Osmoro stranih učenika, koji se nalaze na medjunarodnoj učeničkoj razmeni preko AFS/Interkulture Srbije u našoj zemlji, a od 26-29. septembra gosti su svojih vršnjaka iz Gimnazije, održalo je Veče interkulturalnog dijaloga, na kome su predstavili kulture svojih zemalja.
Tako su mnogi mogli da se upoznaju sa kulturama: Italije, Turske, Rusije, Meksika i Belgije, i da kroz prezentacije koje su pripremili Danilo, Ilona, Frančeska, Marta, Sera, Marija, Malvina i Marten, saznaju o životu ljudi tih zemalja, njihovim običajima, praznicima, jeziku, hrani i piću, ali i o školovanju i zabavljanju mladih u njima. Utisak tih mladih iz inostranstva, koji su u Srbiju došli na tri meseca ili godinu dana, da kroz pohađanje nastave u srpskim školama, i životom u našim porodicama koje su im pružile smeštaj, nauče naš jezik i običaje, uglavnom je da se u našim školama mnogo uči, da se mladi odlično zabavljaju, a da su domaćini spremni da vas uvek nude hranom.
Svoje utiske o učenju jezika i životu u nekoj stranoj zemlji, prisutnima u Svečanoj sali Gimnazije, dali su i učenici koji su boravili u inostranstvu putem nekih drugih organizacija ili škola. Tako je učenica Gimnazije, Anita Kaposta, govorila o svom boravku u Londonu, a učenik Tehničke škole, Jovan Antelj o Španiji i kratkom boravku u toj zemlji.
Ove školske godine u Subotici je smešteno dvoje stranih učenika: Danilo Kalai iz Italije i Sera Apajdin iz Turske. Razgovorom sa njima saznali smo da im se Subotica mnogo dopada, da ima mnogo mesta za izlaske, iako je period od mesec dana koliko su ovde, jako malo da bi već sve upoznali. Rekli su nam da su ih u Gimnaziju vršnjaci lepo primili, da profesori imaju razumevanja za njihovo, još uvek, neznanje srpskog jezika, ali da će se truditi da ga što pre nauče.
Ostalih šestoro učenika smešteni su u porodice u Novom Sadu, Bečeju i Kikindi.
Subotica ih je oduševila svojom arhitekturom i monumentalnošću, ali i dobrom hranom i gostoprimstvom domaćina.
Veče interkulturalnog dijaloga je program koji su učenici na razmeni, zajedno sa svojim domaćinima iz Gimnazije prepremili povodom praznika Dana interkulturalnog dijaloga, koji obeležavaju sve AFS organizacije iz Evrope, kojoj pripada i Interkultura Srbije. To je neprofitna i nevladina organizacija koja se bavi razmenom učenika, a suština njenog programa jeste učenje jezika, život u drugoj porodici i drugačijem kulturnom okruženju, nova prijateljstva i razvoj ličnosti. U svetu ovakav vid razmene učenika postoji od 1947. godine, a u našoj zemlji od 2008. Broj dece koji dolaze u Srbiju, ali i naših učenika koji se prijavljuju da odlaze u inostranstvo, raste, tako da je ove godine u našu zemlju došlo 18 učenika, a 16 otišlo u neke zemlje sveta. Medju njima je i Dušica Salopek, učenica Gimnazije, koja ovu školsku godinu provodi u Rusiji, u gradu Toljatiju.
Za narednu školsku godinu otvoren je konkurs za prijavljivanje učenika koji bi hteli da otputuju u neku zemlju i da u njoj pohadjaju školu, ali i za one koji bi hteli da u svoj dom ugoste nekog stranog učenika. Sve potrebne informacije kao i tekst konkursa možete naći na internet adresi Interkulture Srbija: www.afs.org.rs