"Политика" - Суботица – У нову туристичку сезону Палић улази са улагањима која износе 130 милиона динара, саопштила је Тимеа Хорват заменик градоначелника а ова финансијска инекција требала би да буде видљива на сваком кораку на омиљеном градском излетишту.
Обнавља се Летња позорница на којој ће за мање од месец дана почети Фестивал европског филма, поправљено је око пола километра пешачке стазе уз обалу, изграђени и уређени нови спортски терени, проширена је брига о зеленим површинама, али оно где би ова улагања требала да донесу највећу промену је термални базен на Палићу.
Стручњаци Завода за јавно здравље и даље не препоручују купање у води Палићког језера, мада се бројни Суботичани на то не обазиру, те је зато једино место где је купање здравствено безбедно термални базен на Палићу. Пошто се налази на отвореном, у парку уз језеро, базен је радио само два до три месеца годишње. Са новим улагањима, која би до краја требала да се крећу у укупној висини од око 25 милиона динара, термални базен требао би да ради током читаве године.
Мајстори управљају обављају последње завршне радове на базену и од недеље, 25. јуна он ће бити доступан грађанима. „Прошле године нагласак смо ставили на безбедност купача, односно здравствену исправност воде и због тога је инвестирано око пет милиона динара у реконструкцију линије за пречишћавање воде и санирања дна базена. Ове године је настављено са поплочавањем околине како би се лакше одржавала чистоћа и са затварањем базена“ објашњава за „Политику“ Миладин Видаковић, заменик директора у „Парк Палићу“. Термални базен сада је делимично затворен панелима који чине „обруч“ око воде, и делом наткривају водено огледало. Ови панели су, објашњава Видаковић, монтажни те ће преко лета моћи да се скидају у зависности од потреба и времена, а зими и и по хладном времену купање ће моћи да се одвија јер ће купачи бити заштићени од хладног вадуха. Осим тога испод дела плочица око базена уведено је подно грејање и предстоји инвестиција још од око 11 милиона динара којом би се овде поставила надстрешница и заштита и тако омогућило функционисање базена током читаве године.
Термални базен прошле године посетило је око осам хиљада купача, и у последње три године стално бележе раст посете од по две хиљаде купача. Вода у базену је око 36 степени Целзијуса, а прошле године поново је, након три деценије, урађена балнеолошка анализа која је потврдила да је реч о води која због присуства карбоната, сумпора, и јода има вишеструко лековито дејство на људски организам.
Даљи планови око термалног базена везани су за уређење околног простора, односно кабина за пресвлачење, отварање простора за угоститељски објекат, терасу са лежаљкама, али и приватне кабине са појединачним кадама за кориснике који желе сами да се „бањају“ у овој лековитој води.
„Наш циљ је да на Палић привучемо све више туриста и да они не остају само током викенда, већ да продуже свој боравак овде“ наглашава Тимеа Хорват те да сва улагања иду у том правцу како би боравак гостима учинили удобнијим и занимљивијим.
Туристички радници на Палићу кажу да им и даље недостаје велики инвеститор, али да у међувремену локална заједница не може да стане са улагањима. Управо је у току тендер за извођача радова на Великој тераси, централном објекту на обали језра, којим би ово сецесијско здање требало да одбије климатизацију, као и да се уреди његово десно крило, које је за сада празно.
Политика - А.И.