A szabadkai Távfűtőművek akár már négy év múlva áttérhetne a biomasszával való fűtésre – mutatta be ma az ezzel kapcsolatos tanulmányt a közvállalat. A beruházás összértéke 27 millió euró lenne, ami 10-12 éven belül megtérülne. Agáznak a biomasszára való lecserélésével a Távfűtőművek évente 1.9 millió eurót takaríthatna meg. A tanulmányt az illetékesekkel és a szakemberekkel is ismertették a szabadkai Városháza dísztermében.
A Távfűtőművek nagy valószínűséggel belekezd egy olyan projektumba, amelyben biomasszából nyernék a távfűtéshez szükséges energiát. Ez lenne az első ilyen berendezés az országban. Modest Dulić, Szabadka polgármestere nyilatkozott: „A biomassza felhasználásával, vagyis az aratási hulladékkal a téli időszakban a távfűtéshez szükséges energia 40 százalékát lehetne biztosítani. Ami azt jelenti, hogy csak a gázmennyiség miatti különbség és az elektromos energia profitja okán - amit ez a berendezés adna a elektromos hálózatba- a befektetés megtérülne 10-12 éven belül.”
A berendezéssel a szabadkai Távfűtőművek energetikailag függetlenné és környezetkímélővé válna és még új munkahelyek is létesülnének. Pero Rikić igazgató elmondta: „A berendezés 5 MW villamos és 10 MW hőenergiára lett optimizálva, ami megteremti a feltételeket ahhoz, hogy az idénymunkáról áttérjünk az egész évesre, tehát a berendezés egész éven keresztül működni fog, és a téli idényben kombinált energiát, villamos- és hőenergiát állít majd elő.”
Becslések szerint a biomassza kogenerátort 2017-be már üzembe lehetne helyezni, sőt, amennyiben az ehhez szükséges eljárásokat le tudják rövidíteni, akkor már korábban is.