Vajdaságban évente körülbelül 280 nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot, ebből 150-en halnak meg. Ha időben felismerik a betegséget, a gyógyulás akár 100 százalékos is lehet. A HPV elleni vakcina gyerekkori beadása a megelőzést biztosítja.
A humanpapilloma vírus 100 ismert típusából 40 okozhat rákos megbetegedést. Nemi úton terjed. A fiatal korban beadott vakcina azonban megvéd a betegségektől. Dr. Szabó Elvira, a Badawi poliklinika nőgyógyásza a HPV elleni vakcina beadásáról mesélt. „Nagyon fiatal korban kell beadni a kislányoknak 9 és 11 éves kor körül. Minden olyan nő felveheti a vakcinát, aki még nem élt nemi életet.”
Az általunk megkeresett szabadkai gyógyszertárakban jelenleg nincs védőoltás, és még az árát sem tudták megmondani. Telefonon az egyik szabadkai patikában annyit közöltek, rendelésre 3-4 napon belül beszerzik. Dr. Sanja Burzan, a Szabadkai Egészségházak nőgyógyásza arra biztatja a betegeket, hogy vásárolják meg a védőoltást. „A pácienseknek maguknak kell beszerezniük, illetve megvásárolniuk a vakcinát. Ezért ez egy nehézkesebb dolog.” A rendszeres szűrővizsgálattal minden esetre sokat tehetünk egészségünkért. A nőgyógyászati vizsgálatok alkalmával a méhnyakrák-szűrést is elvégzik. Ahhoz, hogy az esetleges elváltozásokat időben kezelni tudják, évente ajánlott kivizsgáltatni magunkat.
Idén hetedik éve rendezik meg a méhnyakrák megelőzésének hetét Európában. Célja, hogy felhívja a figyelmet a méhnyakrákra és annak megelőzési lehetőségeire. Szerbia a kezdetek óta részt vesz az akcióban, amelyet január utolsó hetében tartanak. Szabadkán azonban eddig csak egy sajtótájékoztatót tartottak, ahol még pontos adatokat sem tudtak közölni az illetékesek a városra vonatkozóan. A szabadkai Közkórházat a Pannon RTV még a hét elején felkereste az itteni méhnyakrákosokra vonatkozó adatok miatt. Egyelőre még nem érkezett válasz.