Na večerašnjoj radionici u okviru dolenavedenog projekta u prostorijama MZ Peščara održana je radionica na kojoj se razgovaralo o stanju bezbednosti mladih u ovoj mesnoj zajednici i predlozima mera za poboljšanje istih.
Predavanje na ovu temu kroz komunikaciju sa prisutnima vodio je Vuk Radošević, inspektor za suzbijanje maloletničke delinkvencije uz dodatnu podršku Olge Terteli, specijalni pedagog u Dnevnom centru za decu i omladinu sa poremećajem u drušvenom ponašanju i Gabrijele Knol, socijalni radnik u Centru za socijalni rad u službi za zaštitudec i mladih.
Radionicu su pratili još Vjekoslav Ostrogonac, član gradskog veća zadužen za sport i omladinu, Dejana Bibić, koordinator kancelarije za mlade i Đorđe Dragojlović ispred Mz Peščara koji su pozdravili ovaj projekat i večerašnji događaj.
Projekat vodi Suzana Čepo iz Edukativnog centra Roma čiji sažet opis projekta je u nastavku teksta.
***
Cilj projekta : Podizanje svesti kod mladih stanovnika MZ „Peščara“ o uzrocima i posledicama vršnjačkog nasilja, diskriminacije i činjenja krivičnih dela.
Ciljne grupe:
- Srednjoškolci romske i neromske nacionalnosti koji žive na teritoriji MZ „Peščara“
- Studenti viših škola i fakulteta romske i neromske nacionalnosti koji žive na teritoriji MZ „Peščara“
- Učenici Škole za obrazovanje odraslih romske nacionalnosti koji žive na teritoriji MZ „Peščara“
Vreme realizacije projekta : januar – februar 2014.
Aktivnosti projekta :
Kroz realizaciju prvog dela aktivnosti projekta „Mladi protiv nasilja i diskriminacije“ (uz pomoć eksperata različitih profila) sa mladima koji žive na teritoriji MZ „Peščara“ obrađene su teme vazane za uzroke i posledice diskriminacije, nasilja i činjenje krivičnih dela kao i mogućnosti prevencije istih kroz razvijanje tolerancije, interkulturalnosti i pravog sistema vrednosti.
Radionice se održavaju u prostorijama MZ „Peščara“ i „Edukativnog centra Roma“ a nakon svakog od susreta (u cilju boljeg međusobnog upoznavanja učesnika) mladi ostaju na kratkom druženju uz pikado, stoni fudbal i društvene igre.
Na radionicama je prisutno između 15 i 25 učesnika uzrasta od 15 do 22 godine različitih nacionalnosti.Do sada je realizovano 6 radionice na kojima su sa učesnicima obrađene sledeće teme:
- 1. Uloga interkulturalnosti u prevenciji nasilja i diskriminacije
- 2. Mi, Vi i oni (Uzroci i posledice diskriminacije u društvu - stereotipi, predrasude, vrste i oblici diskriminacije…)
- 3. Sociološko-antropološko shvatanje nasilja
- 4. Socijalna nejadnakost i siromaštvo kao društveni kontekst kriminala
- 5. Nasilje navijačkih grupa na sportskim manifestacijama i njihov uticaj na život mladih
Realizatori radionica su omladinski radnici i praktičari omladinskog rada sa višegodišnjim iskustvom u radu sa različitim grupama mladih: koordinatorka Kancelarije za mlade, koordinatorka programa za mlade Edukativnog centra Roma, sociolog – NVO aktivista, voditeljka programa Dnevnog centra za decu i mlade sa poremećajima u ponašanju, inspektor odseka za prevenciju i suzbijanje maloletničke delikvencije u PU Subotica, zamenik komandira I policijske ispostave.
Po završetku radionica učesnici će po svom izboru izraditi promotivni materijal koji će zastupati temu projekta kroz: kreiranje plakata, lifleta, flajera ili brošure.Uz logističu podršku učesnika, promotivni materijal sa radionica će biti distribuiran obrazovnim, zdravstvenim i socijalnim institucijama ili podeljen na nekom od dešavanja za mlade koje se bavi ovom problematikom.
Na kraju projekta, planirano je da se njegove aktivnosti predstave i članovima Saveta za međunacionalne odnose MZ „Peščara“ kao i da se sa njima realizuje radionica “Mesna zajednica Peščara – bezbedna sredina za sve„.
Na ovoj radionici se razgovaralo o stanju bezbednosti mladih u ovoj mesnoj zajednici i predlagane su mere za poboljšanje istih.
***