Természetkímélő mezőgazdasági módszerek oktatását jelentette be a Riparia Természetbarátok Egyesülete. A projekt során olyan állatvédő és környezetbarát gazdálkodási technikákat szeretnének bemutatni Szabadkán, amellyel elősegítenék a biodiverzitás növelését. A megvalósítást most kezdték el a Ludasi Ökológiai Táborban.
A természeti környezettel szimbiózisban létező mezőgazdasági technikák már közhelynek számítanak Nyugat-Európában. Szerbiában azonban még nincs így. Kevesen tudják, hogy egy madárodúba beköltözött cinkepár évente több mázsa rovart vadászik le, csökkentve ezzel a permetezés szükségességét. Az efféle technikák azonban más haszonnal is járnak.
Márton Ferenc, a Riparia Természetbarátok Egyesületének elnökségi tagja elmondta: „Olyan fajok jelennek meg, amelyek védettek vagy fokozottan védettek, és egyébként nem lenne meg az az életterük a teljesen intenzíven folytatott mezőgazdaságban.”
A Riparia Természetbarátok Egyesülete az önkormányzat támogatásával szeptembertől előadásokat tart a helyi gazdáknak a város területén. Többek között a madárodúk, a ragadozó madaraknak kihelyezett ülőfák és a szélvédő erdősávok fontosságáról lesz szó. „Én mindent meg fogok tenni, hogy az ilyen és hasonló programokat a város támogassa. Sajnos azt is el kell mondani, hogy kicsit elkéstünk az ilyen projektumokkal” – nyilatkozta Osztrogonác Simon, a Városi Tanács mezőgazdasággal megbízott tagja.
A Ludasi Látogatóközpontban jelenleg is zajlik a Riparia és a Palics–Ludas Közvállalat által szervezett ökológiai tábor. A gyerekek éppen a projekthez szükséges madárodúkat készítették elő. Emellett pedig a természetvédelemről tanulnak. A mezőgazdasági projekt több mint 700 ezer dinárból valósul meg, amelynek több mint kétharmadát Szabadka fedezi.