Fotografije ostataka uginulih domaćih životinja koje ovdašnji stočari gomilaju u naselju Bajmok, obelodanio je ovih dana Arpad Kiš, predsednik Udruženja seljaka Subotice. Kako tvrdi, to je rezultat činjenice u Subotici, kao i u okolnim naseljima, nije rešen problem odnošenja uginulih životinja. Zbog toga meštanima nije ostalo drugo nego da ih donose i bacaju na mestu bivšeg stočnog groblja, a za ostalo se, tvrdi Kiš pobrinu lisice i psi lutalice.
U tekstu koji je objavljen u „Politici“, a prenosega i lokalni portali, možemo da pročitamo i izjavu tehničkog direktora JKP „Čistoća i zelenilo“ Veselina Šukovića koji objašnjava da je lokalna samouprava na osnovu Uredbe iz 2014. godine posao odvoženja uginulih umatičenih grla goveda, svinja i ovaca poverila ovom preduzeću te da se on obavlja po utvrđenoj proceduri.
Prema Šukovićevim rečima uginule domaće životinje radnici „Čistoće i zelenila“ odnose na stočno groblje koje je formirano iza prečistača otpadnih voda u Subotici, a o kojem brine posebno preduzeće izabrano na tenderu.
Kako to izgleda, vidimo na fotografijama. Dakle, niti je uređeno, niti ko o tome vodi računa. Kako nezvanično saznajemo , nadležne inspekcije i Službe pri lokalnoj samoupravi već dve godine primaju informacije i znaju da se uginula stoka, kako zimi, tako i leti, redovno ostavlja pored prečistača, ali do sada niko adekvatno nije regovao.
Stoga pitamo gradonačelnika i odgovorne u lokalnoj samoupravi – zašto se ovo dešava? Koja firma je na tenderu izabrana da vodi računa o prostoru na kom se ostavlja uginula stoka? Koliko novca je za to tačno izdvojeno iz budžeta Grada? Zašto tehnički direktor JKP „Čistoća i zelenilo“ Veselin Šuković daje neproverene informacije i dovodi građane u zabludu da je sve rešeno – kada vidimo da nije.
Pokret Dosta je bilo neće ovako raditi. Iza svake izjave, odluke ili tendera moraće da stoje javno objavljeni podaci o tome ko, koliko i zašto dobija sredstva iz budžeta. Transparentnost i odgovornost moraju da idu zajedno. Građani moraju da znaju za šta izdvajaju novac i kako se njime upravlja.
Trenutno Suboticu vodi SNS sa koalicionim partnerima. Gradonačelnik Bogdan Laban ni posle 6 meseci na funkciji nije objavio program rada, na glavnom sajtu Grada Subotice ne postoje informacije o tome ko su mu pomoćnici, ne znamo šta rade, ne znamo koliko troše. Znamo samo da se broj zaposlenih u Gradskoj kući sa 310 povećao na 367. To plaćaju građani .
GO Pokreta Dosta je bilo Subotica