Zdrav osmeh je lep osmeh

Čet, 15.05.2014 - 10:50 -- nikola.tumbas

U prilogu tekst pročitan na press konferecniji predstavnica Zavoda za javno zdravlje - Cetra za promociju zdravlja - dr Zorica V.Dragaš, dr Ibolja Koso i mr ph Jelena Blažin.

***

XXIV Недеља здравља уста и зуба 2014.

”Здрав осмех – леп осмех”

    Недеља здравља уста и зуба се у Србији традиционално обележава, од 1991. године,  у трећој недељи маја месеца са циљем указивања на значај здравља уста и зуба, ради подстицања заједнице на активности којe ће допринети унапређивању укупног здравља становништва. Ове године кампања се спроводи од 19. до 25. маја, под слоганом ”Здрав осмех – леп осмех”, а спроводе је Институт за јавно здравље Србије ”Др Милан Јовановић Батут” и Стоматолошки факултет Универзитета у Београду, уз подршку Министарства здравља Републике Србије. Недеља здравља уста и зуба се обележава бројним активностима као што су јавне и друге манифестације у којима учествује стручна јавност, али и грађани. Посебно су активна деца предшколског и основно школског узраста, наставници и родитељи. Носиоци и координатори активности током Недеље здравља уста и зуба на нивоу округа су окружни институти и заводи за јавно здравље, а за територију сваке општине службе стоматолошке заштите домова здравља, уз активно учешће приватне стоматолошке праксе.

Циљеви обележавања Недеље здравља уста и зуба су:

Указивање на значај здравља уста и зуба, као и на чињеницу да се оно може одржати током читавог живота - применом одређених мера.
Утицање на побољшавање здравља уста и зуба деце, као и на стварање навике правилног одржавања хигијене и примену мера неопходних за очување оралног здравља.
Доприношење повећавању броја људи са очуваним оралним здрављем.
Подстицање доносиоца одлука за подршку свих мера унапређивања здравља уста и зуба становништва.
Мобилисање свих делова друштва на заједничке акције са циљем промоције здравља уста и зуба.

   У свету је 90% становништа  у ризику да током живота оболи од неке болести уста и зуба, а многе од њих се могу избећи. Због тога су потребни програми финансирања превенције, откривања и лечења, односно потребна је већа подршка влада, укупног друштва, као и здравствених удружења.
Треба нагласити да се прва линија оралне здравствене заштите спроводи са појединцем кроз превенцију, и пре свега се односи на формирање добре навике правилног прања зуба и редовне одласке на превентивне прегледе код стоматолога.

   Обележавање Недеље здравља уста и зуба један је од начина да се подстакну активности које ће помоћи да се смањи оптерећење овим болестима на националоном нивоу. Радећи заједно можемо ујединити напоре да спречимо епидемију каријеса, болести десни и губитак зуба и да помогнемо у очувању здравих зуба током живота. Овогодишња тема ”Здрав осмех – леп осмех” наглашава значај доброг здравља уста и зуба у свакодневним активностима/функцијама као што су: говор, смех, спавање... У обележавању Недеље здравља уста и зуба у нашој средини традиционално учествују здравствене установе, предшколске установе, школе, удружења грађана, локална заједница, стоматолози и други здравствени радници и сарадници, јавност / медији као и многи други. Свако треба да учини оно што може да подигне свест и охрабри људе да се покрену у акцију, а то је  важно због тога што орално здравље има велики утицај на опште здравље, као и на  настајање одређених проблема у друштвеним односима, поготово међу млађим особама (на пример: утиче на стварање самопоуздања).

Значајне чињенице о здрављу уста и зуба:

 

90% светске популације је у опасности да оболи од неке болести зуба (каријес) или десни, али и од   малигне болести усне дупље.
Истовремено, само 60% светске популације има приступ одговарајућој здравственој заштити уста и зуба.
Широм света, 60-90% школске деце има каријес.
16–40% деце узраста 6–12 година је имало неку трауму зуба услед небезбедних игралишта и школског окружења, саобраћајних удеса и насиља.
Инциденција оралног карцинома је у већини земаља између 1 и 10 случајева на 100.000 станов.
Ризик оболевања од малигних болести усне дупље је 15 пута већи када се комбинују два главна фактора ризика: употреба дувана и алкохола.
У земљама са високим дохотком расходи за здравствену заштиту уста и зуба износе 5 до 10%.
Зубобоља је водећи разлог за одсуствовање из школе у многим земљама.
Велика потрошња шећера је фактор ризика број један за настанак зубног квара.
Главни фактори ризика, као што су употреба дувана, физичка неактивност и храна са високим садржајем масти, соли и шећера доприносе развоју низа хроничних обољења, укључујући ове болести.
Употреба дувана је узрок половине свих периодонталних болести.
Процењује се да у САД 30 до 40 милиона људи избегава стоматолошке прегледе и лечење због нелагодности и страха, али значајан је и материјални моменат.

 

Опште препоруке за очување оралног здравља су следеће: 

Смањење уноса шећера, масноћа, соли и избалансирана исхрана.
Престанак употребе дувана.
Престанак / смањење конзумирања алкохола. 
Коришћење заштитне опреме током спортских активности и придржавање прописаних мера безбедности у саобраћају, и на раду.
Безбедно физичко окружење, поготово за децу.
Посете стоматологу ради редовне контроле, и уклањање зубног каменца од стране стоматолога.
Одржавање одговарајуће хигијене, што подразумева правилно и редовно прање зуба, као и  коришћење конца за зубе.

 

Мере заштите зуба треба спроводити током читавог живота, али брига о правилном развоју и здрављу зуба почиње и пре ницања, током трудноће. Посебно значајна циљна група за превентиван рад су труднице и деца предшколског и школског узраста код које могу да се спроведу скоро све мере заштите сталних и преосталих млечних зуба. То је узраст када се навике о хигијени устаљују и много тога може и треба да се научи о здрављу уста и зуба, које је недељиви део укупног или општег здравља сваке особе. Орално здравље подразумева здравље уста, зуба, десни и свих потпорних ткива у устима. Међутим чињеница да је орално здравље много више од здравих зуба и даље је недовољно прихваћена. Колико су учестале болести уста и зуба? Према статистичким показатељима оне су међу најчешћим хроничним болестима, па се може закључити да орално здравље у свету и у Србији није на задовољавајућем нивоу, иако се уз примену одговарајућих превентивних мера оно може сачувати током читавог живота. Истраживање Клинике за дечју и превентивну стоматологију Стоматолошког факултета у Београду из 2008. године, показује да међу трогодишњацима све здраве зубе има 55,4% деце, у групи шестогодишњака тај проценат пада на 21,7%, а код петнаестогодишњака свега 7,8% деце има све здраве зубе.

   Докази из истраживања, и искуства из многих земаља широм света недвосмислено указују, и упућују да свеобухватна превенција представља најисплативији, најједноставнији и најквалитетнији начин заштите здравља уста и зуба. За то се залажемо и у нашој земљи, а Недеља здравља уста и зуба промовише таква залагања како у стручној тако и у широј јавности.

Др Зорица В. Драгаш

Специјалиста социјалне медицине

Autor teksta: 
Custom Search