Pontosan egy évvel ezelőtt tartották Szerbiában a köztársasági, tartományi és önkormányzati választásokat. Az ország majdnem 18 millió eurót költött a szavazásra. Hivatalosan. Hogy valójában mennyi pénz folyt el a kampányra, a hónap végéig kiderülhet – nyilatkozta a Korrupcióellenes Ügynökség vezetője. Nagy volt a nyüzsgés egy évvel ezelőtt Szerbiában. Összesen 3 910 312 ember kerekedett fel május 6-án. Az urnákhoz igyekeztek.
Ezen a napon tartották ugyanis a köztársasági, a tartományi és önkormányzati választásokat az országban. Demokraták vagy haladók? Ez volt a fő kérdés. Az előzetes közvélemény-kutatások a Demokrata Párt győzelmét vetítették előre. Erre cáfolt rá alaposan a választások végeredménye a második fordulóban, amikor a haladópárti Tomislav Nikolić a szavazatok 49 egész 8 tized százalékát szerezte meg, míg Boris Tadić, a Demokrata Párt jelöltje a voksok 47 százalékát gyűjtötte össze. A DP-ben a választási kudarcért az akkori pártelnököt Boris Tadićot tették felelőssé. Helyére Dragan Đilast választották meg. Csak Vajdaságban tudták megtartani a kormányzati pozíciót a demokraták.
Ivica Dačić a Szerbiai Szocialista Párt vezetője már az első forduló végén utalást tett arra, hogy ő lesz az új kormányfő, pedig az új szerbiai kormányt csak július végén alakították meg. Ennek ellenére Dačić jóslata bevált. Ő lett a miniszterelnök.
A kormányt a Szerb Haladó Párt, a Szerbiai Szocialista Párt, a Szerbia Egyesült Régiói, a Szerbiai Szociáldemokrata Párt és a Szandzsáki Demokratikus Akciópárt alakították meg.
Ivica Dačić akkor kijelentette, hogy a kormány fő céljai a Prishtina és Belgrád közötti viszony normalizálása, valamint az Európai Uniós tárgyalások előremozdítása lesznek.
Az elmúlt egy évben Aleksandar Vučić és Ivica Dačić is a Nyugat felé fordultak, Berlinnel is tárgyaltak. Ennek köszönhetően születhetett meg a brüsszeli megállapodás a 10. fordulóban Prishtina és Belgrád között.
Aleksandar Vučić kormányalelnök szerint az elmúlt egy évben jelentősen megváltozott a Szerbiáról kialakított vélemény a külföldi médiában. Nem lehet már negatív szövegkörnyezetben megtalálni. A szerbiaiakban pedig feléledt a remény, mivel az országnak ugyanolyan lehetőségei vannak, mint a régió többi államának.