Magyarország segíti Szerbiát és az itt élő magyarokat az EU csatlakozás adta lehetőségek kihasználásában. Erről biztosította ma a Vajdasági Magyar Szövetség képviselőit Ódor Bálint Szabadkán. Magyarország EU ügyekért felelős helyettes államtitkára meglátogatta a szabadkai Mastreplast Yu Kft-t is.
Szerbia uniós csatlakozása egy lehetőség a vajdasági magyarság számára, hogy a szerbiai joganyagba bekerüljenek a számára kulcsfontosságú érdekek. A csatlakozási tárgyalásokkal új lehetőségek nyíltak meg Szerbia számára. Fontos, hogy az itteni magyarság is felkészüljön ezeknek a kihasználására. Ódor Bálint, Magyarország EU ügyekért felelős helyettes államtitkára elmondta: „Készek vagyunk bármilyen témában szakértőket küldeni Vajdaságba, akik látták a csatlakozási folyamatot, ismerik ma az uniós szabályozási kérdéseket, és ezért naprakész információkkal rendelkeznek arról, hogy milyen lehetőségek nyílnak majd meg a csatlakozás után, és a csatlakozási folyamatban milyen lehetőségek nyílnak meg Szerbia számára és a vajdasági magyarok számára.”
A magyar kisebbség számára nem volt sikertörténet sem Szlovákia, sem Románia európai uniós csatlakozása. A Vajdasági Magyar Szövetség célokat kíván elérni Szerbia integrációja kapcsán, amelyek az itteni magyarság mindennapi életét javítják – mondja Varga László, a szerbiai parlament Integrációs Bizottságának VMSZ-es elnökhelyettese. „Az a tény, hogy az állami vállalatokban, a postán, az egészségügyben, gyakorlatilag az élet minden területén, ahol az állam a munkaadó, az etnikai összetétele ezeknek a vállalatoknak, intézményeknek messze nem tükrözi a lakossági arányokat. Biztos, hogy ez egy olyan kérdés, amelyet sikerrel tudunk az integrációs folyamatban kezelni.”
A magyarországi szakpolitikus ellátogatott a szabadkai Masterplas Yu Kft-be is, ahol megismerkedett a 12 év alatt hatalmas eredményeket megvalósító vállalattal. A cég most egy üvegszövet-üzem kiépítését tervezi. Bunford Tivadar igazgató kiemelte: „Mivel az országunk elkezdte a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval, reméljük, hogy hamarosan megnyílnak olyan alapok is, amiknél tudnánk pályázni gazdaságfejlesztésre, termelésfejlesztésre. Tehát, szeretnénk EU-s forrásokból megvalósítani ezt a fejlesztést.”
Szerbia eddig körülbelül évi 200 millió euróra pályázhatott európai uniós forrásokból. Ez az összeg a jövőben a többszörösére növekszik. Magyarország az utóbbi években 3-4 milliárd eurót hívott le a brüsszeli pénzekből.