Uređenje divlje deponije na lokaciji Pereš

Uto, 31.10.2017 - 15:34 -- nikola.tumbas

Još jedna akcija sakupljanja i separacije otpada je sprovedena, 31. oktobra 2017. godine, ovoga puta na lokaciji Pereš - Ludaš, koja spada u III zonu zaštitićenog prirodnog dobra. Uređenje divljih deponija je u skladu sa planom Javnih radova koje Udruženje TERRA’S realizuje preko Nacionalne službe za zapošljavanje. Lokacija se uklapa i u naziv projekta “Uređivanjem do očuvanja prirode”, a u pitanju je Pereš koji se nalazi u neposrednoj blizini rečice Kireš, odnosno na području Specijalnog rezervata prirode Ludaško jezero, dvadesetak kilometara severoistočno od Subotice.

Projektom su predviđena uređivanja mesta na poznatoj turističkoj destinaciji Palić. Zahvaljujući, takođe, javnim radovima nadležna preduzeća održavaju čistoću, te je Udruženje TERRA’S konsultovalo upravljača JP “Palić-Ludaš” koji su ih uputili na divlju deponiju na Perešu. Zatečena je velika količina smeća koja se više godina odlaže, a najviše je bilo ambalaže od pesticida, kao i kartona, stakla, limenki... S obzirom da preovladava ambalažni otpad od pesticida, može se zaključiti da ga odlažu nesavesni poljoprivrednici čija su imanja uz jezero Ludaš, koje je pod nacionalnom i međunarodnom zaštitom, i time zagađuju zemljište i vodu.

Volonteri su sakupili 20-tak plastičnih vreća sa oko 80 kg različitog otpada. Zbog dugotrajnog stajanja, manje je bilo reciklabilnog materijala. Operateru “Eco Fenix B Timu” je zajedno sa sakupljenim sekundarnim sirovinama od prošle akcije sprovedene oko “Jahting kluba” na Paliću predato 12 kg PET-a i 3 kg limenki.

 

 

 

Sledeća akcija će se održati do kraja novembra na tzv. “Žedničkom kanalu” na putu od Subotice prema Bačkoj Topoli, kada se završavaju Javni radovi, kao i projekat Udruženja TERRA’S “Implementacija Arhuske konvencije u oblasti upravljanja otpadom”, koji podržava Ministarstvo zaštite životne sredine.

 

Projekat “Implementacija Arhuske konvencije u oblasti upravljanja otpadom” Udruženja TERRA’S podržan od strane Ministarstva zaštite životne sredine.

 

 

Autor teksta: 

Više o ovoj temi...

Snježana Mitrović, danas je ispred Arhus centra Subotica, prezentovala rezultate dvomesečnog projekta koji je rađen u saradnji sa Ministarstvom   zažtite životne sredina, odnosno implementacije arhuske konvencije zaštite životne sredine u okviru upravljanja otpadom.

Post date: Čet, 30.11.2017 - 20:45

Izuzetno interesovanje je izazvala radionica koju je 28.11.2017. organizovalo Udruženje TERRA’S na temu upoznavanja sa izmenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom iz decembra 2016. godine u kojem je najviše promena u vezi izveštavanja o otpadu i bazi podataka. Takođe, je značajan Član 75. za proizvođača, vlasnika i/ili drugog držaoca otpada, izuzev domaćinstva, koji je dužan da vodi i čuva dnevnu evidenciju o otpadu i dostavlja redovni godišnji izveštaj Agenciji za zaštitu životne sredine, kao i za pravna lica, odnosno preduzetnike koji učestvuju u prometu otpada, te su dužni da dostavljaju podatke o vrsti i količini otpada, uključujući i sekundarne sirovine koje su stavljene u promet, na propisan način.

O svemu ovome su govorili...

detaljnije
Post date: Uto, 28.11.2017 - 23:45

Udruženje TERRA’S organizovalo je  okrugli sto u ponedeljak, 27. novembra 2017. godine, sa ciljem da se odgovori na niz pitanja u vezi za izazovima sa kojima ćemo se suočavati svi u sistemu upravljanja otpadom imajući u vidu preuzete obaveze Srbije u procesu pridruživanja Evropskoj uniji, posebno uloge lokalnih samouprava.

Tema je bila i izgradnja Regionalne deponije Subotica, koja je pri kraju i uskoro bi trebo da se izvrši tehnički prijem.

A zanimljiv deo je bila i diskusija o "edukaciji" stanovništa vezano za selektiranje otpada - recikliranje, koje je sada aktuelno u EU, jer regionalne deponije su kod njih sada već stvar pošlosti.

Zvučni zapis diskusije u prilogu.

 

Uvodničari:

  • „Regionalni sistem upravljanja...
detaljnije
Post date: Uto, 28.11.2017 - 23:30

Kroz Javne radove i projekat “Implementacija Arhuske konvencije u oblasti upravljanja otpadom”, predviđeno je anketno istraživanje koje je u toku. Obuhvatiće se 20-30 domaćinstava, turističkih i drugih preduzeća na Paliću, kao i u MZ „Šupljak“ gde su poljoprivrednici čija su imanja uz vodu jezera. Rezultati istraživanja će biti smernica kako da se bolje osmisli upravljanje otpadom i efikasnije reši problem divljih deponija. Na osnovu dosadašnjih ispitanika, može se konstatovati da većina poljoprivrednika ambalažu od pesticida ili hemijskih zaštitnih sredstava baca u kontejnere, ali ima i onih koji ih spaljuju. Svesni su da je to ekološki problem, ali i spremni da učestvuju u sigurnom odlaganju opasnog otpada u skladu sa odlukom lokalne samouprave.

... detaljnije
Post date: Čet, 23.11.2017 - 13:43

Regionalni Arhus centar Subotica je već nekoliko godina nezaobilazna tačka programa studijskog putovanja studeneta Fakulteta tehničkih nauka novosadskog Univerziteta. Danas, 13. novembra 2017. godine, nakon obilaska gradskog prečistača otpadnih voda, buduće inženjere zaštite životne sredine, pozdravila je, Snježana Mitrović, rukovodilac Arhus centra i Udruženja TERRA’S koja je, između ostalog, rekla da je sada već tradicionalna poseta dokaz značaja postojanja ovakvih organizacija koje mladima pružaju informaciju i neformalan oblik obrazovanja.

Da bi spoznali važnost primene Zakona o Arhuskoj konvenciji u praksi, prikazan im je film u kojem je poseban akcenat dat na oblast upravljanja otpadom: kako se rešavaju problemi građana, ali i o...

detaljnije
Post date: Uto, 14.11.2017 - 17:07
Custom Search