Povodom napisa u medijima da je kompanija „Vojput“ podnela Privrednom sudu u Subotici tužbu protiv lokalne samouprave zbog neispunjenih finansijskih obaveza za novembar prošle godine u visini od „blizu 36 miliona dinara“ koje, kako se navodi, „Vojput“ potražuje od Grada na ime do sada obavljenih radova na uređenju i izgradnji atarskih puteva, u cilju objektivnog i istinitog informisanja javnosti ukazaćemo na niz važnih činjenica koje u tim napisima nisu navedene.
Nakon otvorenog postupka javne nabavke, grad Subotica i kompanija „Vojput“ su, 28. oktobra 2014. godine, zaključili Ugovor o izvođenju radova na uređenju atarskih puteva na teritoriji grada Subotice. Ugovorena vrednost radova bila je 88.650.000 dinara.
U Gradsku upravu je, 11. decembra 2014. godine, od strane „Vojputa“ stigla Prva (I) privremena situacija na iznos od 27.818.000 dinara koju su potpisali odgovorno lice kompanije „Vojput“, u ime izvođača radova, i Nadzorni organ. Ovu I privremenu situaciju trebalo je, u ime investitora, da potpiše i gradonačelnik grada Subotice, međutim, on to nije učinio zbog velikog broja primedbi predstavnika mesnih zajednica na čijoj teritoriji su izvedeni radovi, pristiglih u periodu od početka izvođenja radova do dostavljanja I privremene situacije na, pre svega, kvalitet izvedenih radova i prioritetne trase.
U Gradskoj upravi je, na inicijativu gradonačelnika, formirana tročlana Radna grupa čiji je zadatak bio da utvrdi faktičko stanje na izvedenim radovima. Radna grupa je utvrdila da je urađeno ravnanje terena, da je mestimično izvršeno posipanje raznim mešanim materijalom i da se iz I privremene situacije ne vidi koji su radovi izvedeni, a potom predložila gradonačelniku da se od strane Nadzornog organa dostave obračunski listovi građevinskih knjiga kako bi se konstatovao obim izvedenih radova.
Traženi izveštaj koji je, inače, trebalo da bude sastavni deo I privremene situacije, Nadzorni organ je Gradskoj upravi dostavio 24. decembra 2014. godine. Uvidom predstavnika Gradske uprave u priloženu dokumentaciju, utvrđena je neusaglašenost između situiranih radova i građevinske knjige sa faktičkim stanjem na terenu.
Nakon konstatovane neusaglašenosti, gradonačelnik je angažovao sudskog veštaka za ispitivanje kvaliteta izvedenih radova koji je, 21. januara 2015. godine, dostavio izveštaj u kome se, između ostalog, konstatuju i potvrđuju već uočene neusaglašenosti između situiranih radova i građevinske knjige sa faktičkim stanjem na terenu.
Predstavnici lokalne samouprave razgovarali su u ponedeljak, 9. februara 2015. godine, sa predstavnicima izvođača radova i Nadzornog organa. Tokom tog susreta izražena je spremnost da grad Subotica izvođaču radova isplati sredstva za radove koji su izvedeni kvalitetno, poput ulice Rade Končara, u Bajmoku, a da se za izvedene radove na ostalim atarskim putevima uradi analiza cene ugrađenog materijala koji se razlikuje od materijala koji je definisan Ugovorom.
Grad Subotica će, u interesu građana, i dalje raditi na realizaciji plana uređenja atarskih puteva. Namera lokalne samouprave je da, bez obzira kako će se spor odvijati, i ubuduće sarađuje sa kompanijom „Vojput“, ali pod uslovom da se strogo poštuju ugovorom preuzete obaveze.
Kabinet gradonačelnika
***
Azon sajtócikkekkel kapcsolatban, melyek szerint a Vojput vállalat a Gazdasági Bíróságnál pert indított a szabadkai önkormányzat ellen, amiért még nem fizette ki a múlt év novemberéből származó „közel 36 millió dináros tartozását“, amit a cikk szerint a „Vojput“ a földes utak rendezésén végzett munkálatok elvégzéséért követel az önkormányzattól. A nyilvánosság objektív és valós tájékoztatása érdekében ismertetnénk egy sor olyan fontos tényt, melyekről a cikkben nem tettek említést.
A lebonyolított nyilvános közbeszerzési eljárás lebonyolítása után Szabadka Város Önkormányzata és a Vojput vállalat 2014. október 28-án szerződést kötöttek a szabadkai önkormányzat területén található földes utak rendezésére és javítására. A munkálatok értéke a szerződés szerint 88.650.000 dinár volt.
A Vojput 2014. december 11-én nyújtotta be az önkormányzathoz az I. ideiglenes helyzetjelentést, amely 27.818.000 dinárról szólt, és melyet a kivitelező nevében a Vojput vállalat felelős vezetője és a felügyeleti szerv írtak alá. Ezt az I. ideiglenes jelentést a beruházó nevében a polgármesternek is alá kellett volna írnia, de azt nem tette meg, mert a munkálatokra számos észrevétel történt azoknak a helyi közösségeknek a részéről, melyek területén az említett munkákat végezték, és amelyek elsősorban az elvégzett munka minőségére és a prioritást képező útvonalakra vonatkoztak.
A közigazgatási hivatalban, a polgármester kezdeményezésére egy háromtagú munkacsoport alakult azzal a feladattal, hogy felmérje a tényállást az elvégzett munkákkal kapcsolatban. A munkacsoport megállapította, hogy a kivitelező elvégezte a terepkiegyenlítést, hogy helyenként az utakat felszórták különféle vegyes anyagokkal, és hogy az I. ideiglenes jelentésből nem tűnik ki, hogy milyen munkálatok lettek elvégezve. Ezután javasolta a polgármesternek, hogy a felügyelő szervtől kérjék el az építési naplóba bejegyzett elszámolásokat, hogy abból megállapíthassák az elvégzett munkálatok mértékét.
A kért jelentést, melyet egyébként tartalmaznia kellett volna az I. ideiglenes beszámolónak is, a felügyeleti szerv 2014. december 24-én juttatta el az önkormányzathoz. A mellékelt okmányokba történt betekintéssel a közigazgatási hivatal megbízottja megállapította, hogy az építési naplóba bejegyzett állapotok nem felelnek meg a ténylegesen elvégzett munkáknak.
Miután megállapították a hiányosságot, a polgármester igazságügyi szakértőt fogadott az elvégzett munkálatok minőségének kivizsgálására, aki 2015. január 21-én jelentést tett a vizsgálatról, amelyben többek között megállapította és igazolta a már észlelt eltérést az építési naplóban bejegyzett munkálatok és a helyszínen tapasztalt állapot között.
A közigazgatási hivatal képviselői 2015. február 9-én tárgyaltak a kivitelező cég és a felügyeleti szerv képviselőivel, és a találkozó során elhangzott, hogy az önkormányzat kész kifizetni azokat a munkákat, melyeket megfelelő minőségben végeztek el, mint például a Rade Končar utcában, Bajmokon, a többi munkát illetően pedig először vizsgálják meg a földes utakra szórt anyagok minőségét, melyek nem azonosak azokkal az anyagokkal, melyeket a szerződésben meghatároztak.
A közigazgatási hivatal a polgárok érdekében folytatja a földes utak rendezési tervének végrehajtását. A per kimenetelétől függetlenül a közigazgatási hivatal továbbra is együtt kíván működni a Vojput vállalattal, de csak azzal a feltétellel, ha szigorúan betartják a szerződésben vállalt kötelezettségeket.
Polgármesteri Kabinet