Према порценама људи који се баве хуманитарнимр адом у Суботици је више стотина миграната који нису регистровани и који и даље покушавају да нелегално пређу у Мађарску
– У Привремном прихватном центру за мигранте смештено је до 150 лица, што је и капацитет овог места, међутим, у Суботици и околини је на стотине миграната који избегавају званичну регистрацију у нашим центрима.
Преко пута Привременог прихватног центра у напуштеној циглани која је у претходном периоду била сабирна тачка свих мигрантских рута, поново у ужасним условима борави око 250 до 300 миграната. Становници пограничним места попут Келебије и Таванкута такође говоре да је велик број, процењује се више стотина миграната у сталној циркулацији или се крије у шумамам дуж границе у нади да ће успети да пређу у Мађарску и поред два реда „жилет“ жице.
Томе Војнић Мијатов, председник Савета месне заједнице Таванкут каже да му се готово свакодневно обраћају грађани који имају примећују да мигранти улазе у напауштене куће и користе их како би се ту сакрили и угрејали. „У многим кућама су палили ватру од дрвета које су затекли, и не можемо говорити да су они починили неку велику штету или кривично дело. Међутим, грађани примећују да се појављују у већем броју, за празнике смо уредили трг у центру а они су се ту окупљалии и палили ватру. Грађанима није јасно и због чега полиција не може ништа да учини у овом случају. Нама је жао тих људи, који се по овом ужасном времену налазе на улици, али с друге стране имовина и сугрност мештана морају бити заштићени, каже Војнић Хајдук за „Политику“.
Он каже да је посебно приметно да у насељу Чикерија, које је практично пресечено границом и које је од раније позната „зелена граница“ у шуми дуж граничне линије има више десетина миграната. Они чекају погодан тренутак да покушају а пређу границу, али очигледно у томе немају много успеха. Мађарска полиција објавила је да је 3. јануара у пограничном појасу ухватила преко 20 миграната, а након два дана затишја, поново су у ноћи 9. јануара ухватили троје миграната. Сви мигранти враћају се на територију Србије, где практично остају заглављени. По правилу у питању су млади мушкарци из средње Азије који знају да без породица, односно жена и деце имају мање шансе да ушу у Мађарску преко прихватних пункотва на Хоргошу и Келебији. Остаје им само да покушају поново, а до тада сакривају се у пограничном појасу. Последњих седмица приметно је да мигранти покушавају да се Европске уније докопају возом, односно улазе у теретне вагоне или испод њих.
„Због ситуације у Таванкуту контактирао сам и Жужану Магочи, помоћника градоначелника за област сарадње са месним заједницама, као и републичког посланика Томислава Жигманова, обоје су ми обећали да ће учинити колико је у њиховој моћи, каже Војнић Мијатов. Он објашњава да се мештани осећају неспокојно, иако није било већих проблема са мигрантима у селу. Чак је током Божичним празника уочио двојицу миграната у Католичкој цркви у центру села.
Чињеницу да се у шумама у пограничном појасу крије више десетина миграната могуће је незванично чути од људи који се баве хуманитарним радом, али то званично нико не жели да потврди. Тибор Варга,, из Источноевропске мисије, већ годинама предано обезбеђује храну и сву потребну помоћ мигрантима. „Сада смо распоредили 250 оброка у циглани. Они су у врло тешком стању, немају никакве услове да бораве тамо, потребна им је и медицинска помоћ, одећа, људи пате, а ми са организацијом „Фреш риспонс“ чинимо колико можемо, каже Варга за „Политику“.
Док се раније спекулисало да се у циглани крију одређене етничке групе које су у непријатељству са онима смештеним у Привременом прихватном центру, Варга то негира и каже да има и Авганистанаца и Пакистанаца и људи различитог етничког порекла.
А.И.