Međunarodna konferencija o otpadnim vodama...

Sre, 10.04.2013 - 17:30 -- nikola.tumbas
Kolekcija članaka: 
Michell Rohmann Uticaj prečistača na jezero Palić
Michell Rohmann Uticaj prečistača na jezero Palić

U okviru konferencije Michell Rohmann, dipl. hidrolog iz Park Palića, imao je prezentaciju pod nazivom  "Uticaj prečistača na jezero Palić" koju možete videti u celini u video prilogu i saznati činjenice oko problematike saniranje jezera Palić.

Dodatna detaljnije objašnjenja možete pročitati u intervju sa njim ovde

***

Udruženje za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo, Udruženje vodovoda i kanalizacije Srbije i Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, u saradnji sa gradom Suboticom i Privrednom komorom Srbije organizuje 43. Međunarodnu konferenciju „Otpadne vode, komunalni čvrsti otpad i opasan otpad” koja se, od 10. do 12. aprila 2013. godine održava u Velikoj većnici Gradske kuće i kongresnoj sali Hotela „Patrija”, u Subotici. Cilj konferencije je razmena znanja i iskustva u navedenim tematskim oblastima i primena usvojene regulative i standarda koji vode poboljšanju stanja u životnoj sredini.

Gradonačelnik Subotice Modest Dulić je, prilikom svečanog otvaranja konferencije, rekao da se i grad Subotica, kao i svaka druga naseljena sredina, susreće sa određenim ekološkim problemima: problem tretiranja nasleđenog industrijskog otpada, problem Gradske deponije i potreba njene sanacije i dalja strategija održivog razvoja Grada koja podrazumeva inteligentno upravljanje otpadom, odnosno prikupljanje i selekciju, a kasnije i reciklažu otpada kroz regionalne centre koji će se graditi u okolini Subotice.

- Postoji i ozbiljno suočavanje sa problemom otpadnih voda koje nam onemogućavaju da na pravi način tretiramo prednost i kapacitet ovog grada, a to je pitanje turističkog kompleksa Palić. Donedavno otpadne vode nismo tretirali na pravi način, a odnedavno imamo prečistač koji ima odlične rezultate. Međutim, ono što je nasleđeno je narušen eko-sistem i zbog toga su zaključci sa ove konferencije i uopšte ova tema značajni za naš grad. Ozbiljan i odgovoran odnos prema životnoj sredini, strateški pristup tretiranju otpada jeste i odgovoran pristup prema budućnosti koju ostavljamo našoj deci, naglasio je Modest Dulić.

Član Gradskog veća zadužen za zdravstvo, socijalnu politiku i zaštitu životne sredine dr Atila Čengeri je rekao da se grad Subotica sastoji od 19 naseljenih mesta i da vodi računa o životnoj sredini, zaštiti prirode i zdravlju svojih građana. U Subotici se, kazao je, već godinama obavljaju sistematska ispitivanja kontrole parametara životne sredine sa ciljem zaštite i očuvanja kvaliteta, donošenja adekvatnih i pravovremenih odluka, kao i formiranja informacionog sistema i izveštavanja javnosti.

- Subotica je sedamdesetih godina imala veoma razvijena industrijska postrojenja i u tadašnjoj SFRJ najsavremeniji prečistač otpadnih voda. Današnji prečistač, koji je rekonstruisan i pušten u rad 2009. takođe je najsavremeniji uređaj za prečišćavanje otpadnih voda u Srbiji. Još 2002. godine Subotica je prepoznala značaj zaštite i unapređenja životne sredine i uz Kotor bila prvi grad koji je doneo Lokalni ekološki akcioni plan (LEAP). Ovaj plan je bio osnova za rekonstrukciju tadašnjeg prečistača otpadnih voda, sanaciju i rekultivaciju divljih deponija, podizanje vetrozaštitnih pojaseva, akcije na očuvanju i zaštiti prirodnih dobara i programe na podizanju ekološke svesti Subotičana. Lokalni plan upravljanja otpadom donet je 2011. i to je dokument kojim se organizuje upravljanje otpadom na nivou lokalne zajednice. Najozbiljniji zadaci koji nam predstoje su sanacija starih industrijskih zagađenja i rešavanje problema narušene hemijske i biološke ravnoteže jezera Palić i Ludaš, istakao je Atila Čengeri.

