Na osnovu naših dosadašnjih razgovora, komunikacije sa građanima Subotice, PRESS-a, radnih dogovora IO UG SU "Solidarnost" u proširenom sastavu, radi zajedničke aktivnosti dostavljamo Vam sledeće:
STAVOVI I PREDLOZI U VEZI PRIVATIZACIJE RADIO SUBOTICE
1. Udruženje građana Subotice "Solidarnost", na osnovu obraćanja radničkih grupa, dosadašnje aktivnosti po programu i statutu povodom interesa i zaštite radnika zbog nezakonitosti i krivičnih dela u privatizacijama u Subotici, podnesenih sedam krivičnih prijava i niza upozorenja državnim i lokalnim organima vlasti da izvršavaju svoje zakonske obaveze – ima obavezu i odgovornost da reaguje povodom privatizacije Radio Subotice.
U dosadašnjoj borbi ušli smo u genezu nezakonitih radnji u privatizaciji, razobličili smo uticaj političkih grupa i moćnika, ukazali i imenovali odgovorne za korupciju u privatizaciji i zato smo obavezni da upozorimo nosioce vlasti od Subotice do Beograda: i nakon toliko godina očigledne pljačke, uništavanja radničke i državne imovine niste izvukli pouke – radi se isto kao i dosad! Radio Subotica, kao vlasništvo građana Subotice (oni su za njegov razvoj izdvajali sredstva) želi se, nedovoljno promišljeno donesenim zakonima, političkim voluntarizmom i uticajem moći, oteti od tih istih građana. Sve ovo se dešava zbog toga što do danas u Subotici niko nije odgovarao niti je pravosudno procesuiran, sankcionisan, zbog počinjenih nezakonitosti u privatizaciji.
2. UG SU "Solidarnost" osuđuje ovaj sramni način privatizacije i uništavanja Radio Subotice. Ne dozvoljavamo sahranu Radio Subotice! Pomno ćemo vršiti monitoring, voditi aktivnosti sa građanima, drugim UG i predstavnicima civilnog društva protiv ovakve privatizacije Radio Subotice.
3. Ovako nameravana privatizacija Radio Subotice i drugih lokalnih medija u Srbiji nije reformski (kako se u javnosti predstavlja) nego duboko retrogradni potez. Grad Subotica nije državna i zato ne treba da iziđe iz sredstava informisanja. U tom smislu nema ni zahteva neke od institucija EU, a iskustva članica EU iz susedstva, Mađarske i Rumunije, pokazuju da na lokalu ima više javnih preduzeća za informisanje. Veoma su negativna iskustva ovakve privatizacije, odnosno pokušaja privatizacije, na primeru Radio Sombora, RTV Čačak, Kikindskih novina, itd. Ima mnogo kontradiktornosti u tome da se na ovaj način žele uništiti lokalni mediji, dok s druge strane Vlada RS nije ukinula ogroman broj tobože "nezavisnih" agencija, što je inače bilo predizborno obećanje.
4. Radio Subotica je svojim višejezičnim i svestranim programom podsticao interakciju građana, podržavao i jačao život zajedno u Subotici i u ovom regionu Srbije. Ovakvom privatizacijom želi se taj napor i dugogodišnji rad poništiti i stvoriti sredstvo informisanja u službi života "jednih pored drugih". Ovo je veoma kompleksno pitanje međunacionalnih odnosa u Subotici i tome se prišlo na grub i nezgrapan način kao "slon u staklarskoj radnji". Među zaposlenima je iz spolja stvorena loša klima, tenzije, razočaranost, zbunjenost, i u takvim uslovima je teško fokusirati se na rad u delatnosti. Vlada i Narodna skupština Republike Srbije morali bi najozbiljnije i odgovorno razmotriti stavove Koordinacionog odbora nacionalnih saveta u Srbiji povodom ovakve privatizacije lokalnih medija.
5. Naše dosadašnje iskustvo pokazuje da je najjače oružje civilnog sektora delovanje UG – javnost u radu. U tome su i Radio Subotica i druga sredstva informisanja dala neizbrisiv doprinos i hvala im na tome. Eliminacijom Radio Subotice želi se onemogućiti uticaj građana na demokratizaciju društva i razvoj Subotice, jer Radio Subotica su "oči i uši" građana, pozornica na kojoj građani mogu izneti svoj stav, kontrolni je i korekcioni faktor vlasti.
6. Svi mi, a naročito građani, znamo za opasnost da politika može da uzme "pod svoje skute" Radio i da dominantno utiče na građane, a još više ako se radi o višenacionalnom radiju.. Tih pokušaja je bilo i biće. Znamo kako se to završilo: sledila je kazna na izvorima ili je došlo do masovnog nezadovoljstva i pritiska građana.
7. Pomeranje datuma za privatizaciju do 31. oktobra samo odlaže a ne rešava status Radio Subotice. Istovremeno se postavlja pitanje racionalnosti zakonske odredbe da je novi vlasnik "obavezan da pet godina održava postojeću programsku šemu" – ako nema mogućnosti da se obezbeđuju 3,5 miliona dinara mesečno za funkcionisanje Radija.
8. Zbog svega iznetog u prethodnim tačkama, UG SU "Solidarnost" predlaže da se zajednički izborimo za:
a) izmenu Zakona o javnom informisanju po kojoj bi lokalne radio-stanice funkcionisale kao javna preduzeća pod kontrolom građana i sa transparentnim finansiranjem.;
b) da Vlada Republike Srbije, ministarstva, pomognu, stvore uslove da se preko IPA i drugih fondova EU lokalni mediji tehnološki i tehnički osavremene, jer, na primer Radio Subotica se nije do danas oporavio od NATO bombardovanja.
S poštovanjem,
Subotica, 24. avgusta 2015. godine Za Izvršni odbor
UG SU "Solidarnost":
Olajoš Nađ Mikloš