Novi bunar u Starom Žedniku

Pet, 27.07.2012 - 12:00 -- nikola.tumbas

Gradonačelnik Subotice Modest Dulić, član Gradskog veća zadužen za zdravstvo, socijalnu zaštitu i zaštitu životne sredine dr Atila Čengeri i direktorka JKP "Vododvod i kanalizacija" Snežana Pejčić danas su obišli radove na izgradnji i opremanju novog bunara u Starom Žedniku. Gradonačelnik Dulić je, tim povodom, istakao da je postojeći bunar na vodozahvatu Stari Žednik star više od dve decenije, da je u velikoj meri atrofirao (75 odsto) i da će se izgradnjom novog bunara obezbediti ne samo mikrobiološki ispravna, čista pijaća voda za stanovnike Starog Žednika, nego će se, uzimajući u obzir eksploatacione karakteristike bunara, obezbediti i stabilno i dugoročno vodosnabdevanje ovog naselja.

- Nastavićemo i dalje da investiramo u ruralne delove grada s ciljem da i naši sugrađani iz prigradskih mesnih zajedenica imaju odgovarajuće uslove za život, naglasio je Modest Dulić.

Snežana Pejčić je kazala da je prema poslednjem testu, koji je obavljen u avgustu 2011. godine, kapacitet bunara bio devet litara u sekundi i da je taj kapacitet na granici zadovoljenja potreba stanovnika u Starom Žedniku.

- Novi bunar bušen je na uobičajenoj dubini za ovo podneblje, a to je 165 metara. U krajnjoj izvedbi konstrukcija bunara će biti na dubini od 153 metra sa korisnim filterskim slojem dužine 40 metara. Rezultati testiranja pokazuju izvanredne karakteristike: maksimalno instalisani kapacitet bunara je 90 litara u sekundi. Tokom avgusta, po završetku opremanja bunara, ugradićemo eksploatacionu pumpu sa mogućnošću potiskivanja 15 litara u sekundi, što će zadovoljiti sve potrebe oko 2.000 stanovnika Starog Žednika u svim klimatskim uslovima, rekla je Snežana Pejčić, i dodala da se ovih dana radi i na tenderskoj dokumentaciji za bušenje bunara u Đurđinu.

Za realizaciju ove investicije, čija je ukupna vrednost 13 miliona dinara, JKP "Vodovod i kanalizacija" obezbedilo je tri miliona dinara, a grad Subotica deset miliona dinara. Najviše sredstava, 7.500.000 dinara, izdvojeno je za bušenje (izvođači radova "Vikuv" iz Mađarske i "Geoakva" iz Beograda), za hidro-mašinsko opremanje bunara (izbor izvođača u toku) izdvojiće se 2.500.000 dinara, a za elektro-opremanje bunara (izbor izvođača takođe u toku), 3.000.000 dinara.

Susret sa poljoprivrednicima

S obzirom na to da su izuzetno visoke temperature i neuobičajeno malo padavina tokom proteklih nekoliko meseci naneli ogromnu štetu poljoprivrednoj proizvodnji, mi smo vrlo urgentno, u roku od sedam dana, formirali Komisiju za procenu štete koja će već u ponedeljak, 30. jula, imati sastanak. Izveštaj o procenjenoj šteti, sa našom inicijativom i zahtevom da se proglasi elementarna nepogoda - suša, biće upućeni republičkoj Vladi, odnosno Ministarstvu za poljoprivredu i Pokrajinskom sekretarijatu za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, izjavio je danas gradonačelnik Subotice Modest Dulić nakon razgovora sa članovima porodice Milodanović, na njihovom imanju u okolini Starog Žednika, kojoj je suša, kao i većini subotičkih i vojvođanskih porodica koje se bave poljoprivredom, nanela nenadoknadivu štetu na usevima.

To će, kazao je gradonačelnik Dulić, omogućiti da se poljoprivrednim proizvođačima pomogne na taj način što će se - reprogramirati kreditne obaveze prema fondovima, pružiti pomoć u razgovorima oko kreditnih reprograma prema bankama, omogućiti smanjenje ili ukidanje poreskih obaveza prema državi i obezbediti finansijska podrška za ratarsku proizvodnju sledeće godine.

- Zaista smo sve uradili da pomognemo našim poljoprivrednicima i u intenzivnim kontaktima sa nadležnim ministarstvima i sekretarijatima potrudićemo se da oni što pre dobiju beneficije i podršku u ovoj teškoj situaciji. Prva, preliminarna procena pokazuje da je samo kukuruz pretrpeo štetu od 30 miliona evra, dok se ukupna šteta na području grada Subotice procenjuje na oko 50 miliona evra, rekao je Modest Dulić.

Mladi poljoprivrednik Mario Milodanović, unuk vlasnice imanja Bare Milodanović, nastavio je tradiciju ove porodice koja se već decenijama bavi ratarstvom i stočarstvom.

- Zbog leda i suše, na 18 hektara zasejanih kukuruzom rod će ove godine biti umanjen od 50 do 70 odsto. Verujem da će zbog veoma malih prinosa doći do poskupljenja kukuruza, ali i do skoka cena veštačkog đubriva i goriva, kazao je Mario Milodanović.

Direktor Poljoprivredne stručne službe Subotica, Damir Varga, ocenio je da nastala šteta neće u potpunosti moći da se nadoknadi. On smatra da je najvažnije da se poljoprivrednicima omogući da uđu u novi ciklus proizvodnje, kako bi naredne godine koliko-toliko mogli da nadoknade štetu.

- Na proleće ćemo se suočiti sa problemom setve, jer u ambarima neće biti ništa da se proda kako bi se nabavio repromaterijal. Država bi svojim administrativnim merama trebalo da utiče da se otpišu ili prolongiraju neke kreditne obaveze i porezi. Najveću pomoć trebalo bi pružiti proizvođačima mesa i mleka, odnosno stočarima. Tu je najteža situacija, stočarstvo je poslednjih godina desetkovano. Uzimajući u obzir činjenicu da neće biti dovoljno hrane da bi se održalo stočarstvo, trebalo bi da se iz robnih rezervi kukuruz da na pozajmicu i da se vrati sledeće godine. Na taj način poljoprivrednici ne bi morali da kupuju kukuruz po ceni ode 30 dinara, bila bi jeftinija proizvodnja i sačuvan stočni fond, naglasio je Damir Varga.

 

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search