Organikus zene az organikus építészet tiszteletére

Kategorija: 

Lajkó Félix és a Dresh Quartet koncertjével Szabadkán kezdődött el a Héttorony Fesztivál. A Kárpát-medence Makovecz Imre által tervezett épületeiben népzenei és világzenei produkciókat mutatnak be neves előadók, az organikus építészetvilághírű képviselőjének tiszteletére. A Héttorony Fesztivál a következő hetekben bejárja a Kárpát-medencét.

A Makovecz Imre által képviselt organikus építészet az 1992-es sevillai világkiállítás magyar pavilonja által vált ismerté. A Héttorony Fesztivál ennek 20 húszéves évfordulójára indult tavaly kárpát-medencei útjára, hogy igényes zenével töltse meg a mester által tervezett épületeket. Horváth László fesztiváligazgató elmondta: „Célunk az, hogy a Makovecz épületekbe a Kárpát-medencében olyan helyszínekre juttassunk el népzenét, világzenét, amelyek különben nagyon nehezen jutnának el ezekhez a városokhoz, közösségekhez.”

Idén a fesztivál Vajdaságban, Szabadkán kezdődött. 1995-ben Makovecz Imre tervei alapján újították fel a helyi Népkör Magyar Művelődési Központ épületét. A városban manapság inkább a rombolás a jellemző. Pesti Attila szabadkai építész: „Jelenleg Szabadkán a legnagyobb kihívást nem az építészet jelenti, hanem az értékes építészeti örökség megőrzése. Komoly csaták dúlnak ebben a témakörben. Nagyon jellemző az, hogy napi szinten vannak házbontások.”

A Szabadkához kötődő Lajkó Félix több helyszínen is fellép a Héttorony Fesztiválon. Ezúttal ifj. Balázs János zongoraművésszel improvizációkat adott elő. „Tényleg nincs előre eldöntve semmi. Azért alapvetően ő is meg én is használunk olyan dolgokat, amik elég univerzálisak. Skálákat, hangulatokat, amik eddig is voltak, csak egy másfajta vegyítésben. Ami egy idő után szerintem át fog csapni egy egészen másfajta zenébe mint amit az emberek eddig hallottak.”

A szabadkai városháza különleges élményt jelentett a fellépő zenészeknek. Dresch Mihály zenekarával az akusztikus muzsika híve, pont úgy mint Makovecz Imre az organikus építészeté volt. Dresch Mihály előadóművész: „Mi is valahol organikusan gondolkodunk. Tehát az elemi zenei erők azok, amik meghatározzák a mi zenénket. Bár modern zene az amit játszunk.”

A Héttorony Fesztivál a szabadkai megnyitó után Makóra, Csengerre, Kassára, Lendvára, Beregszászra, Tiszapéterfalvára és Kolozsvárra visz el kulturális értékeket. A gálára november 20-án a budapesti Szent Imre templomban kerül sor.

Custom Search