Több mint 20 nő lett családon belüli erőszak áldozata tavaly Szerbiában. A Tartományi Egészségügyi Titkárság a bántalmazott nők és gyerekek fokozottabb védelmére hívta fel a figyelmet Szabadkán.
A gyengébb nem gyakran van kitéve partnere, vagy más férfi családtagja bántalmazásának. Lehet szó fizikai, pszichikai, nemi vagy más típusú sérelmezésről is. Gyakran nem csak a nők, de gyermekeik is veszélynek vannak kitéve. Vannak családok, ahol az apauralmat tartják normálisnak, így nem tesznek a bántalmazás ellen.
„Szerbiában nagy az erőszakkal szembeni tűrőképesség. Úgy gondoljuk, hogy ez a normális. Mint látták egy felmérést is végeztek a középiskolások között, ahol a fiúk és lányok egyaránt úgy vélik, verni kell a nőt. Néhány okot is felsoroltak, mikor kell megütni a nőket. Egyebek mellett, amikor nem sikerül az ebéd” – magyarázta Danica Todorov, tartományi ombudsman-helyettes.
A bántalmazottak leggyakrabban az orvosnál jelentkeznek először. A Tartományi Egészségügyi Titkárság ezért most az egészségügyi dolgozók figyelmét is felhívta Észak-Bácskában és Bánátban, hogy ne hagyják figyelmen kívül az olyan pácienseket, akik valamilyen erőszak jeleivel fordulnak hozzájuk. A szabadkai egészségügy támogatja az indítványozást.
Dr. Danijela Stanković Baričak, tartományi egészségügyi segédtitkár: „Az egészségügyi dolgozóknak nem csak az a feladata, hogy egészségügyi segítséget nyújtsanak, ami normális. Ez a feladat minden beteg esetében fennáll. Kezdeményeztük és eredményt is kaptunk annak kapcsán, hogy az egészségügyi dolgozóknak az is a feladata, hogy bátorítsák a sértetteket, valamit lépjenek kapcsolatba a többi intézménnyel is, akiknek szerepük van az erőszak kezelésében és megelőzésében.”
A statisztikák szerint Szerbiában minden második nőt élete során legalább egyszer ér családon belüli bántalmazás. Az országban évente több, mint 20 nő válik az erőszak halálos áldozatává.