A Magyar Összefogás programjával ismerkedtek a mérnökök és a műszakiak

Kategorija: 
Izvor: 

Az egész világon példaként szolgálhat a Magyar Nemzeti Tanács, hiszen sehol sem sikerült kiépíteni, létrehozni egy ilyen intézményt, amely a magyarság érdekeit ilyen szinten képviselné – hangzott el hétfőn a Vajdasági Magyar Mérnökök és Műszakiak Egyesületének októberi összejövetelén, ahol Pál Károly, a VMSZ ügyvezető alelnöke és Bunford Tivadar, a VMSZ szabadkai elnöke ismertette a Magyar Összefogás programját.

A Vajdasági Magyar Mérnökök és Műszakiak Egyesülete októberi összejövetelének a Magyar Összefogás programja volt a téma. Pál Károly elmondta, sehol a Kárpát-medencében, sem a világon nincs a magyaroknak ilyen intézménye, amely ily jogosultságokat biztosítana a magyar közösség számára. Sehol sem tudnak a magyarok ilyen mértékben beleszólni saját nyelvhasználati, tájékoztatási, oktatási és kulturális életükbe. „Nagyon fontos, hogy ez létezik számunkra, mert valamilyen módon lehetőséget nyújt számunkra, hogy könnyebben átvészeljük ezeket a nehéz időket, és lehetőségünk legyen arra, hogy építve egy olyan új Szerbiát magunk számára, magyarok számára is, amelyben biztosabb jövőt tudunk látni a megmaradásra, az utánunk jövő generációknak, hogy magyarként a fogyás állapotából újra rátérjünk a gyarapodás állapotára” – fogalmazott Pál Károly, a VMSZ ügyvezető alelnöke.

Azt az építményt, amit az MNT az elmúlt négy évben kialakított, most tartalommal kell megtölteni – mondta Bunford Tivadar, a VMSZ szabadkai elnöke előadásában. A réseket betömni, a hibákból tanulni, ami pedig jól működött, azt folytatni – ez a célja a Magyar Összefogásnak. Emellett új ötletek is megjelennek a programban. „Ilyen dolgok egy kutatóintézet felállítása vagy egy elektronikus könyvtár elkészítése, vagy a magyar–szerb, szerb–magyar szótár elkészítése, ami nagyon régóta várat magára. De egy pici átgondolása a nemzeti tanács által adott ösztöndíjaknak, tehát hogy még igazságosabb legyen, és még jobban támogassa azt, hogy a fiatalok itt maradjanak a Vajdaságban, és hogy itt tanuljanak.”

A programismertetőn a hallgatóság is javaslatokkal állt elő. Szeretnék, ha a szabadkai Műszaki Szakfőiskola nagyobb mértékű támogatást kapna. A diákok pedig arra panaszkodtak, hogy nem megfelelő minőségű a szerb nyelv oktatása a középiskolákban. A tervek közül pedig a mérnökök leginkább a kutatóintézet ötletét üdvözölték. „Ami legjobban tetszett az, hogy van egy ilyen elképzelés, hogy kutatóbázist alakítanának ki itt a Délvidéken. Tehát összefogni a még itt élő magyar kutatókat, akik ezen a téren tudnak tevékenykedni, és ami a legfontosabb, az, hogy azokat, akik át tudják adni a tudásukat” – emelte ki Nyers József, a Vajdasági Magyar Mérnökök és Műszakiak Egyesületének elnöke.

Ahhoz azonban, hogy a tervek közül bármi is megvalósulhasson, szavazni kell október 26-án. A lehetőséggel élni kell, hiszen így tudjuk befolyásolni azt, hogy hogyan éljünk magyarként a Vajdaságban – hangzott el az összejövetelen.

Custom Search