Saopštenje UO Dečjeg pozorišta Subotica

Kategorija: 

Nakon konferencije za štampu koju su organizovali predstavnici oba sindikata zastupljena u Dečijem pozorištu, smatramo neophodnim da se oglasimo saopštenjem.

Naime, po navodima oba sindikata, jedini razlog njihovog sindikalnog rada u Dečijem pozorištu je smena direktorice ustanove. Uporni u svojoj nameri, prenebregli su nekoliko bitnih činjenica, između ostalog i ta da direktora ustanove shodno Zakonu o kulturi imenuje i razrešava Osnivač tj.Skupština grada Subotice,a ne sindikati niti UO.

Čak iako se zanemari činjenica da se od kada je sadašnja direktorka postavljena na ovo mesto poboljšao rad pozorišta, o čemu svedoče i mnogobrojna priznanja i osvojene nagrade u poslednjih par godina, kao i činjenica da je Dečije pozorište postalo cenjeno kako u zemlji tako i u inostranstvu, sami zahtevi sindikata apsolutno su nepotkrepljeni argumentima na osnovu kojih bi se uopšte razmatrala smena direktorkeo od strane zakonom ovlašćenog predlagača.

Štrajk sproveden u kolektivu bio je još jedna farsa predstavnika sindikata,jer je svima poznato da u ustanovama ovog tipa ne postoji radno vreme u klasičnom smislu,t.j nema definisanog dolaska i odlaska na posao,pa je teško utvrditi kada i gde su predstavnici sindikata štrajkovali. Odlukom o maksimalnom broju zaposlenih na neodređeno vreme u sistemu lokalne samouprave Grada Subotice za 2015.godinu koju je donela Skupština grada a shodno Odluci na nivou Republike,u Dečijem pozorištu došlo je do smanjenja broja zaposlenih sa 37 na 32.Tada su dobrovoljno iz kolektiva otišla tri radnika a rangiranjem liste tj. bodovanjem tehnološkim viškom proglašena su još dva glumca-lutkara, koji su odlukom Suda vraćeni na posao u 2017-toj godini.

Rukovodilac organizacione jedinice u skladu sa zakonskom procedurom, dužan je da donese odluku ko će biti tehnološki višak, rukovodeći se potrebom da se očuva kontinuitet rada i ne ugrozi osnovna delatnost ustanove, što znači da je bila realna mogućnost da tehnološki višak bude i neko od glumaca kojih ima najviše među zaposlenima,dok su ostali zaposleni koji obavljaju poslove bez kojih pozorište ne bi moglo funkcionisati u daleko manjem broju, ili čak samo po jedan .

UO je u skladu sa zakonom sproveo proceduru za proglašenje tehnološkog viška sve u cilju smanjenja broja zaposlenih po Odluci o maksimalnom broju za 2015. Nesporno je da je sudskom odlukom dvoje zaposlenih koji su proglašeni viškom vraćeni na posao, ali kod jedne od dva zaposlena je sudska odluka takva zbog proceduralne greške a ne zbog nepravilnog bodovanja.Nakon sprovedenog ponovnog postupka bodovanja utvrđeno je da je ista zaposlena ponovo imala najmanji broj bodova.Iz tog razloga ponovo je proglašena tehnološkim viškom. Sindikat insistira na sasvim drugom pristupu sistematizaciji radnih mesta koja nije u skladu sa zakonom i tako nastaje problem koji je kasnije eskalirao u štrajk.  Umesto da se bave samim sindikalnim radnjama i baziraju se na izradu kolektivnog ugovora koji bi bliže izdefinisao rad sindikata i zaštitu prava radnika, predstavnici oba sindikata bave se rukovođenjem i organizacijom rada što apsolutno nije u njihovoj nadležnosti.

UO je na prethodnim sednicama tražio od predstavnika sindikata da pismeno dostave sve primedbe na rad direktorice ali da se te primedbe argumentuju. Sindikat nezavisnost je dostavio dopis ali bez bilo kakvih argumenata,dok se SSSS nije udostojio da svoje primedbe uopšte dostave. Upravni odbor je u cilju dokazivanja reprezentativnosti sindikata uputio dopise prema centralama sindikata kojima pripadaju predsednici-poverenici ova dva pomenuta sindikata.Prilikom sprovođenja prvog postupka tehnološkog viška utvrđeno je da predstavnik SSSS nema reprezentativnost u kolektivu i isti je bio isključen iz rada komisije koja se bavila tehnološkim viškom.

UO se u svome radu vodio isključivo statutom, pravilnikom o radu i Zakonskim okvirima,i tako će biti i ubuduće.

Custom Search