Raščišćavanje zagađenog kanala Palić-Ludaš

Pet, 05.12.2014 - 14:11 -- nikola.tumbas

Zeleni su se pohvalili sa svojom aktivnošću i poslali svoj prilog o čišćenju nakupina oko mostića preko kanala Šupljaku.

***

( ZELENI dobijaju sve veću podršku građana )

Zelena Ekološka Partija nastavlja sa akcijama u našem gradu, sređivanjem zelenih površina, površinskih voda i divljih deponija. Naime, prošlog vikenda na Palićkom putu kod petlje, rađena je akcija na poznatom kanalu koji vodi od Palićkog jezera do Ludaškog jezera. Zatečena je blago rečeno ekološka katastrofa, kanal je začepljen otpadom, obrastao u trsku, voda je bila puna algi i raznog đubreta, a osetio se neprijatan miris koji je bio jak i veoma  oštar. Meštani koji žive u okolini i prolaze svakodnevno rekli su da je miris postajao sve jači u proteklih mesec dana. Više puta su apelovali na Javna preduzeća Park Palić i Park Ludaš, međutim niko od njih nije reagovao. To je za radnu ekipu Zelene Ekološke Partije bila lampica za poziv u pomoć. Najpre je sve slikano i urađen je detaljan plan rada, da bi nakon par dana i sama akcija bila sprovedena. U akciji je cisterna napunjena sa otpadom iz vode, mulj, alge, trulež uginule ribe, raspala trska. Slikano je stanje vode i samog kanala pre i posle akcije, objavljeno je na društvenim mrežama i razlika je uočljiva već na prvi pogled. Ostaje da se pitamo, dokle će gradski organi ćutati, gde je tu odgovornost rukovodstva JK Park Palić i Palić-Ludaša, čija i jeste ovo nadležnost, mi građani ih plaćamo za to, a već koja je ovo po redu akcija zelenih koja je urađena i finansirana od njenog članstva a oni kojima je to posao i obezbeđena su im sredstva ne rade apsolutno ništa?!

Svakako da ćemo na sledećim izborima pokušati da se dogovorimo sa pojedinim strankama kako bi stvari krenule u drugom pravcu, a u slučaju da ne dođe do dogovora verujemo da će građani prepoznati naš rad, trud i zalaganje. Bili mi u vlasti ili ne, radićemo u interesu građana uvek i na svakom mestu.

info: Šoralov Bojan

 

***

 

Sada malo telefoniranja i dodatnih infomacija!

Za funkcionalnost dotičnog kanala zadužena je ekipa kanala DTD Severna Bačka. Što u ovom slučaju izgleda nije tema, voda protiče. On je funkcionalan ali je zaprljan bacanjem svega i svačega u njega od strane nas koji ovde živimo a više verovatno od onih koji se zadržavaju a obalama istog. Mada je u većini problem nakupljanja feklanih otpadaka kanalizacije sa Palića. To će biti rešeno kada se uradi potisni vod ka prečistaču, što je zacrtano u planu platfome rešavanja situacije oko Palića. To je inače zona zaštite prvog stepena, bar na papiru, tako da je ovde uzubuna ako se pojavi neko, neobavešten, sa teškom mehanizacija na tom prostoru.

Inače Zeleni su dobili saglasnost, ponekad i pratnju, od JKP Palić Ludaša za izvođenje svojih aktivnosti.

 

U nastavku je prilog - dopis JKP Palić Ludaša na ovu temu. Koji na kraju nosi sledeći zaključak.

Kako se slučaju kanala Palić-Ludaš radi o vodoprivrednom objektu, koji je u ingerenciji nadležnog vodoprivrednog preduzeća, održavanje kanala nije u nadležnosti JP „Palić-Ludaš”.

***

Javno preduzeće „Palić – Ludaš“ je upravljač na pet zaštićenih područja u regionu Subotice:

Specijalni rezervat prirode „Ludaško jezero“  - Uredba o zaštiti Specijalnog rezervata prirode „Ludaško jezero“ ("Službeni glasnik RS" br. 30/06)
Specijalni rezervat prirode „Selevenjske pustare“ – Uredba o zaštiti Specijalnog rezervata prirode „Selevenjske pustare“ ("Službeni glasnik RS", br. 37/97)
Predeo izuzetnih odlika „Subotička peščara“ – Uredba o zaštiti Predela izuzetnih odlika „Subotička peščara“ ("Službeni glasnik RS", br. 127/03 i 113/04)
Park prirode „Palić“ – Odluka o proglašenju zaštićenog područja Park prirode “Palić”  (“Službeni list Grada Subotice” br. 15/13 i 17/13-ispravka)
Spomenik prirode „Stabla hrasta lužnjaka na Paliću“ - Odluka o proglašenju zaštićenog područja Spomenik prirode „Stabla hrasta lužnjaka na Paliću“  (“Službeni list Grada Subotice” br. 15/13 i 17/13-ispravka)

