ТРИБИНА: ПРОГРАМ ЗА ВОЈВОДИНУ УРС НИЈЕ ПОЛИТИЧКА ПРИЧА
„Програмом за Војводину Уједињених региона Србије предвиђа се да се ниво власти спусти на традиционалне војвођанске регионе Банат, Срем и Бачку, као и на главни град Нови Сад, који је особена целина. Даљи ток спуштања одговорности иде све до месних заједница, а ова три региона, или боље рећи субрегиона, били би повезани у територијални развојни савез. Циљ је да се повежу општине и да заједнички реализују своје интересе“, рекао је Ђорђе Ђукић, председник Покрајинског одбора Уједињених региона Србије, на Трибини поводом представљања Програма за Војводину УРС, одржаној у Новом Саду.
„Систем округа који је сада на снази је чисто политички и нема функцију да служи грађанима који тамо живе“, рекао је Јожеф Шандор, члан Председништва Покрајинског одбора УРС. „Пример су Кањижа, Сента, Ада који припадају Севернобанатском округу, а већ вековима Банат и Бачку у ствари раздваја река Тиса. Увек је та подела била у неком политичком интересу, то једном и заувек треба изменити и направити систем који даје једну културну, економску и привредну целину. Наши људи са севера Бачке сањају да то буде тако“, закључио је Шандор.
„Уједињени региони Србије су већ доста допринели да велике фабрике дођу у Војводину: Бош у Пећинцима, Сваровски у Суботици, Магнум у Оџацима... Међутим, то ни близу није довољно да бисмо запослили наше грађане“, рекла је Ана Новковић, заменица председника Покрајинског одбора УРС, и нагласила да УРС у Програму за Војводину предлаже да Војводина има активну подршку директним страним инвестицијама и то кроз давање бесплатног земљишта и инфраструктуре и разне пореске олакшице.
„Уједињени региони Србије предлажу да се инвеститори ослободе од плаћања дела пореза на зараде, који остаје Војводини у периоду од три године, али и да локалне самоуправе инвеститоре ослободе плаћања дела пореза“, додала је Новковић и нагласила да се не сме чекати да инвеститори сами дођу: „Неопходно је да се сви заједно, и на покрајинском и на локалном нивоу, потрудимо да инвеститори дођу баш код нас и да ту отворе фабрике и запосле наше људе“.
У Програму за Војоводину, како је рекла Новковић, УРС тражи посебну подршку војвођанским малим и средњим предузећима преко Фонда за развој Војводине, како би они постали добављачи великим извозницима који овде долазе и отварају фабрике. У овом документу прецизирани су и специјализовани програм за мала и средња предузећа и занатлије, као и програм који ће давати повољне кредите и бесповратна средства за развој информационих технологија и запошљавање у том сектору.
Програм за Војоводину УРС, Ђукић је назвао Новом политиком за Војводину и позвао све грађане Војводине да се укључе у јавну расправу предлозима и сугестијама како би документ, који је писало 13 стручних аутора, био што бољи и квалитетнији. „Програм УРС за Војводину није само скуп обећања и жеља, већ уочава проблеме и нуди решења“, закључио је Ђукић на Трибини у просторијама УРС у Новом Саду којој су присуствовали заинтересовани грађани и медији.