Készül a nemzeti tanácsokról szóló törvény módosító javaslata

Kategorija: 
Izvor: 

Minél kevesebb legyen a visszaélés – ez a nemzeti tanácsokról szóló törvény módosításának célja. A minisztérium által létrehozott törvényelőkészítő munkacsoport három napon keresztül ülésezett Palicson, illetve Hajdújáráson.

Nagymértékben sikerült véglegesíteniük azt a szöveget, amit törvénymódosítás formájában kívánnak benyújtani a köztársasági képviselőháznak. A munkát azonban nem sikerült teljesen befejezni. Októberben folytatják a tárgyalásokat.

Leginkább a választási eljárásra, a listákra, a külön névjegyzékre vonatkozó törvénypontokat, hiányosságokat tekintették át a munkacsoport tagjai. Emellett a nemzeti tanácsok feloszlatására, regisztrálására, a regiszterbe történő felvételére, illetve abból történő törlésére vonatkozó szabályokat vitatták meg. A nemzeti tanácsok hatáskörére vonatkozó törvényrész, illetve a nemzeti tanácsok pénzelése nem kerül bele a törvénymódosításba. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke a törvény kidolgozásával foglalkozó munkacsoport tagja. „A cél igazából az, hogy minél kevesebb legyen a visszaélés. Minél kevesebb olyan helyzetre kerülhessen sor, amely egy jogi szempontból patthelyzetet jelentene a nemzeti tanácsok vonatkozásában.”

A legtöbb rendelkezés azokat a közösségeket érinti leginkább, ahol eddig is több volt a probléma. Például rendkívüli választásokra került sor korábban is, felmerültek problémák a határozatképességgel, vagy a nemzeti tanácsok tagjainak száma a törvényes minimum alá csökkent. Ezekre az esetekre próbál válaszokat adni az új törvénytervezet. „Nem volt meghatározva az az eset, hogy mikor oszlatható fel a nemzeti tanács, illetve ennek a feloszlatásnak a következményeként mikor és milyen feltételek mellett törölhető a nemzeti tanácsoknak a nyilvántartásából. Ugyancsak kérdésként merült fel az a helyzet, amikor a nemzeti tanács nem tudta törvényszerűen az alakuló ülését megtartani. Ilyen volt például a bosnyákok esete” – magyarázta Korhecz Tamás.

Arra is választ keres az új törvénytervezet, hogy mi van például a montenegrói közösséggel, amely a korábbi törvény meghozatala után vált nemzeti kisebbséggé, és azután döntött nemzeti tanácsának a létrehozásáról. Továbbá arra is választ keresnek, hogy mi van akkor, ha egy nemzeti tanácsot feloszlatnak. Lesznek-e abban az esetben új választások? És ha igen, milyen rendszerben? A tárgyalást októberben folytatják a munkacsoport tagjai.

Custom Search