Komunisti Subotice o Štafeti mladosti 2013

Kategorija: 

Muzeju istorije Jugoslavije – Beograd

Dana 25. maja 2013. godine, u subotu, Komunisti Srbije i članovi Centra–Tito–Központ iz Subotice i Beograda položili su na grob Josipa Broza Tita u Kući cveća Štafetu mladosti. Nakon toga Štafetu predajemo na čuvanje Muzeju istorije Jugoslavije u Beogradu.

 

Naziv štafete: Drvo Jugoslavika

Autor izrade štafete: Bela Jenovai, Subotica, Isidore Sekulić  49, rođen 10. aprila 1955. godine u Subotici. Telefon: 024 550-364

 

Obrazloženje ideje o izradi štafete i njena poruka

Štafeta "Drvo Jugoslavika" je simbol bratstva i jedinstva, samoupravne, nezavisne i nesvrstane politike kao i svih drugih vrednosti iz Titovog doba primenljivih i danas u novim uslovima. Štafeta simbolizuje život zajedno, jugoslovenski život svih naroda i narodnosti (imajući u vidu da potiče iz Subotice gde živi 27 nacionalnosti i gde je i danas svaki drugi brak mešovit).  Štafeta svojim izgledom poručuje da je perspektivno moguć život zajedno (a ne jednih pored drugih) , koji otvara perspektive progresa i razvoja civilizacijskih vrednosti iz Titovog vremena, donosi novi život i bogate plodove, na šta ukazuje zeleni list na vrhu i zeleni pupoljci između grana koje su isprepletene i pozivaju na interkulturalnost. Telo štafete je izrađeno od metala i čeličnog lima. Postament je u obliku geografske karte Jugoslavije. Drvo koje izrasta iz postamenta ima šest debljih i dva tanja korena koji simbolizuju šest republika i dve pokrajine. Drvo – voćka ima tri oštećenja: prvo predstavlja napad i okupaciju od strane fašista 1941. godine, druga slomljena grana simbolizuje građanske ratove na teritoriji Jugoslavije 1991.–1995. godine, a treći, oštri rez sekirom ukazuje na sramno NATO bombardovanje 1999. godine. Iz drveta izrasta nova grana koja simbolizuje to da i pored razbijanja Jugoslavije ima želje za zajedništvom jugoslovenskih naroda i narodnosti koje postoji i živi kroz ekonomsku, političku kulturnu, sportsku saradnju, rodbinske veze i niz drugih životnih povezanosti, što sve upućuje na to da smo upućeni da na ovom prostoru živimo zajedno. Bronzana boja označava dugovečnost, postojanost, pijetet, to da i pored svih rušilačkih delovanja Jugoslavija, jugoslovenstvo, zajedništvo, nisu razbijeni i da je perspektivno moguće njihovo obnavljanje. Zato u našim srcima zasadimo voćku Jugoslaviku koja će Južnim Slovenima i nacijama koje sa njima zajedno žive doneti mnogo korisnih i za život potrebnih plodova.

S poštovanjem,

Subotica, Beograd 25. maja 2013. godine  Sastavljači obrazloženja:

Bela Jenovai – Jugoslavika

Olajoš Nađ Mikloš

Custom Search