Javítani kell Szerbia külföldi megítélésén ahhoz, hogy további befektetők érkezzenek a térségbe – hangzott el a szabadkai Körzeti Gazdasági Kamarában. Egy magyar–szerb IPA projekt keretében tanácskoztak a gazdasági szakemberek. Az európai uniós országoknak azért is lehet vonzó a szerbiai termelés, mert az orosz piacra a vám mindössze egy százalék.
Törökország, Kazahsztán és Oroszország piacán minimális vámot szabnak ki a szerbiai termékekre. Ezért is várják a magyarországi cégeket Szabadkára. Az uniós Magyarország ugyanis sokkal magasabb vámot kénytelen fizetni ezen a piacon termékeire. Amennyiben szerbiai vállalatban történik a termelés és a kivitel, nagyobb a gazdasági nyereség is – emelte ki Bagi János, a szabadkai Körzeti Gazdasági Kamara titkára. „Az Európai Unióból amennyiben exportálnak, ilyen országokba a vám 25, illetve 45 százalékig mehet.”
Az ország legfontosabb kereskedelmi partnere Németország után Magyarország. Ezért is szeretnék a magyar vállalatokat Szabadkára vonzani. A két ország gazdasági együttműködését a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara is támogatja. Már több projektet is megvalósítottak a szabadkai féllel – mondta Tráserné Oláh Zsuzsanna, a kamara titkára. „Nagyon jó lehetőség, hogy Szeged közel van Szabadkához, határ mentén, nagy múltra tekintenek vissza a gazdasági kapcsolatok, és ezen alapozva egyre több vállalkozás keresi a lehetőséget és jön ki Szabadkára.”
A szabadkai piacon több magyar befektető is megvetette a lábát. Közülük az ajtó és ablak vasalatokat forgalmazó Elzett-Certa Kft. érkezett elsőként a városba. A Török György vezérigazgató szerint jó választás volt a szerbiai termelés. „Kéthetente importálunk, illetve exportálunk Magyarországról ide, semmiféle gondunk nincs, megy az élet a maga útján, termékeinkre szükség van, hiszen mindenki be akarja zárni az ajtaját, az ablakát.”
A szabadkai tanácskozáson bemutatták a kisbajmoki 53 hektáros ipari zónát is. A következő magyar–szerb találkozó Szegeden lesz, ahol szintén ismertetik Szabadka befektetési lehetőségeit.