U organizaciji Saveza vojvođanskih Mađara danas je održana svečanost povodom postavljanja novog spomenika piscu Kostolanji Dežeu u ulici Petefi Šandora, ispred gimnazije Svetozar Marković. Spomenik je otkri Viktor Orban (Orbán Viktor), premijer Mađarske.
U prilogu video zapisi govornika.
***
Premijer Vlade Republike Mađarske Viktor Orban posetio je Suboticu, povodom svečanosti posvećene velikom mađarskom književniku Dežeu Kostolanjiju, rođenom u našem gradu. Orban je tom prilikom otkrio spomenik slavnom književniku, esejisti, prevodiocu i novinaru, a prilikom dolaska pozdravilo ga više stotina građana iz Subotice i okolnih mesta. Orban je naglasio da se u Subotici, iako je prilikom dolaska prešao granicu, oseća kao kod kuće, a u obraćanju građanima uputio je i poziv svima onima koji imaju dvojno državljanstvo da, prvi put u istoriji, iskoriste pravo da učestvuju na izborima koji se u Mađarskoj održavaju 6. aprila.
Veoma se dugo čekalo na to, i zato su to istorijski trenuci, rekao je mađarski premijer.
"Izvinjavam se što smo gotovo sto godina čekali na mogućnost da se ostvari ovo nacionalno jedinstvo. Na mnogim mestima u svetu često je bilo potrebno imati hrabrosti i biti Mađar. Mi 6. aprila nećemo imati samo hrabrosti, nego i priliku da gradimo zajedničku budućnost . Toga dana među Mađarima neće biti granica, biće to praznik za sve nas i važan dan naše istorije", rekao je mađarski premijer.
Orban je istakao i da se upravo književnik Deže Kostolanji naporima da se očuva mađarski jezik borio za to jedinstvo, neprestano ističući da je samo na maternjem jeziku mogao biti ono što jeste, iako je govorio i pisao na više jezika.
"On zbog toga može biti inspiracija mnogim Mađarima, a sve dok je mađarskog jezika u Subotici, biće i sećanja na Kostolanjija", rekao je mađarski premijer.
Spomenik znamenitom piscu postavljen je u spomen-parku ispred zgrade gimnazije u kojoj je učio i sam Kostolanji.
"Ideja mađarske zajednice u Vojvodini je bila da se spomenikom obeleži 125. godišnjica rođenja ovog književnika, ali tadašnje vlasti nisu imala razumevanja za to", napomenula je Ildiko Lovaš, članica Mađarskog nacionalnog saveta i književnica. Ona je više puta ponovila da je Kostolanji oblikovao kanon čitave mađarske književnosti, a da je upravo Subotica grad u kome je stvaran taj kanon, istakavši da je Subotica poput tkanine satkane od osetljivih niti, u kojoj je Kostolanji najlepši motiv u ćilimu mađarske književnosti.
Mađarski premijer je nakon toga posetio zgradu jevrejske Sinagoge, a zatim prisustvovao i na otvaranju Galerije vojvođanskih Mađara u okviru gradskog muzeja. Postavljanje spomenika Dežeu Kostolanjiju kao i otvaranje galerije finansijski je pomogla mađarska država.