Saopštenje GO DS-a vezano za jezero Palić

Kategorija: 
Izvor: 

KO MUTI PALIĆKO JEZERO?

Jezero Palić je, kao što je poznato, u teškoj ekološkoj situaciji. Glavni uzroci su i dalje povećane koncentracije fosfora i azota u otpadnim vodama, koje se nedovoljno prečišćene ulivaju u jezero, kao i višedecenijski sediment (mulj), u kome su nataložena azotna i fosforna jedinjena, a  koji pritom smanjuje i visinu vodenog stuba.

Iako postoji projekat ekološke sanacije jezera odobren od strane Državne revizione komisije, gradska vlast SNS-a, SVM-a i SPS-a, koju predvodi Jene Maglai, u poslednjih godinu dana ništa nije učinila na poboljšanju stanja. Štaviše, nestručno rukovođenje prečistačem izazvalo je i nekoliko manjih ekoloških havarija.

Nesposobnost i neodgovornost  gradske vlasti najbolje dokazuje činjenica da iako je Vlada Autonomne pokrajine Vojvodine za tekuću 2014. godinu obezbedila u budžetu čak 55 miliona dinara za potrebe ekološke sanacije jezera,  tokom cele 2014. godine subotička vlast nije umela da potroši ni dinar.

Imajući u vidu i izjavu Jenea Maglaia da je „izgradnja banje na Paliću glupost“, pitanje je da li se ovde samo radi o tragičnoj nesposobnosti ili o planskoj nameri da se Palić još više devastira. U oba slučaja, ostavka je najmanje što Jene Maglai može da preduzme za spas Palića.

Informativna služba GrO DS

Reakciju  iz  JKP "Vodovod i kanalizacije" pogledajte ovde

Kolekcija članaka: 

Više o ovoj temi...

Problematika koja se tokom leta stvorila rastom invazione tropske biljke vodene salate, na kraju je ipak na pravcu da se reši.

Hajnalka Bognar Pastor, članica gradskog veća zaduženog za poljoprivredu je objasnila da pošto u budžetu nije bilo predviđeno sredstava da se ovako nešto radi, moralo se naći neko vanredno rešenje i kako kaže uspeli su da preko javne nabavke angažuju firmu DTD koja je krenula u skidanje biljke sa površine jezera. Ostatci osušene vodene salate koji bi mogli pasti na dno jezera, kasnije bi se pretvorili u mulj i pokvarili kvalitet vode kakav je sada.

U pitanju je i problematika vlasništva, odnosno titulara koji bi morao da se brine o ovom delu jezera, zbog čega je i došlo do problema. Pa ako se još ne zna vlasništvo nad tom parcelom...

detaljnije
Post date: Čet, 28.11.2024 - 23:44

Žika Reh, pojašnjava zašto je pojava vodene trave dobar znak za IV sektor jezera Palić.

Post date: Pon, 05.06.2023 - 14:34

Данас је, у Великој већници Градске куће, одржана завршна конференција пројекта „Заштита биодиверзитета  и вода језера Палић и Лудаш” (ECOLACUS). Конференцији је присуствовао и градоначелник Стеван Бакић који је, тим поводом, истакао како одлука да Влада Немачке преко своје  Развојне „KfW“ банке средства која су била намењена за решавање проблема биодиверзитета на подручју Балкана усмери ка Суботици није донета без разлога.

Након више експертских мисија за процену успешности пројекта ’Заштита биодиверзитета и вода језера Палић и Лудаш’, Влада Немачке је констатовала да једино локална самоуправа Суботица има капацитет за реализацију пројекта и урадила је потребне активности како би се сва средства у...

detaljnije
Post date: Uto, 20.12.2022 - 18:48

Današnjom press konferencijom je obeležen kraj prolekta Ecolacus na kojem su svi relevantni učesnici dali izjave i odgovarali na pitanja novinara.

Osnovno,broj invazionih vrsta riba je smanjen prilično, a kvalitet se vode popravio, jer štuka i smuđa ima u većem broju, a oni su znak kvalitetnije vode.

U prilozima govore, Marta Dobo direktorica JP PAlić Ludaš, Vinko Tamaš, stručni saradnik JP Palić Ludas,  Sonja Mandić, direktorica ZOO vrta Palić kao i Marko Stojčić koji je bio na čelu projekta Ecolacus.

Post date: Sre, 12.10.2022 - 19:43

Press konferencija sa prikazom izlova 900 kg babuški povodom završetka kampanje selektivnog izlova (peti) invazivnih vrsta riba u IV sektoru jezera Palić u 2022. godini, koji se realizovalo u sklopu Ekolakus (Ecolacus) projekta, „Zaštita biodiverziteta i voda jezera Palić i Ludaš“.

Kampanja traje od 7 do 28 februara a nastavlja se u septembru.

Do sada je izvađeno oko 200 tona ribe...

Kvaliteta vode je je još uvek u petoj kategoriji ali samo zbog jednog faktora - prozirnosti. Ostale karakteristike su mnogo bolje nego što su bile pre, navodi Stojčić.

Višeo svemu u prilozima govore Marta Dobo, direktorica JP Palić Ludas, Vinko Tamaš, stručni saradnik javnog preduzeća i Marko Stojčić...

detaljnije
Post date: Čet, 24.02.2022 - 19:54
Custom Search