Tokom prošle nedelje završena je serija predavanja i razgovora vezano za ekološke problema naselja Palić i Ludaš. Ovde je prilog sa zadnje sesije okruglog stola u MZ Palić koje je pripreila Leona Mezei - ekolog.
***
ZAPISNIK SA OKRUGLOG STOLA NA PALIĆU
27.novembar 2015.
Udruženje Građana Ostorka u okviru projekta ZAJEDNIČKIM SNAGAMA UNAPREĐUJEMO EKOLOŠKO STANJE PALIĆKOG I LUDAŠKOG JEZERA koji je sufinansiran od strane Grada Subotice - Služba za zaštitu životne sredine i održivi razvoj i Pokrajinskog Sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, u oblasti zaštite i unapređenja životne sredine u 2015. godini, u novembru 2015.godine organizovalo je seriju predavanja na Hajdukovo, Šupljaku i Paliću. Predavači su bili: Vinkó Tamás, Bognár Pásztor Hajnalka i Josip Mamuzić
Na kraju svakog predavanja je došlo do zaključka da je u većini slučajeva nedostaje odgovarajuća komunikacija, ali u cilju unapređenja iste je neophodna blagovremena rekacija od svih strana. Moramo priznati da i javnost treba da se uključi i da prisustvuje na objavljenim javnim raspravama, i da daju svoje primedbe na vreme, da bi se izbegle naknadne primedbe i nezadovoljstvo.
Kao nastavak se organizovala otvorena diskusija u vidu okruglog stola na 27. novembra 2015. na Paliću. Okrugli sto je imao za cilj da uključuje proizvođače i zainteresovano stanovništvo u diskusiju sa predstavnikom lokalne samouprave Žikom Reh, i direktorom Javnog preduzeća Palić-Ludaš, Dr Márton Ferenc, i saradnikom Vinkó Tamás, kako bi međusobni dijalog bio uspešan i konstruktivan sada i u budućnosti. Teme okruglog stola su bile značaj formiranja zaštitnih pojaseva i mogućnosti prelazka na organksu proizvodnju.
Slobodno možemo izjaviti da je diskusija bila uspešna, s obzirom da građani koji su pratili seriju edukacija i oni koji su se pridružili događaju okruglog stola mogli su da neposredno iznesu svoje primedbe i sugestije, takođe dobilu su direktne odgovore od nadležnih predstavnika na postavljena pitanja. Okrugli sto je služio za raščišćavanje nekih nesporazuma, i građani su dobili sliku o složenosti upravljanja prirodnih dobara, kao i poteškoćama, nivoima nadležnosti, prednostima i nedostacima zakonskih akata kojima se samouprava susreće prilikom njenog rada.
Učesnici su se jednoglasni složili o potrebi kontinuirane komunikacije, nadležni su lepo primili primedbe i predloge. Svi smo odgovorni za svoje postupke i svako treba da pobrine o očuvanju zaštićenog dobra u funkciji svoje mogućnosti i nadležnosti.
Primedbe na okruglom stolu
Predstavljena vest o potpisivanju Ugovora sa Nemačkom razvojnom bankom KfW u cilju očuvanja Ludaškog jezera
Primedba Novikov Vladimira o obilazku oko Palićkog i Ludaškog jezera u turističke svrhe i problem signalizacija. Smatra se da su ispravne signalizacije od ključnog značaja i moraju da budu informativnog i edukativnog sadržaja. Sa druge strane zaštitni pojas, obilazak služi za ublažavanje uticaja pesticida, i istovremeno pruža mogućnost za nove turističke sadržaje.
Sekretar MZ Palić, Tibor Bognar je isticao značaj kanalizacije na Paliću – i predložio ideju (koja je aktuelna od ranije ali nije realizovana) o kanalizaciji separatnog tipa. Naveo je još primer u borbi protiv zagađivača – upotrebu i ažuriranje Kataloga zagađivača. Kod ove primedbe je odgovor dao Žika Reh, da će se predlog razmotriti u budućnosti vezano za kanalizaciju, i isto je razjasnio zakonske nedostatke sa kojima se suočavaju prilikom inspekcijskog nadzora na terenu.
Lehel P Kovač je naveo problem vizelnog i stvarnog zagađenja u rečici Krivaja i kanal između Krvavog jezera i Ludaškog jezera. Problem je podela nadležnosti od strane DTD i JP Palić-Ludaš.
Žika Reh - Kanal između Palićkog i Ludaškog jezera je izuzetan potecijal za koridore između značajnih prirodnih predela. Kao što su takva mesta od izuzetnog značaja i broj 1. mesto za zaštitu od poplava – buffer zone. Atraktivni za živi svet, značajna mesta za očuvanje biodiverziteta. Bitna mesta za zadržavanje vode – to su planovi u budućnosti ali treba ih imati u vidu.
Ištvan Hulo je pozdravio projekat, ideju i hrabrost da se organizuju ovakvi skupovi. Istekao je antropocentričan pristup kojim se posmtra tema i njegov uticaj na živ svet. Obratio se problemu sa stručnog biološkog aspekta i napomenuo je značaj da se štiti sistem – centar živog svet – „természetközpontú” pristup je neophodan. Prema njegovim rečima je problem nastao zbog neodržavanja sistema i nepoštovanja ekološko-bioloških zakona. Treba obezbediti jezeru ono što je oduzeto. Vratiti diverzitet staništa (raznovrsne ekološke niše). Napomena za status Ramsarsko područje – žalosno je trenutno stanje naspram statusa kog ne poštujemo i umesto unapređenja i poboljšanja stanja suočimo se sa pogoršanjem iste. Za 55 godine zaštite su nestale 24 vrsta ptica, od kojih je samo jedna vrsta vraćena – modrovrana pomoću postavljenih gnezda. Sugestija za košenje trava i održavanje travnatih površina.
