Robbantottak, gázokat inhaláltak – látványos kísérleteket hoztak el a Csodák Palotája előadói Szabadkára a Népkörbe. A fizikai tananyaghoz kötődő kísérleteket interaktív módon, élmények formájában adták át a felsős diákoknak.
A magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság Külhoni magyar felsősök éve elnevezésű programja több száz diákot von be a közösség- és öntudat-erősítő rendezvényeibe.
Az Utazó Fizika Show demonstrátorai a természetben is megtalálható anyagok különös viselkedését illusztrálták, kísérleteikbe bevonva a tanulókat is. „A fizikai tananyaghoz is igazodva olyan kísérletgarnitúrát állítottunk össze, kb. kétszáz kísérletről van szó, amiben szórakoztató formában tudjuk illusztrálni a tananyagot. Nemcsak iskoláknak szól a Csodák Palotája. Gyakorlatilag bárki, aki odajön, megtalálja a saját szórakozását. Mindig a csomagolás a lényeg, hogy az adott fizikai tudást valamilyen élmény formájában nyújtsuk át” – magyarázta Kiss Csaba, Csodák Palotájának előadója.
A diákok buzgón és lelkesen találgattak, válaszolgattak a kérdésekre. Azt szeretnék, ha az iskolában sűrűbben lenne ehhez hasonló tanóra.
Pásztor Krisztián, Csantavér: „Ott is csinálhatnánk több kísérletet, mert eddig csak a rezgést meg a fénytant kezdtük el, de csak pár kísérlet volt.”
A magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság már harmadik éve indít programot a külhoni magyarság számára az anyanyelvű oktatás népszerűsítése érdekében.
„Azért választottuk ezt a területet, mert itt tudjuk a legszélesebb magyar közösséget megszólítani, mert nemcsak a gyerekekhez szólunk, hanem a szüleikhez, pedagógusokhoz és a velük együtt élő személyekhez is. A közösség erősítésében, újraépítésében, öntudatának erősítésében is szeretnénk közreműködni” – mondta Pirityiné Szabó Judit, a magyarországi Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium főosztályvezetője.
A Külhoni magyar felsősök éve program megvalósítása a termesztéttudományok népszerűsítését is szorgalmazza.
„A nemzeti tanácsi választáson induló Magyar Összefogás programja alapján ez azért is fontos, hiszen a tudományügyön belül egy interdiszciplináris kutatóműhelyt szeretnénk létrehozni, amelyben a természettudományoknak is fontos szerepet kell, hogy találjunk majd. Elsősorban kisebbségkutatói természettudománynak” – hangsúlyozta Hajnal Jenő, a Magyar Összefogás listavezetője.
Szabadka után Zomborban, Óbecsén, Zentán és Csókán is látványos fizika-kísérletekkel várják majd a felső tagozatos diákokat.