A Sever egykori dolgozói pert nyerhetnek, megkaphatják az elmaradt béreiket

Kategorija: 

Megkaphatják a szabadkai Sever villanymotorgyár egykori dolgozói az 1997 és 2002 között ki nem fizetett béreiket. Az egykori gyáróriásban több mint kilencven százalékkal csökkent a munkások száma a legjobb időkhöz képest. Sok leépített munkás nem tud máshol elhelyezkedni, mivel már idősnek tartják őket.

Valamikor havi 35-40 ezer villanymotort állítottak elő a szabadkai Sever villamos- és gépgyár üzemeiben. A központi épületben több mint 5 ezeren dolgoztak a bajmoki, csantavéri, csókai leányvállalatokkal együtt közel 7 ezer alkalmazottja volt a régi Jugoszláviában is tekintélyesnek számító vállalatóriásnak. Sinkovics Sándor több mint harminc évig esztergályos volt a cégben. „Normára dolgoztunk, három váltásban, hattól kettőig, kettőtől este tízig és este tíztől reggel hatig. A fizetések jók voltak. Egy háromtagú család albérletben egy fizetésből meg tudott élni. Ki lehetett fizetni az albérletet, kölcsönöket is fel tudtunk venni háztartási berendezésekre, tévére, mindenre.”

A kilencvenes évek nehézségei és az ezredforduló után kezdődött meg a Sever privatizációja. 2002-től kezdve folyamatos elbocsátások vannak a vállalatban. Mára az alkalmazottak száma alig haladja meg a 300-at. Polyákovity Katalinnak 2002-ben mondtak fel. „Azóta munkanélküli vagyok, a nyugdíjat nem kapom. 24 munkaévem van. Fizettem a nyugdíjalapot, mindent. Ha most munkát kérek, akkor azt mondják, hogy idős vagyok, amikor meg a nyugdíjra átadom a papírt, akkor meg túl fiatal vagyok.”

A gyár egykori dolgozói az 1997 és 2002 között ki nem fizetett bérek miatt perelték be a Severt, de eddig mintegy 200 dolgozó elvesztette a pert az ügy elévülése miatt. Korábban azt állították, a Sever privatizációja 2005-ben zárult le. Egy új szakértői vélemény szerint azonban a magánosítás 2010-ig tarotott, amikor az adásvételi szerződésbe foglaltaknak az új tulajdonos eleget tett.

Vanja Dragojlović,a Szolidaritás Polgári Csoport elnöke, a Sever egykori dolgozója: „Amit mi évekig mondtunk, azt a szakértő megállapította. A Sever privatizációja 2010-ben fejeződött be. A bírók eddig a számukra ismert dokumentumokban azt találták, hogy 2005-ben fejeződött be. Emiatt vesztették el a munkások a pereket. Most változnak a dolgok. Semmi nem úgy lesz mint eddig volt. Várjuk az ítéletet, és akkor mindent megteszünk majd azért, hogy a munkások éljenek a jogaikkal. Lehetetlen az, hogy ugyanabban a helyzetben valaki megnyerje a pert, valaki pedig elveszítse. Ez diszkrimináció.”

A perek megnyerése esetén több száz egykori Sever dolgozó számíthat akár több mint ezer eurós kártérítésre az 1997 és 2002 között ki nem fizetett bérek miatt.

Szerettük volna megszólaltatni az ATB Sever jelenlegi vezetőségét is. Három héttel ezelőtt elküldött megkeresésünkre azonban még máig sem érkezett válasz.

Custom Search