Gradonačelnik Subotice Jene Maglai primio je danas, u Zelenoj sali Gradske kuće, ambasadora Italije u Republici Srbiji Đuzepea Manca. Razgovaralo se o unapređenju dosadašnje privredne i kulturne saradnje i mogućnostima da italijanski jezik i kultura budu prisutniji u našem gradu. Susretu je prisustvovao generalni i izvršni direktor A. D. „Elektroremont”, Karmine Taralo.
Uz izražavanje zahvalnosti na poseti i isticanje da u Subotici posluje više italijanskih preduzeća koja ulažu u naš grad, gradonačelnik Maglai je rekao da postoje uslovi da se saradnja između Italije i Subotice intenzivira i da će lokalna samouprava podržati negovanje italijanskog jezika, kulture i umetnosti.
Zahvaljujući se na prijemu, ambasador Manco je podsetio da je Vlada Italije, u cilju podrške ekonomskom razvoju Srbije, odobrila kreditnu liniju u vrednosti od 30 miliona evra za realizaciju projekta „Program razvoja privatnog sektora kao podrške malim i srednjim preduzećima kroz sistem domaćih banaka”, i dodao da se i Subotičanima pruža mogućnost da iz kreditne linije italijanske Vlade za mala i srednja preduzeća dođu do kredita uz veoma povoljnu kamatnu stopu (4,35 odsto na godišnjem nivou).
Ideja je da se putem više poslovnih banaka koje izdaju ove kredite, malim i srednjim preduzećima iz Srbije odobre kreditne linije za kupovinu italijanske opreme i tehnologije, kazao je Đuzepe Manco, navodeći na je predviđen grejs period od najviše dve godine i da je period otplate do osam godina u semestralnim ratama.
Subotica bi, ocenio je, po svojoj bogatoj istoriji i kulturnoj tradiciji trebalo da, pored Beograda, Novog Sada i Niša, bude centar kulturnih dešavanja u Srbiji. On je podvukao da je interes Italije da italijanski jezik i kultura budu prisutni i u Subotici i u tom smislu predložio da se i u našem gradu otvori izložba fotografija koja je 4. novembra 2014. godine, na Dan nacionalnog ujedinjenja i Dan oružanih snaga Italije, otvorena u novoj zgradi Jugoslovenske kinoteke, u Beogradu, pod nazivom „Za srpsku vojsku - jedna zaboravljena priča" (po reprint izdanju koji je priredila novinarka RAI Mila Mihajlović).
Izložba je, pojasnio je, priča o italijansko-srpskom prijateljstvu i odnosi se na jedan poseban istorijski momenat i izuzetno važnu operaciju spasavanja srpske vojske krajem 1915. godine i početkom 1916. godine, nakon prodora austrougarske vojske, tokom koje je tadašnja italijanska mornarica spasla više od 260.000 srpskih vojnika.
Ambasador Manco je predložio da se u Subotici što pre formira udruženje pod nazivom „Italijanski trg” koje bi za cilj imalo čuvanje i negovanje italijanskog jezika i kulturnih vrednosti Italijana.