Mi, članovi Komisije za planove Grada Subotice osećamo se dužnim da vam se ovim putem obratimo u vezi rasprave koja se u javnosti razvila u vezi Plana generalne regulacije I, koji pokriva teritorije mesnih zajednica Centar I, II i III, Dudovu šumu, Ker, Gat, Bajnat i Prozivku.
Skrećemo Vam pažnju da je Komisija za planove još na svojoj konstitutivnoj sednici u septembru mesecu odbila prvobitni nacrt plana koji je predviđao eksproprijaciju 1064 kuće i objekta. Najveći broj pristiglih primedbi građana je prihvaćen, štaviše, sami članovi komisije su formulisali dodatne primedbe koje su suštinski izmenile prvobitni nacrt plana.
Izmene su bile nužne jer je, iako zakonski strogo gledano ispravno, obrađivač plana suštinski pogrešno izradi prvobitnog nacrt Plana generalne regulacije I pristupio na osnovu važećeg „Generalnog plana Subotica-Palić 2020.“ izrađivanog od 1996. do 2004.
Smatrali smo da Generalni plan grada i planovi doneseni na osnovu njega nisu prošli probu vremena, da svojim rešenjima uveliko odstupaju od realnih potreba i mogućnosti grada. Samo kao primer navodimo činjenicu da je u obuhvatu ovih osam mesnih zajednica Generalnim planom predviđena izgradnja više od 10.000 stanova, što je u situaciji demografske stagnacije grada očigledno u potpunosti nerealan cilj.
Skrećemo Vam, takođe, pažnju, da smo sve odluke donosili jednoglasno. Između ostalog u odnosu na važeći Generalni plan u nacrtu Plana generalne regulacije ukinuli smo mogućnost izgradnje kolektivnih stambenih zgrada u mesnim zajednicama Bajnat, Ker i Gat, drastično smanjili obuhvat predviđen za izgradnju višeporodičnih stambenih zgrada na području mesne zajednice Centar III, odnosno, ograničili ga na prostor bivše Mlake, vratili postojeću regulaciju u mesnim zajednicama Bajnat, Ker, Gat i Dudova šuma i ukinuli mogućnost rušenja više od 1000 objekata.
Takođe, izmenjenim nacrtom plana značajno smo pooštrili uslove za izgradnju višespratnica, predvideli smo reviziju, kroz zakonit postupak izmene, većine važećih planova nižeg reda, odnosno planova detaljne regulacije, predvideli stavljanje van snage, po nama, veoma destruktivnog Regulacionog plana zaštićenog jezgra grada donetog 2002. godine, a u cilju zaštite graditeljske baštine i na kraju krajeva, u cilju svođenja urbanističkog plana u ono što svaki razvojni dokument mora da bude, a to je projektovani cilj usaglašen sa realnim potrebama i mogućnostima i većinskom voljom građana.
Pogotovo nam je žao što je usled lošeg informisanja javnosti i dezinformacija koje su pratile izradu ovog plana došlo do uznemiravanja javnosti, zaplašivanja građana i nemilih scena u Velikoj većnici Gradske kuće.
Smatramo da bi usvajanjem određenog broja primedbi koji su građani podneli u toku ponovljenog javnog uvida došli do plana koji bi na najoptimalniji mogući način odgovorio na izazove urbanog razvoja u narednim godinama, te da bi neusvajanje plana na snazi ostavilo po
razvoj grada štetne odredbe Generalnog plana i pojedinih planova detaljne regulacije. Osim, naravno, ukoliko predlagač, u svojoj brizi za očuvanje secesijskog duha grada predloženu odluku dosledno ne dopuni stavom o zabrani primene svih planova na ovom području do njihove
revizije, izmene i ponovnog donošenja.
Kako se, međutim, u javnosti, iz razloga, više je nego očigledno dnevne politike, dovodi u pitanje i naša stručnost i naš ljudski integritet slobodni smo da Vam ponudimo naše mandate, potpuno uvereni da se ne radi o pitanjima struke nego o dnevnoj politici i sticanju lakih političkih
poena kod poluinformacijama i dezinformacijama zaplašenih građana Subotice, što će možda nekome doneti kratkoročnu korist ali Gradu Subotici svakako naneti dugoročnu štetu.
Molimo Predsednicu Skupštine grada Subotice da naše pismo pročita odbornicima Skupštine grada Subotice.
Subotica, 06.03.2013.
Za komisiju :
Nebojša Janjić, dipl. ing. arh. br.licenci: 200 1319 12, 300 K994 12
mr Jasmin Šečić, dipl ing građ. br. licenci: 310 2123 03, 410 7719 04
Dražena Milošević , dipl. ing. građ. br. licenci:315 K 141 11, 414 E746 10, 415 E749 10