U organizaciji Centra za kulturu Bunjevaca u Subotici održaće se promocija filma „Od alternative do slobodnog kraljevskog grada”
Prije početka filma prisutnima će se obratit autor Miroslav Stojisavljević i predsednica BNS dr Suzana Kujundžić Ostojić.
Promocija filma održaće se u utorak, 4. jula 2017. god. u 19 sati, u Art bioskopu „Lifka“ u Subotici.
Ulaz slobodan.
Dokumentarni film je snimljen u Somboru, scenario je napisan na osnovu knjige „Alternativa, Povelja, Statut: normativni okvir somborske lokalne samouprave uperiodu 1749 – 1918“, koju su načinili dr Miloš Petrović i Vladimir Jerković, ujedno i scenarista. Režija i montaža: Miroslav Stojisavljević, kamera: Karlo Vaci, naracija: Stanislava Stojisavljević, izbor muzike: Miroslav Marinić, fotografija: Jelena Vaci, dizajn: Nikola Ðuran, šminka i stajling: Lidija Škorućak, koreografija: Aleksandra Stričević Stanojević i kostimi: Dragana Gvardijan.
Sinopsis: Davne 1697. godine, austrijske trupe, pod vođstvom Eugena Savojskog, izvojevale su odlučujuću pobedu nakon koje je veliki deo današnje Republike Srbije, tačnije, teritorija ondašnje južne Ugarske pripojena Austrijskom carstvu. Od tog trenutka, u vojvođanskoj ravnici počinje period procvata u svim sferama života. Mnogi gradovi i sela od močvarnih i polunapuštenih naselja prerastaju u savremene životne zajednice. Kao jedan od najsvetlijih primera, grad Sombor postaje središte Bač-Bodroške županije, jedne od najvećih i najznačajniih regionalnih centara u Carevini. Mnogi Somborci još uvek iskreno veruju da je taj period bio i ostao najsvetliji deo viševekovne istorije ovoga grada i njegove okoline. Po uputstvu carskog dvora u Beču, Somborci 1748. godine dobijaju statut grada i alternativu kao predlog suživota pravoslavnog i katoličkog stanovništva kao jedinstveni dokumenttoga vremena i narodnog tribuna sa pravima koja se mogu porediti sa savremenim delovanjem ombudsmana. Status Slobodnog i Kraljevskog gradastanovnici ovoga grada plaćaju visokom novčanom sumom 1749. godine uz saglasnost carice Marije Terezije.