 

Zakon o zaštiti prirode (“Službeni glasnik"Republike Srbije, br. 36/2009 i 88/2010 i 91/2010 – ispr.), član 68. definiše Obaveze upravljača  zaštićenog područja:

Član 68 

U upravljanju zaštićenim područjem upravljač, je dužan naročito da: 

1) čuva zaštićeno područje i sprovodi propisane režime zaštite; 

2) unapređuje i promoviše zaštićeno područje;

3) donosi plan upravljanja i akt o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi utvrđen aktom o zaštiti; 

4) obeleži zaštićeno područje, granice i režime zaštite u skladu sa posebnim pravilnikom o načinu obeležavanja; 

5) osigura neometano odvijanje prirodnih procesa i održivog korišćenja zaštićenog područja; 

5a) daje saglasnost za obavljanje naučnih istraživanja, izvođenje istražnih radova, snimanje filmova, postavljanje privremenih objekata na površinama u zaštićenom području i daje druga odobrenja u skladu sa ovim zakonom i pravilnikom o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi;

6) obezbedi nadzor nad sprovođenjem uslova i mera zaštite prirode; 

7) prati kretanje i aktivnosti posetilaca i obezbeđuje obučene vodiče za turističke posete; 

8) vodi evidencije o prirodnim vrednostima i o tome dostavlja podatke zavodu; 

9) vodi evidenciju o ljudskim aktivnostima, delatnostima i procesima koji predstavljaju faktor ugrožavanja i oštećenja zaštićenog područja i o tome dostavlja podatke zavodu i Ministarstvu; 

9a) vodi evidenciju o nepokretnostima sa podacima od značaja za upravljanje zaštićenim područjem;

10) u saradnji sa republičkom i pokrajinskom inspekcijom i organima bezbednosti sprečava sve aktivnosti i delatnosti koje su u suprotnosti sa aktom o zaštiti i predstavljaju faktor ugrožavanja i devastacije zaštićenog područja; 

11) donosi akt o naknadama; 

12) vrši i druge poslove utvrđene zakonom i aktom o zaštiti. 

 

Uredba o zaštiti zaštićenog područja Specijalni rezervat prirode „Ludaško jezero“ ("Službeni glasnik RS" br. 30/06), član 8 definiše obaveze upravljača (staraoca):

 

Član 8.

O Specijalnom rezervatu "Ludaško jezero" stara se Javno preduzeće "Palić-Ludaš", Palić (u daljem tekstu: staralac).

Staralac je dužan da:

1) čuva zaštićeno prirodno dobro i sprovodi utvrđene režime zaštite, tj. propisane zabrane i pravila unutrašnjeg reda;

2) obeležava zaštićeno prirodno dobro, njegovu spoljnu granicu, površine na kojima su utvrđeni režimi zaštite I, II i III stepena, druga mesta i područja značajna za sprovođenje režima zaštite;

3) donosi program upravljanja, godišnji program upravljanja i izveštaj o njegovom izvršavanju, akt o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi;

4) inicira donošenje odgovarajućih urbanističkih planova kojima se uređuje izgradnja objekata i uređenje prostora;

5) organizuje sprovođenje programa upravljanja, a posebno podstiče i prati izradu i primenu programa i projekata zaštite i unapređenja stanja divljih vrsta biljaka i životinja, njihovih zajednica i staništa, naučnih istraživanja i obrazovanja, razvoja turizma, organske poljoprivrede, uređenja predela, očuvanja i prikazivanja kulturnih vrednosti;

6) prati stanje prirodnih vrednosti i njihove promene;

7) uspostavlja i razvija saradnju s vlasnicima i korisnicima zemljišta i drugih nepokretnosti na čuvanju, održavanju, uređenju i korišćenju zaštićenog područja, posebno s mesnim stanovništvom i javnim preduzećima koja gazduju prirodnim resursima, ustanovama i organizacijama koje se bave zaštitom prirode i životne sredine, razvojem turizma i poljoprivrede.

Pored pomenutih obaveza po osnovu Zakona o zaštiti prirode, Javnom preduzeću Palić-Ludaš je gradskim odlukama o održavanju čistoće i održavanju javnih zelenih površina, poverena delatnost održavanja čistoće na javnim zelenim površinama na zaštićenom području.

Kako se slučaju kanala Palić-Ludaš radi o vodoprivrednom objektu, koji je u ingerenciji nadležnog vodoprivrednog preduzeća, održavanje kanala nije u nadležnosti JP „Palić-Ludaš”.

 

 

 

Fotograf: 
Custom Search