Figyelmeztető sztrájkot tartottak ma az egészségügyi dolgozók. A kéréseik között szerepel, hogy ne csökkentsék a fizetéseiket, az új kollektív szerződések aláírása, és a fizetések osztályozása.
Sorakoznak a kórházi folyósókon az emberek. Amúgy is nagy a várakozási idő az állami egészségügyi intézményekben. Az emberek nem értenek egyet azzal, hogy az egészségügyi dolgozók sztrájkolnak és csak az alapvető ellátásokat végzik el. Az egészségházakban is csak a sürgős eseteket fogadják.
Szalma Matkovity Ilona: „Szóhoz sem tudok jutni, nem is akarom kommentálni, mindenkinek megvan a saját véleménye erről és meg is akarja azt tartani. Nincs rendben, de ők tudják, és így kell elfogadnunk.”
A kórházakban tartott egyórás figyelmeztető sztrájk nem bénította meg a betegellátást. A páciensek, akik szinte nap mint nap járnak a kórházba nem nézték jó szemmel a munkabeszüntetést.
– Elsősorban nekünk kell mindenféleképpen jönnünk orvoshoz, ne mi igyuk meg a levét, hogy ők sztrájkolnak. Hiszem azt, hogy nekik nem annyira alacsony a fizetésük, mint annak, aki egy gyárban dolgozik, tehát nem hiszen, hogy kellene ezt így, hogy ne dolgozzanak.
Az egészségügyi dolgozók középrétegének az átlagfizetése hozzávetőlegesen 44 ezer dinár. Az egészségügyi technikusok eddig mintegy 40 ezer dinár körül vihettek haza, ami 2009 óta nem növekedett. Abban az esetben, ha most a megszorító intézkedések életbe lépnek, ez akár 30 ezer dinár is lehet. A szakszervezet a kormány megszorító intézkedési miatt tartott szerdán munkabeszüntetést. Nem értenek egyet a 10 százalékos fizetéscsökkenéssel, az új kollektív szerződés aláírását, illetve a fizetések osztályozását szeretnék.
„Mi támogatni jöttünk a kórház szintén Független Szakszervezetének a tagjait. Ebben a figyelmeztető sztrájkban ők egyórás sztrájkot jelentettek, mi az egészségházban egész napos sztrájkot fogunk tartani, azzal, hogy a kórházban csak az ő szakszervezetük jelentette be az egyórás figyelmeztető sztrájkot is. A kórházban négy szakszervezet van, akiknek be kellett volna jelentsék, de ők nem jelentették be, csak a Függetlenségi Szakszervezet, mi az egészségházban egyórás figyelmeztető sztrájkot tartunk, és mind a négy szakszervezet jelen van” – nyilatkozta Bicók Károly, a Szabadkai Egészségház Független Szakszervezetének alelnöke.
A szakszervezet vezetői azt mondják, hogy ez az egynapos sztrájk alatt a betegeket nem hagyják cserben. Az alapvető ellátást biztosítják. A mentőállomások, a gyerekrendelők dolgoznak. Az ellenőrzéseket, a gyógyszerek kiírását nem végzik el, a sürgős eseteket viszont ellátják. Zlatibor Lončar egészségügyi miniszter korábban kijelentette, hogy a betegek semmiképpen nem lehetnek a az egészségügyi dolgozók elégedetlenségének áldozatai. Lončar szerint a sztrájk a páciensek életét is veszélyeztetheti, és felhívta az egészségügyi dolgozók figyelmét arra, hogy amennyiben nem éreznek elég felelősséget, ne dogozzanak ezen a területen.