Zekić - Ništa od obećanja NDS-Zelenih

Pet, 16.05.2014 - 00:06 -- nikola.tumbas
Kolekcija članaka: 

Milane, šta se zapravo desilo sa Zelenima Srbije? Nema vas ni na netu više. Portal http://www.zelenisrbije.org/ nema "odziv".

- Hteo bih na početku da se zahvalim na interesovanju i da vam objasnim šta se desilo sa Zelenima Srbije.

Kao što znate, ja sam bio predsednik mesnog odbora Zelenih Srbije na Paliću.

Možda je pravo pitanje, šta se dešava sa Zelenima Srbije tj. sada NDS-Zelenima.

Neki bi rekli da je u pitanju podela ali nije. Dešava se zapravo da dolazi do velikog odliva članstva iz NDS-Zelenih. U ovom momontu je preko 80% članstva nezadovoljno načinom funkcionisanja bivših Zelenih Srbije.

Urušavanje Zelenih Srbije je počelo onog trenutka kada su Zeleni Srbije pozajmili stranku, promenili ime u NDS-Zeleni. Preregistracija je odrađena u rekordno brzom roku. To je bio tehnički način da koalicija bude formirana i da se omogući da Boris Tadić učestvuje u izborima. Ovu odluku Zeleni Srbije su doneli na Skupštini održanoj 5 februara u Gornjem Milanovcu gde im je obećano:

- Da će Zeleni Srbije biti prvi put biti vidljivi u kampanji i da će imati snažnu kampanju,

- Da će revnomerno biti zastupljene teme za koje se zeleni zalažu,

- Da će ime Zelenih da se vrati nakon izbora.

- Da će biti 10 kandidata na odborničkoj listi za poslanike za narodnu skupštinu. Mi smo tada procenjivali da ćemo imati barem 2-3 narodna poslanika.

Na žalost ništa se od toga  nije desilo.

Nakon kampanje i izbora, veliki broj članova je bilo nezadovoljno rezultatima izbora i samom kampanjom. Zeleni Srbije su bili izigrani. Prevareni su i svi delegati na Skupštini.

Nezadovoljni takvim rezultatima, predsednici Opštinskih Odbora, podpresednik stranke, predsednici političkog saveta za zelene politike za nacionalnu poljoprivredu, potpisali su Zahtev gde se tražilo od predsednika stranke Ivana Karića da se sazove i održi Skupštine stranke, da bi se sumirali rezultati izbora i odgovornosti samog izbornog ciklusa i da se vrati stari naziv Zelenima.

Usledio je nedemokratski odogovor tzv. Predsedništva stranke raspuštanjem 5 Odbora: Novi Sad, Irig, Bački Petrovac, Ruma i Titel. To su Odbori koji su podneli zahtev za sazivanje skupštine, zatim, i isključivanje potpredsednika stranke Čabradi Gorana. Sam čin isključenja potpredsednika stranke može da se desi samo odlukom na Sakupštini stranke a ne na Predsedništvu stranke. Isključivanjem potpredsenika stranke i raspuštanjem novosadskog Odbora, koji ne samo da je najaktivnij Odbor Zelenih u Srbiji već ga čini 50% od ukupnog broja članova Zelenih u Srbiji.

Iz ovoga se može zaključiti da se rukovođenje strankom obavlja se isključivo iz ličnih interesa a ne interesima Zelenih Srbije. Posledice ovakvog rukovođenja strankom je da trenutno formalno-pravno stranka Zelenih više ne postoji, njen ugledu evropskoj porodici zelenih partija je trajno narušen, a u pitanje je doveden i sam opstanak i smisao postojanja ovakve političke stranke.

Usledilo je dalje samostalno napuštanje jos 7 Odbora i Mesni odbor Palića.

- Koje će vam biti dalje aktivnosti?

- Iz svega do sada rečeno formalno-pravno Zeleni više ne postoje. Mi želimo da sačuvano zelenu ideju i krećemo u formiranje nove političke stranke koja će promovisati ideje zelenih. Ona će biti drugačija i nešto novo na našoj političkoj sceni. Ovim putem koristim priliku i pozivam vas da nam se pridružite i date svoj potpis podrške. Prikupljanje potpisa osnivanju ZELENE STRANKE obaviće se 16. maja od 11 do 18 časova u prostorijama Tisza Group – Robotica, ulica Vase Stajića 7 u Subotici.

- Šta je tvoje mišljenje o danas predloženoj platformi za unapređenje ekološkog statusa Palićkog jezera i njegove okoline?

- Odlična prezentacija. Mislim da se prvi put se oseća pozitivna energija i želja da se krene i završi ova, na žalost, duga i bolna tema. Palićko jezero je jedan neiskorišćen i prljav resusr od koga su sve do sada opštinske vlasti bežale i problem stavljale pod tepih. Mislim da je ovo šansa koju ne smemo propustiti. Gradonačelnik Jene Maglai je ostao do kraja javne rasprave o platformi, što lično mislim da je dobar pokazatelj da se ovog puta uzima ozbiljan pristup ovom problemu.

Platforma je prvi put na pravi način naglasila značaj priobalnog pojasa. Priobalni deo je pod oranicama i ugrožen je pesticidima i herbicidima. Ekosistem ne može da funkcioniše bez priobalog dela a on je većim delom i uništen.

Takodje, praviće se i katastar zagađivača gde će se tačno znati ko i šta izliva u kanalizacinu mrežu. Industrija ne sme da ispusta svoj otpad u kanalizaciju, koju postojeći prečistać ne može da preradi. Industrijske otpadne vode se moraju kontrolisati pre ulaska u javnu kanalizacionu mrežu. Opasan otpad moraju da skadište po propisanim standardima.

Meni iskreno najviše brine finansijski deo realizacije ovog projekta. Rokovi nisu definisani iz razloga što za pojedine etape rešavanja po akcinom planu, zavisi od priliva sredstava iz pokrajine tj. republike.

Dobro je, što će se ovaj projekat predstaviti kao državni interes a ne kao do sada koji je bio na nivou lokala. Država svakako ima interesa da se ponosi na jedan ovakav resurs koji, bar za sada, stoji neiskorišćen.

Nova ZELENA STRANKA, njeni članovi, aktivno će pratiti i pomoći oko realizacije ove platforme.

Zelena stranka će raznim tribinama, edukacijama, uticati da se podigne svest građana o potrebi očuvanja životne sredine i upravljanjem otpadom. Takođe, organizovanjem raznih akcija čišćenja priobalnog dela Palićkog jezera, kao i forimiranja zelenog pojasa oko jezera, zeleni će dati doprinos.

Ličnosti: 
Custom Search