Grad Subotica, koga zastupa Jene Maglai, gradonačelnik, i Savezni zavod za upravne poslove - Centralna služba za škole u inostranstvu (Bundesverwaltungsamt - Zentralstelle für das Auslandsschulwesen), Barbastr. 1, Keln, koga zastupa dr Boris Menrat (Dr. Boris Menrath), načelnik Regionalnog biroa za Jugoistočnu Evropu potpisali su, u Gradskoj kući, Memorandum o razumevanju i poslovno-tehničkoj saradnji.
Predmet Memoranduma je uspostavljanje, proširenje i učvršćivanje korisne saradnje između strana potpisnica u cilju unapređenja sistema obrazovanja i vaspitanja. Međusobna saradnja će se ostvarivati kroz realizaciju različitih projekata iz oblasti nastave na srpskom i nemačkom, kao i na mađarskom i nemačkom jeziku.
Strane potpisnice će podržavati razmenu stručnjaka u oblasti obrazovanja, angažovanjem stručnog kadra iz Savezne Republike Nemačke, kao izvornih govornika nemačkog jezika, ili dva nastavnika nemačkog jezika iz Republike Srbije koji će pružati pomoć nastavnicima u izvođenju nastave u dve škole u Subotici: u Osnovnoj školi „10. oktobar” i u Gimnaziji „Svetozar Marković“.
Grad Subotica će obezbediti sredstva za dva nastavnika iz Republike Srbije. Škole, kao i do sada, potpisuju ugovore o delu sa nastavnicima, koji realizuju nastavu na nemačkom jeziku.
Savezni zavod za upravne poslove - Centralna služba za školstvo u inostranstvu će bez nadoknade obezbediti polaganje ispita i sticanje DSD diploma (diplome iz nemačkog jezika Deutsches Sprachdiplom) koje dodeljuje Stalna Konferencija ministara kulture pokrajina u SR Nemačkoj.
Osnovna škola ima pravo da na kraju 8. razreda sprovede DSD-ispit prvog stepena. Od ostvarenog rezultata na ispitu stiče se sertifikat DSD A2 ili DSD diploma prvog stepena (jezični nivo B1).
Gimnazija ima pravo da na kraju 4. razreda sprovede DSD-ispit prvog stepena (za učenike nemačkog kao drugi strani jezik) ili DSD-ispit drugog stepena (za učenike nemačkog kao prvi strani jezik) na nivou B2/C1.
DSD ispiti zasnivaju se na Evropskom referentnom okviru za jezike Evrope.
Nemačka strana će za nastavnike-predstavnike nemačkog jezika iz Republike Srbije vršiti obuku radi pripreme i održavanja DSD ispita i svake godine će organizovati kontinuirano stručno usavršavanje za nastavnike nemačkog jezika kao i za nastavnike drugih predmeta koji realizuju deo nastave na nemačkom jeziku u osnovnim i srednjim školama.
Strane potpisnice saglasne su da se memorandum zaključuje na period od 5 (pet) godina.
Dvojezična nastava podrazumeva izvođenje nastave na maternjem jeziku i nekoliko predmeta na stranom jeziku u okviru nastavnog plana i programa koji je utvrđen i odobren od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
U Osnovnoj školi „10. oktobar“, od ukupno 349 učenika, dvojezičnu nastavu pohađa 235 učenika, od prvog do petog razreda. Na srpskom i nemačkom nastavnom jeziku nastavu pohađa 126 učenika, na mađarskom i nemačkom nastavnom jeziku 109 učenika. Učenici od šestog do osmog razreda (114 đaka) ne pohađaju dvojezičnu nastavu, ali uče nemački jezik kao strani jezik.
Od školske 2013/2014. godine učenicima, koji su učili ili uče nemački jezik omogućeno je da polažu ispit za sticanje DSD diplome, dok će učenicima koji su uključeni u program dvojezične nastave na kraju osnovnog obrazovanja sa polaganjem ispita biti omogućeno da prime odgovarajuću DSD diplomu u zavisnosti od stepena poznavanja nemačkog jezika. Polaganje ispita vodi za to osposobljeno lice, koji poseduje sertifikat za polaganje ispita.
izvor www.subotica.rs