Program Međunarodnog dana promocije fizičke aktivnosti

Kategorija: 

Svetska zdravstvena organizacija je 10. maja 2002. godine, pokrenula globalnu inicijativu za obeležavanje međunarodnog dana fizičke aktivnosti sa ciljem podizanja svesti celokupne svetske javnosti o značaju i važnosti redovne fizičke aktivnosti u očuvanju i unapređenju fizičkog i mentalnog  zdravlja.

Fizička aktivnost predstavlja svako kretanje tela koje dovodi do potrošnje energije, odnosno sagorevanja kalorija. Nedostatak FA je identifikovan kao četvrti vodeći faktor rizika globalne smrtnosti. Smatra se odgovornim za 6% svih smrtnih slučajeva širom sveta ili 3.2 miliona umrlih ljudi godišnje, procenjuje se da je primarni uzrok oko 25% slučajeva raka dojke i debelog creva, 27% šećerne bolesti (dijabetesa) i oko 30% ishemijske bolesti srca.

Dve trećine starijih od 15 godina u Evropskoj uniji ne dostigne preporučenu FA (30 minuta/dnevno veći broj dana u nedelji), a ono što zabrinjava je trend smanjenja aktivnosti. U Evropi samo 34% mladih uzrasta 11, 13 i 15 godina je dovoljno FA prema preporukama za dobro zdravlje.

Istraživanja u Srbiji pokazuju da preporučenih 30 minuta hodanja svaki dan ima 55% odraslih muškaraca i 46% žena. Fitnesom, sportom i rekreacijom u slobodno vreme bar 3 puta nedeljno bavi se tek 16% muškaraca i 5% žena. U Srbiji stanovnici u proseku sede 5h svaki dan, više sede, oni u gradovima, visoko obrazovani i mlađi uzrasta 15-24 godine. Osam od deset dece uzrasta 7-14 godina je u slobodno vreme 1-2 puta nedeljno imalo fizičku aktivnost tako da se zaduva i oznoji. (Istraživanje zdravstvenog stanja stanovništva Srbije iz 2013. godine).

Lekari upozoravaju da su posledice nedovoljne FA u dečijem uzrastu loše držanje i  nepravilan razvoj tela, lošija koordinacija i kontrola pokreta, deformiteti kostiju i skeleta, kao i problemi sa viškom kilograma, a psiholozi kažu da ova deca imaju i niže samopouzdanje i samopoštovanje.

Podaci sa redovnih sistematskih pregleda kod dece u Subotici potvrđuju ove tvrdnje. U toku prošle godine je svako treće dete u OŠ imalo loše telesno držanje, a u srednjoj školi skoro svako drugo (42%). Deformitete kičme (najčešće skoliozu) u OŠ ima oko 14% dece, a do kraja srednjoškolskog obrazovanja svako peto dete (21%), više devojčica. Deformitete stopala ima svaka 3 devojčica i svaki 4 dečak u OŠ i svaki 4-5 srednjoškolac. Trend porast gojaznosti kod dece školskog uzrasta, posebno dece od I do IV razreda osnovne škole, je uočen i na nacionalnom nivou.

Redovna, umerena i prilagođena FA kod odraslih prevenira rizik od brojnih hroničnih bolesti: deo je terapije povišenog TA, povišenih masnoća u krvi, regulaciji TT, smanjuje naslaga na krvnim sudovima, prevenira rizik od moždanog i srčanog udara, dijabetesa, raka dojke i debelog creva. prevenira padove i povrede. Važna je i u smanjenju stresa, nervoze i depresije.

Za dobro zdravlje preporučuje se odraslima najmanje 30 minuta svakodnevne umerene fizičke aktivnosti, a deci najmanje 60 minuta. Ukoliko do sada niste bili aktivni krenite postepeno jer preterano opterećenje može više da naškodi Vašem zdravlju nego da koristi. Postepeno produžavajte vreme aktivnosti i opterećenje. Neka FA bude raznovrsna da bi se aktivirale različite grupe mišića. Kombinujte vežbe izdržljivosti (aerobne vežbe), fleksibilnosti, snage i ravnoteže!

U okviru obeležavanja Međunarodnog dana promocije fizičke aktivnosti (ove godine se obeležava šesti put u Subotici) i realizacije Projekta „Hoću da znam, jer ja biram!“ (koji je usmeren ka prevenciji bolesti zavisnosti u AP Vojvodini kroz promociju sporta i fizičke aktivnosti u prirodi) Centar za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravlje Subotica sa Prof. Isom Planićem iz Politehničke škole organizuju 16. maja 2015. godine (subota) šetnju stazama prirode od Subotice do Palića sa polaskom u 8.30 časova ispred glavne autobuske stanice. Cilj akcije je promocija fizičke aktivnosti i angažovanje subotičkih srednjoškolaca u prirodi, te prevencija korišćenja psihoaktivnih supstanci.

Planirana su 3 mesta za odmor gde će biti upriličen i prigodan zabavno-edukativni program. Na prvom odmaralištu kod Bunarića od 10 časova je planiran kratki kviz “Šta znaš o psihoaktivnim supstancama?” i kratko edukativno predavanje i razgovor srednjoškolaca sa predstavnicima Odeljenja za suzbijanje narkomanije subotičke Policijske uprave na temu „Droga i zakon - šta je kriminalni dosije u policiji?“

Kod Bunarića, ali i kod ekonomije zatvora i osmatračnice na Paliću mladi će imati priliku i da učestvuju u promociji različitih oblika fizičke aktivnosti sa promoterima AKA trening centra sa Palića i studentima Učiteljskog fakulteta iz Subotice. Moći će i da provere svoj BMI (stepen telesne uhranjenosti), kao i da odrede kompoziciju mišićne mase i masnog tkiva i dobiju korisne savete o zdavim stilovima života (pravilna ishrana, značaj fizičke aktivnosti za rast i razvoj mladih, neupotrebljavanje PAS...). Pešačenje se završava u centru Palića oko 14 sati odakle je povratak u Suboticu moguć gradskim prevozom. Ukoliko bude zainteresovanih pešačenje se može produžiti do grada (dodatnih 8 km).

Promociju fizičke aktivnosti podržavaju Grad Subotica, Kancelarija za mlade Grada Subotice, Crveni krst Subotica, Učiteljski fakultet Subotica, UG „Restart“ Novi Sada, UG “Restart” Subotica, Policijska uprava Subotica, AKA trening centar, a verujemo da će je podržati i sve subotičke srednje škole.

Pozivamo subotičke srednjoškolce i sve odrasle da menjaju svoje navike i okrenu se putu zdravlja, da redovno kretanje postane deo njihove svakodnevice.

 

 

Custom Search