, pa potom do kancelarija na spratu neprestano cirkulišu Ištvan Šereš, direktor centra i njegove pomoćnice Bea i Andrea. Šereš je dugogodišnji kulturni poslenik, pozorišni glumac, koji sada sa ponosom pokazuje multifunkcionalnu pozorišnu i koncertnu salu „Vuk Karadžić“ u kojoj ima od 250 do 300 mesta, zavisnosti od postavljanja scene. Zgrada ima i toranj, koji je inače i najviša tačka u ovoj panonskoj varošici, i planirana je i krovna terasa, kao i „Kolo“ bašta na otvorenom. U sklopu objekta je pravoslavna kapela Sveti Sava, prostor visoke tavanice, obojen u plavo, za koji bi narednih dana trebala da stigne kompletan mobilijar.
„Srpski kulturni centar „Kolo“ je prva institucija most između kultura Balkana i Evrope, ovo je kuća svih umetnosti jer želimo da smo otvoreni za sve i ostvarimo integraciju nacionalnih i manjinskih kultura“ kaže direktor Šereš.
Predsednik udruženja „Zajedno“ koje je učestvovalo u definisanju i razvijanju ovog projekta Feliks Duka kaže da je ovo jedinstvena ustanova: „Jedinstvenn primer da jedna država na svojoj zemlji izgradi ustanovu druge nacije, i to je primer saradnje koji bi trebali da slede i u Evropi“. Duka kaže da kao publiku očekuju i Srbe i Mađare sa obe strane granice. „Ko zna mađarski jezik, zna da kada kažemo da smo stvorili dom, da to znači više od kuće i zgrade, da je to mesto gde se svi osećaju odomaćeno“.
Učesnike takmičenja „Muzika Balkanika“, ali i novinare iz Srbije koji su pozvani da upoznaju Srpski kulturni centar „Kolo“ pozdravio je i Zoltan Nogradi, predsednik opštine Morahalom. „Za narode sa obe strane granice veoma je važna međusobna saradnja, mi smo jednako udaljeni od Beograd i Budimpešte, a za tu saradnju je najbitnije da se upoznamo i prihvatimo. Možemo uvek nađi hiljadu razloga da se ne volimo, ali mi želimo da istaknemo one tačke koje čine budućnost“
Srpski kulturni centar „Kolo“ u rasporedu za ovu godinu ima već 70-tak dogovorenih programa. Od gostovanja pozorišnih predstava, književnih večeri, do nastupa orekstara džez i klasične muzike. Kao posebnu poslasticu ističu dolazak „Barselona klezmer džipsi orkestra“. Svi programi su besplatni za posetioce, a rad centra se, upravo zahvaljujući IPA projektu i narednih 14 meseci finansira iz evropskih fondova.
Za Srbe to više nije samo banja
Morahalom je čisto mađarsko mesto čiji turizam praktično živi od državljana Srbije. ovde je poznato termalno kupalište „Eržebet“ u koje svakodnevno, zahvaljujući blizini granice, na banjanje dolaze gosti iz Srbije. „Opština Morahalom prihvata da u budućnosti finansiranja funkcionisanje Srpskog kulturnog centra „Kolo“ jer mi dobijamo mnogo od turista iz Srbije i podržavajuću srpsku kulturu i tradiciju u ovom centru, doprinosimo turističkom potencijalu“ kaže za „Politiku“ Zoltan Nogradi, predsednik opštine Morahalom.