Konferenciju je otvorio pomoćnik ministra za razvoj, energetiku i zaštitu životne sredine dr Mirko Grubišić koji je, tim povodom, kazao da se u narednom periodu očekuju veoma ozbiljna investiciona ulaganja u tretman otpadnih voda. Prema njegovim rečima, za sprovođenje svih neophodnih direktiva, koje su, kako je rekao, gotovo usvojene kroz zakonsku regulativu kada je reč o uredbama, pravilnicima i zakonu, u narednom periodu očekuje se investicija od 5,6 milijardi evra.

Više o ovome pogledajte na www.subotica.rs ovde

Autor teksta: 
Fotograf: 

Više o ovoj temi...

Problematika koja se tokom leta stvorila rastom invazione tropske biljke vodene salate, na kraju je ipak na pravcu da se reši.

Hajnalka Bognar Pastor, članica gradskog veća zaduženog za poljoprivredu je objasnila da pošto u budžetu nije bilo predviđeno sredstava da se ovako nešto radi, moralo se naći neko vanredno rešenje i kako kaže uspeli su da preko javne nabavke angažuju firmu DTD koja je krenula u skidanje biljke sa površine jezera. Ostatci osušene vodene salate koji bi mogli pasti na dno jezera, kasnije bi se pretvorili u mulj i pokvarili kvalitet vode kakav je sada.

U pitanju je i problematika vlasništva, odnosno titulara koji bi morao da se brine o ovom delu jezera, zbog čega je i došlo do problema. Pa ako se još ne zna vlasništvo nad tom parcelom...

detaljnije
Post date: Čet, 28.11.2024 - 23:44

Žika Reh, pojašnjava zašto je pojava vodene trave dobar znak za IV sektor jezera Palić.

Post date: Pon, 05.06.2023 - 14:34

Данас је, у Великој већници Градске куће, одржана завршна конференција пројекта „Заштита биодиверзитета  и вода језера Палић и Лудаш” (ECOLACUS). Конференцији је присуствовао и градоначелник Стеван Бакић који је, тим поводом, истакао како одлука да Влада Немачке преко своје  Развојне „KfW“ банке средства која су била намењена за решавање проблема биодиверзитета на подручју Балкана усмери ка Суботици није донета без разлога.

Након више експертских мисија за процену успешности пројекта ’Заштита биодиверзитета и вода језера Палић и Лудаш’, Влада Немачке је констатовала да једино локална самоуправа Суботица има капацитет за реализацију пројекта и урадила је потребне активности како би се сва средства у...

detaljnije
Post date: Uto, 20.12.2022 - 18:48

Današnjom press konferencijom je obeležen kraj prolekta Ecolacus na kojem su svi relevantni učesnici dali izjave i odgovarali na pitanja novinara.

Osnovno,broj invazionih vrsta riba je smanjen prilično, a kvalitet se vode popravio, jer štuka i smuđa ima u većem broju, a oni su znak kvalitetnije vode.

U prilozima govore, Marta Dobo direktorica JP PAlić Ludaš, Vinko Tamaš, stručni saradnik JP Palić Ludas,  Sonja Mandić, direktorica ZOO vrta Palić kao i Marko Stojčić koji je bio na čelu projekta Ecolacus.

Post date: Sre, 12.10.2022 - 19:43

Press konferencija sa prikazom izlova 900 kg babuški povodom završetka kampanje selektivnog izlova (peti) invazivnih vrsta riba u IV sektoru jezera Palić u 2022. godini, koji se realizovalo u sklopu Ekolakus (Ecolacus) projekta, „Zaštita biodiverziteta i voda jezera Palić i Ludaš“.

Kampanja traje od 7 do 28 februara a nastavlja se u septembru.

Do sada je izvađeno oko 200 tona ribe...

Kvaliteta vode je je još uvek u petoj kategoriji ali samo zbog jednog faktora - prozirnosti. Ostale karakteristike su mnogo bolje nego što su bile pre, navodi Stojčić.

Višeo svemu u prilozima govore Marta Dobo, direktorica JP Palić Ludas, Vinko Tamaš, stručni saradnik javnog preduzeća i Marko Stojčić...

detaljnije
Post date: Čet, 24.02.2022 - 19:54
Custom Search