Na primedbe o nivou vode – koja se tokom višegodišnje manipulacije sada je preuzeo obrnutu tendenciju. Potrebne su veće oscilacije. Direktor JP Palić Ludaš je istekao uspeh koji je postignut do sada ali se i dalje radi na poboljšanju, jer za to postoji potreba. Spuštena je voda za 20 cm – za potreba košenja livada. Vrše se pokušaji za čišćenje livada od nadolaženja trske pomoću evrposkog bivola i ovaca. (primer Mađarska Morahalom, uspešan primer). Revitalizacija ostrva Roža Šandor sa kozama.
Žika Reh – o javnom uvidu i javnim raspravam – Nacrt zakona, strategija akcionih planova itd. Javni uvid traje čak i mesec dana – očekuju se primedbe i sugestije – koje će se uvažiti i uključiti – u cilju da se ispravljaju pomaknute stvari. Pozdravlja primedbe. Očekuju i primedbe i eksterni pomoć stručnjaka koji se razumeju u određenu oblast. Ponekad se suoče sa problemim a nedostatka kapaciteta i kadraova u lokalnoj samoupravi.
Marton Ferenc – primedba Međunarodna Prepoznata Područja – nisu prepoznate vrednosti od strane Države (ogleda se u nedovoljnom finansijskom podržavanju). Moramo kao lokalna zajednica da zastupamo.
Kis Arpad – strah od eksproprijacije povodom formiranje zaštitnih pojaseva i strah od oštećenja seljaka koji su svakako ograničeni prostorom.
Odgovor – vršiće se otkup zemljišta i većinom su obuhvaćena područja koja su u Državnom vlasništvu.
Učesnici na okruglom stolu su bili: Bognár Tibor, Sekretar [email protected]
Jelena Šošić - novinar, Novikov Vladimir - Turistički radnik, Aradski Jovan - turistički radnik, Vörös Árpád - preduzetnik, Kovács P Lehel - preduzetnik, Hulló István - biolog, dr Márton Ferenc - veterinar, Žika Reh - Biolog, Vinkó Tamás - analitičar zaštite životne sredine, Štavljnin Milorad mr ekonomist - preduzetnik, Kiš Arpad proizvođač preduzetnik, Leona Mezei - ekolog, Nyilas Attila - ekonomist
***
KÖZÖS ERŐKKEL A PALICSI és a LUDASI TÓ ÖKOLÓGIAI ÁLLAPOTÁNAK FELJAVÍTÁSÁÉRT
Az Ostorka Polgárok Egyesülete szervezésében KÖZÖS ERŐKKEL A PALICSI ÉS A LUDASI TÓ ÖKOLÓGIAI ÁLLAPOTÁNAK FELJAVÍTÁSÁÉRT című projekt a Szabadka város önkormányzata és a Tartományi Településrendezési, Építkezési és Környezetvédelmi Titkárság támogatásával valósult meg. Az előadás sorozat keretein belül 2015. november 18.-án Hajdujáráson, 19.-én Ludason, 20.-án pedig Palicson vehettek részt a lakosok ismeretterjesztő jellegű előadásokon. Az előadás témai a helyi jellegű aktuális környezetvédelmi és mezőgazdasági problémákat elemezték. Külön hangsúlyt fektetve a Palicsi és a Ludasi tó természeti értékeire és a többfunkciós védősáv létesítésének fontosságára a Palicsi tó körül, amire Vinkó Tamás hívta fel a figyelmet, ezután a mezőgazdaságban használt növényvédő szerek veszélyeiről Pásztor Bognár Hajnalka tartott előadást, és végül Josip Mamužić аz organikus mezőgazdasági termelés lehetőségeibe vezette be a hallgatókat. Ez felkészítésül szolgált arra kerekasztal beszélgetésre a Városi Önkormányzat környezetvédelmi szakemberével Žika Reh személyében, és a Palics-Ludas közvállalat munkatársaival Dr Márton Ferenc és Vinkó Tamás képviseletében, amely 2015. november 27.-én, a Palicsi helyi közösség termében került megrendezésre. A kerek asztal formájában megrendezett nyílt vita témái a többfunkciós védősáv létesítésének fontossága a Palicsi tó körül és az organikus mezőgazdasági termelés lehetőségei a természetvédelmi intézkedések figyelembevételével voltak.
A projekt célja azoknak a helyi gazdáknak és polgároknka az informálása és képzése volt, akik termőfölddel és gazdasággal rendelkeznek és termelnek a Palicsi és a Ludasi tó közvetlen partján. A vita célja pedig a polgárok és a vezetők közötti építőjellegű kommunikáció kialakítására volt.
Sikeresnek jellemezhető a projekt, mivel a polgárok akik végigkövették a megszervezett előadásokat köztvetlenül tudták kinyilvánítani javaslataikat és kérdéseikre azonnali választ kaphattak az illetékes személyektől. A kerek asztal arra is szolált, hogy bizonyos kérdésekben eloszlathatták a félreértéseket és a polgárok betekintést nyerhettek a természetvédelmi övezet védelmének összetettségébe és a közigazgatásban felmerülő hatáskörök összefügéseibe és bonyodalmaiba.
Mindenki egyhangúan egyezetett a folyamatos kommunikáció kialakításának fontosságának kérdéében, és az illetékes szervek jól fogadták a polgárok javaslatait és kérdéseit. A jövőben is tervezünk hasonló jellegű projektek megszervezését, a lakosok és a termelők informálását és beavatását nyílvános vitába.
photo&info: Mezei Ilona - ekolog